33 wonen doe je niet in een villa met hekken en alarminstallaties 024-3650509 Zaterdag 26 februari 2011 Mooi licht in de tuin Verlichting in de tuin was voorheen voorna melijk een noodzakelijk kwaad. Om in het don ker de weg te vinden en inbrekers te weren. Tegenwoordig maken we er echter sfeer mee. Vooral in de wintermaanden bele ven we de tuin vanuit huis. Wie kiest voor goed sfeerlicht, hoeft - niet te staren naar een donker gat, maar kan ook in het donker genie ten van de tuin. En in de zomer zit het veel gezelliger in een goed verlichte tuin. Denk goed na over de verlichting in de tuin. Maak een verlichtings plan dat praktisch gemak en sfeer combineert. En doe dat op tijd: vaak komt de verlichting pas als de tuin al is ontworpen en aange legd. „De verlichting is nogal eens het sluitstuk van de tuin", vertelt Ruud Spierings van Tuinextra in Kaatsheuvel. „Jammer, want wie vooraf nadenkt over lampen in de tuin, kan rekening houden met elektriciteitskabels en contactdo zen. Een duidelijk plan maakt aan leggen van verlichting makkelijker. Niet alle hoveniers zijn bekend met het maken van een lichtad vies. Wel kunnen ze sowieso de bekabeling aanbrengen, zodat de tuineigenaar later verlichting aan kan sluiten." Een goed lichtplan houdt niet al leen rekening met licht, maar ook met duisternis. Anders kunnen planten en objecten niet worden uitgelicht en is er geen dieptewer king. Combineer duisternis, scha duw en licht met elkaar. „Goede verlichting geeft veel meerwaarde aan de tuin. Wat je overdag mooi vindt in de tuin, kun je 's avonds uitlichten. Bijvoorbeeld een beeld, een vijver of een zonnewijzer. Zorg ervoor dat het diepste en breedste deel van de tuin goed wordt uitgelicht, zodat de tuin er ook 's avonds zo groot mogelijk uitziet." De kleur van het licht bepaalt me de de sfeer. Een warme kleur geeft een kleine tuin een intieme sfeer, terwijl koel licht een lager wattage nodig heeft en een stoere uitstra ling geeft aan een strakke tuin. Ook de kleur van de bestrating is van invloed op de lichtkleur. Maak het niet te gek met kleurtjes. Expe rimenteer ook eens met verborgen verlichting, bijvoorbeeld door een boom of plant zo te verlichten, dat het lijkt alsof de boom zelf een lamp is. Dit is vooral mooi bij be planting met bijzondere vormen of kleuren. Of kies voor verlich tingsbronnen die zijn verwerkt in de bestrating. De keuze voor armaturen is een kwestie van smaak. Pas de stijl van de lampen aan de vormgeving van de tuin aan. Houd wel in de gaten dat het doel van de lamp belangrij ker is dan zijn uiterlijk. Handig zijn verstelbare armaturen die naar boven en beneden kunnen schijnen. Let op het lichtbereik van de lamp. De ene spot kan maar 1 meter hoog stralen, terwijl een andere lamp met gemak 10 meter haalt. Grondspots geven een mysterieus effect. Combineer geïntegreerde verlichting met wandverlichting. Zet er een sche- merschakelaar op of kies bij de oriëntatieverlichting bij paden en trappen voor een bewegingsmel der. Denk ook na over het uiterlijk van de tuin tijdens de verschillende jaargetijden. Een boom kan in het voorjaar heel mooi zijn, terwijl het in de winter maar een kale bos tak ken is. Pas hierop het lichtschema voor de accentverlichting aan. Kies ervoor de verlichting in te delen in verschillende groepen, die wisse lend aan en uit kunnen. Is het lichtplan gemaakt, dan is het tijd de verlichting uit te zoe ken en aan te sluiten. De beste pe riode is net nadat de vorst uit de grond is. Kabels met een netspan ning van 230 volt moeten min stens 60 centimeter diep worden ingegraven. Zelf niet zo handig? Laat de vakman de verlichting aan sluiten. Ledlampen verbruiken slechts 3 watt, maar zijn volgens Ruud Spierings nog niet helemaal vrij van kinderziektes. Er zijn ook mer ken die lampen van 12 volt verko pen. Bijvoorbeeld de lampen van GardenLights. Hiervoor is geen graafwerk nodig. Wie eenmaal bezig is met elektra in de tuin, kan meteen een of meer speciale buitenstopcontacten aanbrengen, waarop elektrisch ge reedschap en andere apparaten aangesloten kunnen worden: Ver geet ook niet de voortuin mooi in het licht te zetten. Niet alleen fraai vanuit huis, het werkt ook uitnodi gender voor visite. I Hoe scoort uw tuin qua inrich ting en onderhoud? Kijk voor test op www.tienvoorjetuin.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Grote foto: Oriëntatieverlichting op paden en trappen is handig. Kleine foto links: Warme kleuren maken een kleine tuin intiem. Kleine foto midden: Grondspots geven een mysterieus effect. Kleine foto rechts: Licht kan ook in de schutting worden gemonteerd. foto's PR Direct de makelaar gebeld? „Nee, In België wordt niet alles vanzelfsprekend via een makelaar verkocht. Ik heb contact opgeno men met de eigenaar, die zelf ook plannen had om te emigreren. We hebben het onderling geregeld. Af gezien van een paar spullen waar van wij eigenlijk hadden verwacht dat ze zouden achterblijven, is al les goed gegaan. Een notaris heeft de feitelijke overdracht begeleid." Het sfeervolle huis in Eksel, België. wie Riney Mulder (50) en Robert van den Brink (50), Jeffrey (17) en Sabrina (15) beroep zij: secretaresse, vrijwilli gerswerk catechese aan vormelingen; hij: salescoördinator eerder zij: Diepen veen, Schalkhaar, Deventer; hij: Ven- ray, Eindhoven nu Eksel, België Hechtel-Eksel is een van de duurste woongemeenten in Belgisch Limburg. „De huizenprijzen liggen lager dan in Nederland. In Eindhoven betaal je al snel 400.000 euro voor een twee-onder-een-kapper. Voor dat bedrag woon je hier vrijstaand op een groot perceel. Maar niet alles is goedkoper. Zo ben je voor dage lijkse boodschappen aanzienlijk meer geld kwijt. Die doen we vaak in Nederland, net als veel Belgen." Veel moeten klussen aan het huis? „We waren in het begin vooral bui ten bezig, omdat alles was verwil derd. Daarna hebben we steigers en bruggetjes gebouwd. Het huis was goed onderhouden, maar we hadden wel extra slaapkamers no dig. Daarom hebben we de zolder verbouwd. Ook hebben we de bad kamer naar onze smaak aangepast en een houtkachel in de woonka mer geplaatst. In België zie je veel huizen met een grote kelder eron der. Net als bij ons huis. Soms mag er niet in de hoogte worden gebouwd en wordt dat ruimtege brek opgelost met een benedenver dieping. Wij hebben er onze lo- geerruimte van gemaakt." Hoe is het leven tussen de Belgen? „Plezierig! Iedereen heeft nog tijd, zelfs de dokter en de tandarts. We doen vrijwilligerswerk en zijn te vinden bij dorpsactiviteiten, slui ten ons dus niet op achter hekken en alarminstallaties. Belgen zijn echte Bourgondiërs. Ze beginnen feestjes altijd met drank en hapjes en sluiten af met koffie en taart. Aan die 'omgekeerde' volgorde kan ik maar moeilijk wennen. Net als aan de taal. Het Vlaams klinkt Nederlands, maar sommige woor den zijn verwarrend. Zo heb ik ge leerd dat 'straks' niet hetzelfde be tekent als 'subiet' of'seffens'." Is België voor altijd? „Misschien, maar het kan ook het Franse platteland worden. Of Sal- land, daar ligt mijn hart. Ach, wie weet wat de toekomst brengt." Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl Riney Mulder en Robert van den Brink in de weide bij hun woning, foto's RM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 93