wonen? 2 Leven tussen de Belgen Klein, maar dapper Welterusten wonen@wegener.nl Zaterdag 26 februari 2011 Swiss Sense heeft een apparaat ontwikkeld dat zorgt voor 'een beter slaapklimaat'. Volgens de beddenfabrikant zuivert de zoge noemde Swiss Sense Life de lucht in de slaapkamer van zwe vende deeltjes en bacteriën, pol len, schimmels, huisstofmijt en andere micro-organismen. 'Tes ten bewijzen dat 99 procent van de huisstofmijt en bacteriën wordt gedood', claimt de fabri kant, die er wel bij vermeldt dat 'we er niet altijd zeker van zijn of deze micro-organismen scha delijk zijn voor een goede nacht rust en een goede gezondheid'. De Swiss Sense Life werkt vol gens de kracht van een RCI-cel, waarbij RCI staat voor 'Radiant Catalytic Ionization'. De werking is wetenschappelijk onderbouwd en uitvoerig getest. Het apparaat wordt in alle nieuwe boxsprings van Swiss Sense ingebouwd. www.swisssense.nl Een goed verlichte tuin is gezellig, uitnodigend en veiliger bovendien. Hoe maak je een verlichtingsplan voor de tuin? door Suzanne Dijkstra Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. Brussel ^sel door Jan van Mullem Voel je je niet stuurloos, ruim 250 da gen zonder regering Riney Mulder: „Ik ben zelf niet zo snel stuurloos en geloof ook niet dat dat gegeven veel impact heeft op de Belgen. Ze trekken gewoon hun eigen plan, zoals altijd." Dus de oproep van de Belgische sena tor Marleen Temmerman aan alle Bel gische vrouwen om geen seks te heb ben zolang er geen regering is, is ge doemd te mislukken. „Dat was vooral bedoeld als grap. Maar het bewijst dat de Belgische politiek erg vermakelijk is." Zo'n actie is ook typisch Belgisch. „Belgen houden inderdaad van hu mor, maar hebben ook hun serieu ze kant. Voorbeeld? Op Belgische scholen bijvoorbeeld heerst nog discipline en orde. Het onderwijs staat heel goed aangeschreven." Hoe zijn jullie in Vlaanderen, om pre cies te zijn in het 5.400 zielen tellen de dorp Eksel, terechtgekomen? „Ik heb mijn hele leven gedroomd van een landelijk gelegen huis met een groentetuin en ruimte voor kippetjes. Dat dat werkelijkheid is geworden, is een geweldig gevoel. Robert en ik woonden tot 2004 in een flinke nieuwbouwwijk in Eindhoven, de plaats waar hij nu nog steeds werkt. Op een dag zag ik op internet een foto van een niet extreem groot, maar grappig, vrijstaand huisje aan het water, midden in het groen, met veel grond, gelegen tussen een 934 hec tare groot domeinbos en een mili tair heide- en bosgebied van zo'n 5.300 hectare. Naast de waterpartij en, groene weides en schuren, stal len en hokken voor dieren stond er nog een extra chalet op het ter rein. Het zag eruit als een droom, had eigenlijk alles wat wij wens ten. Het was ideaal voor ons." Vanmorgen stonden de krokussen in bloei. Toen scheen de zon even. Nu staan ze nog steeds in bloei, maar omdat de buitenkant van hun bloemblaadjes een schut kleur heeft, zijn ze onzicht baar. Het is bewolkt en als de zon niet schijnt, blijven kro- kussen resoluut gesloten. En Iris histrioides. foto RvdK bewolkt is het nogal eens, in deze tijd van het jaar. Wèl open zijn de bloemen van Iris his trioides, een kleine iris die tegelijk met de eerste sneeuw klokjes bloeit Er zijn aardig wat van die kleine irissen in de handel en ze zijn allemaal leuk om te zien. Alleen zie je de meeste na hun eerste lente nooit meer terug. Alle vroegbloeiende bolirissen zijn klein. De kleinste van al lemaal is Iris danfordiae. De bloemen zijn goudgeel met groe ne spikkels op de bloembladen. De bollen zijn niet duur. Dat is maar gelukkig, want je moet ze ieder jaar opnieuw kopen. Niet dat deze iris na de bloei doodgaat, maar de bol valt uiteen in tientallen piepkleine bolletjes die alleen maar blad produceren. Er zijn veel adviezen om dit irisje jaar in, jaar uit te laten bloeien. Minstens 20 centimeter diep plan ten is er daar één van, maar mij is het nooit gelukt de bol len voor een tweede keer in bloei te krijgen. De bekendste vroege iris is Iris reticulata, een bolgewasje dat dezelfde geur verspreidt als het Maarts viooltje. Dat alleen al zou een reden moeten zijn de plant in je tuin te willen, maar ook fris reticulata is niet al te gemakkelijk. Het zou kunnen zijn dat de plant meer hitte nodig heeft dan wij de ze iris kunnen geven. In ieder geval gedijt de plant het best op een zo warm mogelijke standplaats. Op zware grond is het raadzaam wat grind of puin door de grond te mengen. De meest betrouwbare boliris is Iris histrioides, een bolge wasje met grijsblauwe bloemen dat vaak al in januari bloeit. De bloemen zien er fragiel uit, maar dat is schijn. Van hagel en sneeuw heeft de bloem weinig last. De wilde soort kom je zelden tegen. In de tuin zie je meestal kruisingen tussen fris histrioides en Iris reticulata. Zo'n kruising is 'George', genoemd naar George Ro- dionenko die hortulanus was in de botanische tuin van St Petersburg. 'George' is pauselijk paars, met gele spikkels op de bloembladen en een crèmewit honingmerk. De bloem geurt naar pruimen. Een tweede kruising tussen Iris histrioides en Iris re ticulata is 'Joyce', met grijsblauwe bloemen en een ijzeren constitutie. Wie op zoek is naar irissen waar van je er ieder jaar meer krijgt in plaats van min der, is met 'Joyce' en 'George' goed af Ook 'Harmo ny' is een betrouwbare variëteit. Deze irissen bloeien tegelijk met sneeuwklokjes en Cyclamen coum. Het ligt dan ook voor de hand deze bolgewassen te combineren. Misschien als onderbe planting van een bloeiende toverhazelaar of van Lo- nicera xpurpusii, een struikvormige, winterbloeiende kam perfoelie met crèmewitte bloemen die zoet geuren. Bolirissen houden niet van natte grond. Plant ze op zware klei liefst op een heuveltje of achter een keermuurtje. TIPS - Bepaal eerst de lichtpunten voor veiligheid en functionaliteit, daarna het sfeerlicht. - Teken een plattegrond waarin is aangegeven hoe de bekabeling is aangebracht. Dit is ook handig voor eventuele toekomstige bewoners. - Gebruik de juiste soort lampen. Spots zijn bedoeld als accent verlichting, niet als algemene verlichting. - Het is belangrijk dat alle materia len spatwaterdicht zijn. - Wandel eens door de tuin met de lampen en test het effect er van in het donker. Vooral nu het nog vroeg donker wordt, is dat goed te doen. - Kies armaturen die bij de stijl van de tuin passen. - Schroom niet om advies te vragen aan een tuinontwerper, architect of leverancier van verlichting. Zij kunnen een verlichtingsplan op maat maken. - Sommige bedrijven geven verlichtingsadvies op maat. Tuinextra heeft speciale licht adviesavonden. Ze zijn gratis toegankelijk na telefonische aan melding. De eerstvolgende advies avond is op vrijdag 25 maart. Meer info: www.tuinextra.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 92