m 'Passieve' wijk zet de trend 31 wonen SPI Energiezuinige woningen wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 26 februari 2011 door Dennis Rijsbergen Neem een pot koffie. Als .je die een half uur lang warm wilt houden, kun je hem in het kof fiezetapparaat laten staan, maar dat kost stroom. )e kunt de boel ook overgieten in een geïsoleerde thermosfles. Dat kost geen energie. Pas dat idee toe op woningbouw en je hebt een pas sief huis, waarin je nauwelijks hoeft te sto ken. In Wissenkerke gaan ze een hele wijk met dergelijke passieve woningen bouwen. Daar zitten zelfs starterswoningen bij. Een unicum voor Nederland. De voormalige sportvelden in het Noord-Be- velandse dorp liggen al enkele jaren trooste loos te wachten op bebouwing. Maar niet voor lang. Volgende maand nog beginnen de eerste grondwerkzaamheden om het terrein bouwrijp te maken. Eindelijk, verzucht pro jectleider van de gemeente Tom Vermin. Want de start van de bouw is al enkele malen uitgesteld. Niet verwonderlijk, vindt hij, want het kleine Noord-Beveland steekt met het project van 59 energiezuinige woningen haar nek uit. „We wilden nu eens niet trendvolger zijn, maar trendsetter." Ook wethouder Adrie van der Maas heeft een verklaring voor de vertraging. „Er zijn zo'n tien projectontwikke laars bij het plan betrokken, van heel grote tot heel kleine. Die concullega's hebben we al lemaal rond de tafel moeten zien te krijgen. Want we willen het project gezamenlijk in de markt zetten. Dit is zo'n uniek project, dat moet je niet versnipperen anders doe je de uniciteit teniet." In Vermin heeft de wethouder een enthou siast projectleider. Vol passie vertelt die over de voordelen van passieve huizen. Hij is be smet, zegt ie, met het 'passieve virus' door de ZMF. „Ik ben eens naar een bijeenkomst over passieve huizen geweest en heb daar prachti ge voorbeelden gezien", vertelt Vermin. De gemeente sloot zich aan bij het Europees net werk Build with Care en Vermin reisde on der meer naar Duitsland, Zweden en Enge land om met eigen ogen het resultaat van pas sieve huizen, maar ook scholen en kantoren te zien. „In Duitsland is het al een vrij norma le manier van bouwen. Vraag je daar om dub bel glas, staan ze je echt aan te kijken van: 'wat bedoel je?' In Duitsland is drielaags glas de standaard." Vermin vindt dat het concept in Nederland veel meer navolging moet krijgen. Maar de hogere bouwkosten zorgen ervoor dat er nog nauwelijks passieve bouw wordt toegepast. „Terwijl die meerkosten verhoudingsgewijs pectnuts zijn", zweert Vermin. „Die kosten ver dien je uiteindelijk dik terug, omdat je nauwe lijks stooklasten hebt. Dat is toch leuk? Een re kening van Delta waar bijna niets op staat. De kosten voor energie zijn in de periode van 2000 tot 2008 met 150 procent gestegen. Zet die trend door, dan ben je binnen vier jaar al goedkoper uit dan bij een gewoon huis. Van het geld dat je dan overhoudt, kun je leuke dingen doen." Van der Maas knikt: „Klopt. De knop moet bij mensen nog om. Voor ons als gemeente ligt de opdracht om de samenle ving het besef bij te brengen dat een passief huis loont." De gemeente Noord-Beveland heeft een paar ton uitgetrokken om bewoners naar de nieu we energiezuinige wijk te lokken. Wie een ka vel koopt en met het PH-certificaat kan aanto nen dat gebouwde woning aan de passief huis standaard voldoet, krijgt 10.000 euro kor ting op de aankoop. Daarnaast heeft de ge meente gelegenheid geboden om demonstra tiewoningen te bouwen. Eentje wordt ge bouwd met een betonskelet en dikke wanden van piepschuim, de ander met het houtskelet- bouw-systeem. In de zomer wordt met de bouw van die woningen begonnen. Ze wor den gebruikt om mensen van het nut van een passief huis te overtuigen. De gemeente wil er bijvoorbeeld bankdirecteuren een tijd je in laten vertoeven. Want, zo stelt Vermin, eigenlijk zouden er specifieke hypotheken moeten komen voor extreem duurzame hui zen zoals passieve woningen. Een passief huis is weliswaar in aanschaf iets duurder dan een gewoon huis, maar in maandlasten uiteinde lijk goedkoper. Inmiddels liggen de eerste grove schetsen voor de wijk op tafel. In april start de campag ne om het project onder de aandacht te brengen. Er komen tien appartementen, zes tien starterswoningen (die rond de 160.000 euro gaan kosten), negen seniorenwoningen, zestien villa's en acht tweekappers. Al die hui zen worden kierloos gebouwd en zeer goed geïsoleerd. Bovendien wordt rekening gehou den met de loop van de zon, zodat de wonin gen optimaal de zonnewarmte benutten. Vermin ziet het project ook als leerschool voor lokale en regionale vaklui. „Als je als on dernemer uiteindelijk niet meegaat in de trend van verduurzaming die nu gaande is, raak je je marktpositie kwijt." Hij geeft het voorbeeld van een lokale dakdekker die door het project met de laatste technieken mee doet. „Die zet nu een systeem in de markt dat je kunt toepassen op platte daken. Het is een soort vloerverwarming die je onder het dakleer plaatst. Dat dak wordt loeiheet en de warmte wordt opgeslagen en gebruikt voor tapwater en verwarming. Een mooi voor beeld van hoe groot het kleine Noord-Beve land kan zijn." i Op de voormalige sportvelden in Wissenkerke worden 59 energiezui nige woningen gebouwd. Het gaat om 10 appartementen, zestien starterswoningen, negen se niorenwoningen, zestien villa's en acht tweekappers. De starterswoningen gaan rond de 160.000 euro kosten iwS Ait illustraties Architecten Alliantie De Putter Van Bebber Minnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 91