261 sport Scheidsrechter Braamhaar: Toivonen verdiende rood Wijnaldum de Veel gekker dan AZ-Twente Bewogen middag voor Harold van de Ketterij Zes uitduels PSV, vier voor FC Twente en Ajax Het resterende programma van de drie titelkandidaten: thuis uit Feyenoord boekt een verrassend mime zege op FC Groningen (5-1). Georginio Wijnaldum scoort liefst vier keer. maandag 28 februari 2011 door Jop van Kempen Rutten is ontevreden over Bakkal eindhoven - PSV'er Ola Toivonen deelde gistermiddag een elleboog stoot uit aan Ajacied Jan Vertong- hen, maar het ontging arbiter Braamhaar. Na het zien van de beelden concludeerde de leidsman dat Toivonen een rode kaart had moeten krijgen. „Het incident ontging me, omdat ik de bal volgde", aldus Braam haar. „Ik hoorde wel een schreeuw en toen ik keek, lag Vertonghen op de grond. Na de wedstrijd kreeg ik al sms'jes binnen waarop stond dat Toivonen rood had ver diend. Na het zien van de herha ling op televisie moet ik hetzelfde constateren. Toivonen geeft Ver tonghen een elleboog en dat is rood." Braamhaar was van mening dat de overtreding van Toivonen een ar gument was om het arbitrale trio uit te breiden met een. waarnemer in het strafschopgebied. „Die had dit wel kunnen zien." De aanklager betaald voetbal zal de beelden van Toivonen deze week aangrijpen voor het eisen van een schorsing. In de catacom ben van het Philips Stadion was de Zweed vast met zijn verdedi ging begonnen. „Er is niets ge- Otman Bakkal speelde vorig sei zoen nog een hoofdrol in het spek takelstuk tussen PSV en Ajax (4-3). De middenvelder moest gisteren de onbesliste topper tussen zijn ploeg en de nummer drie van de eredivisie uit Amsterdam vanaf de tribune bekijken. Trainer Fred Rut ten had hem zelfs niet als wissel speler nodig. „Dat komt omdat ik niet tevreden over hem ben", zei de trainer van PSV. „Dat lijkt me duidelijk, anders beurd", zei hij. „Het was een nor maal duel." In het verleden kreeg Toivonen ook al eens een schor sing voor het uitdelen van een elle boog. Vertonghen zei niet te we ten of hij een elleboog had gekre gen. „Ik voelde bij een duel ineens een klap op mijn oog." Ajacied Toby Alderweireld vindt dat een schorsing voor Toivonen wel op z'n plaats was. „Ik wil nie mand een rode kaart aannaaien, maar het is de tweede keer dat Toi vonen zoiets uithaalt." Vorige week kwam de speler van PSV in opspraak omdat hij NAC- speler Nemanja Gudelj een gele had hij niet op de tribune gezeten. Bakkal kan heel belangrijk voor onze ploeg zijn. Veel meer wil ik er niet over zeggen." Bij Ajax ontbrak Daley Blind in de basisopstelling. Vurnon Anita kreeg tegen PSV als linksback de voor keur boven Blind, die afgelopen donderdag in het Europa League duel met Anderlecht (2-0) nog een hele wedstrijd speelde. Blind kwam in Eindhoven ook niet als in valler in het veld. kaart aansmeerde die uiteindelijk leidde tot een rode kaart. Als scheidsrechter Braamhaar gis termiddag de elleboog van Toivo nen had waargenomen, had de Amsterdamse club een half uur met een numerieke meerderheid gespeeld. Jan Vertonghen krijgt wellicht toch ook nog te maken met de aan klager betaald voetbal. Hij maakte een slaande beweging in de buik- streek van PSV'er Marcelo. Ver tonghen ontkende echter dat hij had geslagen. „Ik probeerde me los te rukken, omdat hij mij bij een vrije trap had vastgepakt." Van de drie voornaamste kandidaten voor de landstitel heeft koploper PSV ogenschijnlijk het zwaarste programma. De ploeg van trainer Fred Rutten speelt zes van de resterende negen wedstrijden op vreemde bodem. FC Twente en Ajax hebben allebei nog vier uitwedstrijden op het programma staan. stand aan kop ploeg PSV FC Twente Ajax wedstr. punten 25 54 25 51 25 49 FC Utrecht 20-3 sc Heerenveen 8-4 Vitesse 1-5 Excelsior 5-3 NEC 13-3 FC Twente 2-4 Heracles Almelo 16-4 Feyenoord 24-4 FC Groningen 15-5 Excelsior 20-3 De Graafschap 17-4 ADO Den Haag 22-4 Ajax 15-5 AZ 6-3 Heracles Almelo 3-4 FC Groningen 10-4 Excelsior 24-4 FC Twente 15-5 Willem II 13-3 ADO Den Haag 20-3 NEC 17-4 sc Heerenveen 1 -5 Willem Adriaansens EREDIVISIE door Barry van der Hooft rotterdam - De afgelopen weken leek het moment dat Georginio Wijnaldum uit de basiself van Feyenoord zou verdwijnen steeds dichterbij te komen. De talentvol le aanvaller scoorde niet en wor stelde opzichtig met zijn vorm, maar bleef het vertrouwen hou den van Mario Been. Gistermid dag betaalde hij dat vertrouwen dubbel en dwars terug aan zijn trai ner. Met vier goals was Wijnal dum de gevierde man tegen FC Groningen (5-1). De pas twintigjarige Wijnaldum bleef rustig onder de loftuitingen die hem ten deel vielen. „De afge lopen weken heb ik kritiek gehad omdat ik minder speelde", zei hij. „Dat hoort bij sport, denk ik. De trainer vertelde me vorige week maandag al dat hij vertrouwen in me had en dat ik tegen Groningen ook weer gewoon in de basis zou staan." Behalve in de woorden van Been, zocht Wijnaldum ook steun in zijn geloof „Ja, ik heb veel gebe den. Ook nog 's ochtends en vlak voor de wedstrijd. Gelukkig zijn mijn gebeden verhoord." Wijnaldum speelde tegen de num mer vier van de eredivisie niet eens zo'n geweldige wedstrijd. Voor rust stond hij twee keer op de juiste plaats, om vervolgens koelbloedig af te ronden. Aan de 2-0 ging een handsbal van Ryo Miyaichi vooraf, maar scheidsrech ter Nijhuis weigerde te fluiten. Feyenoord had daarmee net als een week eerder in Den Haag een marge van twee goals. Toen kwam ADO nog langszij (2-2); nu hing eenzelfde scenario in de Kuip weer even in de lucht, nadat de blunderende Gill Swerts vlak voor rust de aansluitingstreffer aan. Nicklas Pedersen had geschonken (2-1). „Daardoor kregen we er weer ver trouwen in dat er na de rust nog wat te halen viel", bekende Pieter Huistra. „Maar dat vertrouwen werd heel snel weer de grond inge boord." De trainer van FC Groningen doel de op de strafschop voor Feye noord, na een overtreding van rechtsback Maikel Kieftenbeld op de wederom ongrijpbare Miyaichi. Wijnaldum eiste de bal op, schoot zijn derde van de middag binnen en mocht in de slotfase nog een keer vanaf elf meter scoren (4-1). Aan de tweede strafschop van de middag ging een aanval vooraf, die synoniem stond voor het herwon nen vertrouwen bij Feyenoord. Miyaichi gooide er op links een paar schaarbewegingen uit, open de met rechts naar de andere kant van het veld, waar Diego Biseswar de scharen van de van Arsenal ge huurde Japanse snelheidstrein dun netjes overdeed. Groningen-verde- diger Fredrik Stenman werd de ver keerde kant opgestuurd, trok daar na voorzichtig aan de noodrem en zag Nijhuis opnieuw een straf schop geven. Na de vierde van Wijnaldum was het slotakkoord voor Ron Vlaar, die een vrije trap via een Groninger binnen pegelde (5-1). Dankzij de drie punten liet Feye noord de degradatiezone een beet je achter zich. Misschien nog wel belangrijker was dat het betere voetbal van na de winterstop ein delijk eens een ruime overwin ning opleverde. Met twee nauwe lijks af te stoppen buitenspelers (Miyaichi en Biseswar), een scoren de nummer tien (Wijnaldum), een gevaarlijke spits (Luc Cas- taignos) en wat meer defensieve zekerheid. Daarbij viel Stefan de Vrij opnieuw in positieve zin op. De centrale verdediger behoorde met Miyaichi en Biseswar tot de absolute uitblinkers. Maar de mees te aandacht ging uit naar de trefze kere Wijnaldum. smmmmmmgm door Theo Brinkman door Barry van der Hooft capelle aan den ijssel - Harold van de Ketterij beleefde zaterdag een heet middagje bij het topklas seduel Capelie-IJsselmeervogels. Onder zijn leiding maakten de be zoekers een bizarre goal, werd Ca- pelle-spits Marwin Richard met rood weggestuurd, kreeg IJssel- meervogels een strafschop, maar kwam de thuisploeg met tien man alsnog langszij: 3-3. De scheidsrechter uit Goes was na afloop de gebeten hond voor de aanhang van Capelle. De thuis ploeg kwam op eigen veld razend snel op voorsprong, maar gaf die knullig uit handen. Na een actie van IJsselmeervogels-spits Kwong- Wah Steinraht, die neerging in het strafschopgebied, besloot Van de Ketterij terecht niet te fluiten. Ca- pelle-doelman Rick van der Burg dacht dat er wél gefloten was, leg de de bal neer voor een vrije trap en zag hoe Geoffrey Verwey de bal in het verlaten doel schoot (1-1). Kort voor rust stuurde Van de Ket terij spits Richard met rood weg, na een keiharde tackle op de be nen van Ferdinand Katipana. IJssel- meervogels kwam na rust op 1-2, waarmee het duel beslist leek. Ca pelle knokte zich echter met tien man terug (2-2), maar zag Van de Ketterij daarna een strafschop ge ven nadat rechtsback Roy Witte- man met zijn arm op de bal was gevallen. Steinraht schoot van elf meter raak. Het laatste woord was vervolgens toch weer voor de thuisploeg: 3-3. Na afloop ver scheen het arbitrale trio op advies van het Capelle-bestuur niet meer in de bestuurskamer. alkmaar - Veel gekker dan AZ-Twente (2-1) zal het dit sei zoen in de eredivisie niet meer worden. De wedstrijd tussen de twee laatste landskampioenen had gistermiddag alles wat voetbal leuk en spraakmakend maakt. Soms gaat het na een voetbalwed strijd over een mooi doelpunt, soms over de scheidsrechter. Of over een omstreden rode kaart, of een penalty die niet gegeven werd. Of over spelers die over de rooie gaan. Of over het drama van een fataal tegendoelpunt in de slotmi nuten, of juist de glorie een win nend doelpunt in blessuretijd. En soms, héél soms, gebeurt dat alle maal in één wedstrijd. Zoals giste ren in Alkmaar. De kale feiten: AZ, de kampioen van 2009, versloeg Twente, de kam pioen van 2010. AZ steeg daardoor naar de vijfde plaats, Twente zag de achterstand op koploper PSV één puntje groeien. Matchwinnaar namens AZ was invaller Erik Fal- kenburg met zijn doelpunt in bles suretijd. Twee spelers kregen een rode kaart: Douglas (Twente) in de eerste helft en Viergever (AZ) in de tweede helft. En kort na rust werd de wedstrijd tien minuten stilgelegd omdat Twente-suppor- ters langdurig scheidsrechter Bos sen uitscholden. De fans kwamen pas tot bedaren toen Twente-voor- zitter Joop Munsterman en direc teur Jan van Halst in het vak kwa men staan. Die kale feiten maakten het in de onophoudelijke regen tot een ener verende middag. Bossen was de kwaaie pier omdat hij Douglas had weggestuurd. Daar viel echter niets op af te dingen. De Brazili aanse verdediger sloeg tegenstan der Pontus Wembloom. Dat die daarbij nogal overdreef, deed aan de overtreding niets af. Opmerke lijk genoeg kreeg Douglas in no vember in de heenwedstrijd tegen AZ ook al rood, en ook toen was Bossen de scheidsrechter. De Braziliaan ging dit keer volle dig door het lint en moest door medespelers in bedwang worden gehouden. Desondanks slaagde hij er bij het verlaten van het veld in Wernbloom nog eens te slaan. „Het is heel makkelijk een speler af te schieten op zoiets, maar als je vol passie en energie zit kan zoiets af en toe gebeuren", sprak Twcn te- trainer Michel Preud'homme na af loop vergoelijkend. Door de rode kaart van Douglas zat AZ op rozen. Het was de hele eerste helft beter geweest dan Twente en het stond door een ei gen doelpunt van Theo Janssen ook al met 1-0 voor. Een tweede zege op TWente (in Enschede werd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60