41 binnenland 'Koningin geen hoofd regering' Adverteerder wil reclameluwe Wilders: PW-geluid verspreidt zich GROENLINKS Voorstel voor ceremoniële rol Alleen kunstenaars in Rijksmuseum maandag 28 februari 2011 Het staatshoofd verliest alle functies in het landsbestuur, als het aan GroenLinks ligt. Daar voor wordt nog voor de zomer een initiatiefwetsvoorstel inge diend. Kamerlid Van Gent wil de zaak regelen voor het aantreden van prins Willem-Alexander. DEN HAAG - GroenLinks-Tweede Kamerlid Ineke van Gent komt nog voor de zomer met een initia tiefwetsvoorstel waarin ze pleit voor een louter ceremoniële rol van het staatshoofd. Als het aan GroenLinks ligt, verliest de ko ningfin) alle functies binnen het landsbestuur. Van Gent kondigde het geplande initiatief afgelopen zaterdag aan in het tv-programma Blauw Bloed. Als het aan GroenLinks ligt, is de koningfin) straks niet meer het hoofd van de regering. Daarmee hoeft het staatshoofd geen wetten meer te ondertekenen en is hij of zij niet langer voorzitter van de Raad van State, het belangrijkste adviescollege van de regering. Van Gent wil dat de nieuwe rol van de koningfin) is vastgelegd voordat het toekomstige staats hoofd, prins Willem-Alexander, aantreedt. Vorige week zei theoloog, dichter en huisvriend van de koninklijke familie Huub Oosterhuis dat hij merkte dat de koningin zwaar ge censureerd is in haar kersttoe spraak. Van Gent wil hierover op heldering van premier Mark Rut- te, zei ze. Als het staatshoofd voortaan slechts een ceremoniële functie heeft, kunnen leden van het ko ninklijk huis zich volgens Van Gent makkelijker uiten in het openbaar. Het EO-programma Blauw Bloed liet naar aanleiding van de uitspra ken van Oosterhuis opinie-onder- zoek verrichten door TNS Nipo. Daaruit bleek dat tweederde van de Nederlanders vindt dat konin gin Beatrix vrijuit moet kunnen spreken in haar kersttoespraak. Uit het onderzoek blijkt verder dat 39 procent van de bijna duizend ondervraagde Nederlanders vindt dat premier Rutte te veel invloed heeft op wat de koningin wel en niet mag zeggen in de toespraak. Een derde van de ondervraagden vindt dat de PW te veel invloed heeft. Ook vindt ruim driekwart van de Nederlanders dat de konin gin de kersttoespraak moet blijven uitspreken en niet premier Rutte. Oosterhuis noemde zijn uitlatin gen over de censuur op de kersttoe spraak van koningin Beatrix later 'een beetje dom'. „Natuurlijk heeft koningin Beatrix dat niet zo gezegd of gesuggereerd, het is mijn persoonlijke interpreta tie en beleving. Ik denk dat ik daar in niet alleen sta en dat velen met mij van mening zijn dat de kramp achtigheid van het huidige gedoog beleid op vele wijzen doorwerkt", aldus Oosterhuis. Hij zei geen spijt te hebben van zijn uitlatingen, maar hij vindt het wel jammer dat het zo'n 'geruis' veroorzaakte. Koningin Beatrix AMSTERDAM - Honderden kunste naars hebben gisteren het Rijksmu seum in Amsterdam bezocht. Hier door konden er op last van de brandweer geen extra bezoekers meer bij. De actievoerders uitten zo hun ongenoegen over de voorgeno men bezuinigingen op kunst en cul tuur. Mensen die tevergeefs naar zie onze website:binnenland Ineke van Gent en Huub Ooster huis in Blauw Bloed mmmmtmaamtmamaamimmamaMm PAUL KUSTERS AMSTERDAM - De Bond van Adver teerders (BVA) wil een 'reclamelu we dag' invoeren. Dat meldt vice- voorzitter Frenkel Denie deze week in Adformatie, het blad van de reclamebranche. De BVA wil hiermee zijn stand punt dat er 'minder, maar betere reclame moet komen' in de prak tijk brengen. De bond heeft een projectgroep in het leven geroepen om het idee verder uit te werken en uit te voe ren. „Mijn droom is dat gedurende een half jaar de zaterdag reclame- luw wordt", legt Denie uit in Ad- formatie. „Ik zoek nu een klein groepje adverteerders om mee te beginnen. Dat zijn de voorlopers. Maar iedereen vindt dat er te veel reclame is." Uit het veld hoort de vicevoorzit- ter meer en meer geluiden dat de kijkers zich steeds vaker ergeren aan de lange en veelvuldige blok ken reclame, vooral op de commer ciële zenders. „Kijkers krijgen steeds eerder de neiging om weg te lopen tijdens re clameblokken, en dat is natuurlijk niet de bedoeling", verduidelijkt Denie. „Door het uitzenden van minder reclame kan de boodschap van de adverteerders wel veel meer impact krijgen. En dat is uit eindelijk toch de bedoeling van re- DEN HAAG - In Europa klinkt het PW-geluid steeds vaker en dat zal alleen maar meer worden. Dat heeft Geert Wilders gezegd in een interview met NU.nl dat gisteren is gepubliceerd. Volgens Wilders is er sprake van een 'anti-islam-wave' die niet meer is te stoppen. „We hebben hier onze eigen kleine revolutie", stelt hij. Wilders gaat ervan uit dat maatre gelen die hij samen met het zitten de kabinet wil nemen, er in Euro pa doorkomen. Sommige critici van het kabinetsbeleid stellen dat veel beoogde maatregelen indrui sen tegen Europese wetgeving. Maar volgens de PW-leider willen veel mensen in andere Europese landen deze maatregelen ook. In Duitsland is inmiddels een ver gelijkbare partij als de PW opge richt: de Vrijheidspartij van Rene Stadtkewitz. Ook in Engeland zijn er volgens Wilders mogelijkheden om een partij als de PVV op te richten om het gat te vullen tus sen de 'racistische' British Natio nal Party (BNP) en de conservatie ven. „De tijden dat het CDU en het CDA problemen konden negeren, zijn definitief voorbij. Het is geen tijdelijke komeet of zoiets derge lijks. De geest is uit de fles en die gaat ook nooit meer terug", aldus Wilders. Volgens hem zal de angst voor nieuwe PW-achtige partijen er voor zorgen dat veel van de im- migratiebeperkende voorstellen van het kabinet steun zullen krij gen in Europa. In Arnhem, Den Haag en Leeuwar den zijn zaterdagmiddag mensen de straat opgegaan om te demon streren tegen Wilders en de PW, onder het motto 'tegen racisme en voor solidariteit'. Alle betogingen verliepen rustig. GroenLinks-Tweede Kamerlid To- fik Dibi vindt dat premier Mark Rutte openlijk stelling moet ne men als zijn coalitiepartner CDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4