'De pruimenbomen in mijn tuin bloeien volop in het voorjaar, maar ik zie nauwelijks pruimen' 'Ik heb last van mos in de border en het gazon. Zou een mosdoder een oplossing kunnen zijn?' Niels Klinkenberg en Hens Odinot 7 keer verhuisd .atelierdroomep'daad.nl Waarom heb je een pruimen boom (zie foto) in de tuin? Omdat hij mooi is, maar toch ook vanwege de op brengst? Volgens H. van Goor wel. Hij heeft twee pruimen, een 'blauwe eierpruim' en een 'gewone lekker gele pruim'. Het probleem? Weinig fruit. 'Ze bloeien in het voorjaar volop, maar er ko men nauwelijks pruimen aan. Wat kan de oorzaak zijn? Het zijn geen gekweekte bomen, maar uitlopers van pruimenbomen van kennissen." r* „Met pruimen die uit opslag zijn gekweekt, moet je ge luk hebben", weet deskundi ge Romke van de Kaa. „Het komt voor dat deze zoge noemde varkenspruimen rijk dragen, maar vaker laten ze het afweten. Het kan aan de samenstel ling van de grond liggen. Ook kan het om een bestuivingsprobleem gaan als de pruimenbomen niet te gelijkertijd bloeien. En tenslotte is het mogelijk dat ze op een nacht- vorstgevoelige plaats staan." P. Snepvangers heeft een ste kelnootje in de tuin. 'Een mooie bodembedekker, maar het is altijd wel een strijd met het mos (zie foto) tussen de planten. In de scha duw én in de zon hebben we er last van. Ik kreeg het advies kalk te strooien, maar dat helpt niet. Werkt een mosdoder? Ik neem aan dat het gazon er niet van kapotgaat.' „Mosgroei heeft meestal niets te maken met kalkgebrek", zegt Rom ke van de Kaa. „Maar des te meer met een slechte structuur van de grond. Werken met mosdoder is symptoombe strijding, zonder de oorzaak aan te pakken. Verbeter de grond en breng humus aan, hoe meer hoe beter. Alles helpt: compost, gemalen boomschors, tuin- turf, afgevallen blad. De snelste ma nier om het stekelnootje te ver moorden, is het met mosdoder te behandelen. Het gazon gaat niet er dood van. Mosdoder is een middel dat eenzaadlobbigen niet aantast." aas* ederlanders verhuizen ;emiddeld zeven keer in jn leven. Waarheen en raarom? En wat vopr ivloed hebben die erhuizingen? Elke rnaand ertelt een lezer aan llze ke zijn of haar varhaal. andaag de Wooncarrière an Niels Klinkenberg en lens Odinot, die lang ochten naar een huis in s;n oude binnenstad met V uimte voor een atelier. Vrijwel elk huis waar Niels Klinkenberg en Hens Odinot samen woonden, hebben ze verbouwd. Hun eerste koophuis breidden ze uit met 2,5 meter, een balkon en een dakka pel. Daarna gingen ze met twee an dere gezinnen in twee rijtjeshui zen wonen. Die werden verbouwd tot één groot huis voor een soort 'wooncommune', waar ze samen de kinderen konden opvoeden. „We kregen er drie zoons. Zo'n woongemeenschap was praktisch en gezellig, het huis had totaal geen sfeer." Dat was anders in de oude villa die ze van de ondergang redden. „Na tien jaar wilden we graag als gezin wonen. We werden op slag verliefd op een grote villa, die volgens de verkoper gesloopt moest worden. Zonde, we deden juist ons best zo veel mogelijk oude details te bewaren: tegel vloer, versierde plafonds. We werk ten er zes jaar aan. De kinderen 1: getrouwd en samenwonen bovenwoning boven bruidszaak 2: eerste huis gekocht voor 60.000 euro, doorzonrijtjeswoning 2,5 meter aangebouwd, balkon aan slaapkamer gemaakt, dakkapel erop gezet 3; samen met twee andere gezinnen wonen om gezamenlijk kinderen op te voeden twee rijtjeshuizen samengevoegd tot een 'wooncommune' 4: kinderen groter, toch liever als gezin wonen enorme villa die op nominatie stond gesloopt te worden, zes jaar lang gerestaureerd met behoud van alle details 5: vakantiehuis, ook gebruikt voor cursussen fresco schilderen ruïne, oude boerderij zelf opgeknapt 6: tijdelijke woning tijdens verbouwing nieuwe woning woning boven kroeg in centrum Deventer, op loopafstand drukkerij 7: graag in oude binnenstad wonen, ruimte voor atelier waar workshops kunnen worden gegeven oude drukkerij in binnenstad, helemaal leeggehaald (drie muren stonden nog overeind) en opnieuw opgebouwd. vonden het gelukkig heerlijk tus sen de bouwsteigers te spelen." Behalve aan verbouwen raakte het echtpaar zo ook verslaafd aan res taureren. Ze hielpen de broer van Hens met het opknappen van een 'ruïne' in Frankrijk. Toen Hens haar baan bij een verzekerings maatschappij verloor, kocht het echtpaar van de afkoopsom een oude, vervallen boerderij in de Ar- dèche. Hens ontdekte haar liefde voor decoratief schilderen en fres co's maken en ging cursussen ge ven. „We zochten een huis met ruimte voor een atelier, het liefst in een mooie, oude binnenstad." De zoektocht leidde van Zierikzee naar Haarlem en Utrecht. „Uitein delijk liepen we gefrustreerd door Deventer, omdat we niks naar ons zin konden vinden. Bij een oude drukkerij zeiden we: 'zoiets zou het moeten zijn'. Maar het pand stond niet te koop. „We zijn wel binnen gaan kijken, ik ben zelf hobbydrukker", zegt Niels. „We 7 j door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 hebben ons kaartje achtergelaten en enkele maanden later beidé, een makelaar." De koop was snel g^lo- ten, met als voorwaarde dat de 1 drukker niet mocht opruimen. Ik wilde al die oude drukkerijspullén houden. Er was vanaf 1951 niet meer opgeruimd. We ontdekter proppen papier met die datum.' Van het pand bleven slechts dri muren overeind, eronder werd een kelder gegraven. „Onze zoon werkte als vakantiehulp mee atp het archeologisch onderzoek en is nu zelf archeoloog." Nu wonen Hens en Niels in hét sfeervolle appartement boven Ate lier Droom en Daad. Beiden geven workshops - Hens als kunstenares en Niels als bedrijfskundig? - in het atelier dat nog steeds rtiikt als een drukkerij. 15-y Reageren? redactie.wonen@wegener.nl beeld Ruud Willems foto's Niels Klinkenberg en Hens Odinot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 95