81 buitenland 'Deel Tripoli in handen van betogers' Met 200 km per uur door de woestijn uit Libië VOLKSOPSTAND LIBIË Het regime van Muammar Kaddafi brokkelt steeds verder af. maar dat deert de Libische leider niet; gisteren riep hij zijn aanhang op te vechten tegen 'de vijand'. 'We hadden de opstand'niet gepland, het is gewoon opeens gebeurd' zaterdag 26 februari 2011 Fathi Turbel, advocaat wiens gevangenschap tot de protesten leidde Delen van Tripoli zouden in handen van demonstranten ge vallen zijn. Kaddafi roept zijn getrouwen op tot het gevecht tegen 'de vijand'. Meer prominenten laten dicta tor in de steek. tripoli - Delen van Tripoli zijn on der controle van antiregeringsbeto- gers. Dat heeft een inwoner van de Libische hoofdstad gisteren ge meld. Een andere getuige meldde dat de politie en het leger massaal controlepunten op de snelweg tus sen het militaire vliegveld Mitiga en Tripoli hebben ingericht. Alle passerende voertuigen zouden worden gecontroleerd. Eerder maakten verschillende in woners van Tripoli melding van duizenden mensen die betoogden tegen de Libische leider Muammar Kaddafi nabij vliegveld Mitiga. Op Twitter werd veelvuldig gemeld dat duizenden betogers vanuit het oosten, dat in handen van de de monstranten is, op weg zijn naar het centrum van Tripoli. Kaddafi sprak daar gisteravond zijn aanhan gers toe. Hij riep hen op te vech ten tegen 'de vijand'. Intussen brokkelt zijn regime steeds verder af Gisteren lieten op nieuw enkele hooggeplaatste func tionarissen weten dat zij de dicta tor niet langer steunen, onder wie de Libische gezant bij de Mensen- rechtenraad van de Verenigde Na ties. Ook de Libische delegatie bij de Arabische Liga heeft de kant ge kozen van de betogers. Hetzelfde geldt voor de openbare aanklager in het Arabische land. De afgelo pen week liepen al diverse kop stukken uit Kaddafi's entourage over. Het regime probeert al ruim een week de volksopstand met grof ge weld de kop in te drukken. Waar schijnlijk zijn al vele honderden mensen om het leven gekomen. De internationale gemeenschap zint nog altijd op sancties tegen het Libische regime. Zwitserland nam daarop donderdag al een voorschot door alle tegoeden die mogelijk toebehoren aan Kaddafi of zijn familieleden, te blokkeren. Verscheidene EU-lidstaten zouden op vergelijkbare maatregelen aan sturen. Ook zouden voorstellen op tafel liggen voor een een wapen embargo en reisbeperkingen voor Libische leiders. Ook de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties praat nog volop over de situatie in Libië. Het heeft het geweld in het land veroordeeld, maar nog geen sancties afgekon digd. Frankrijk en Groot-Brittan- nië hopen dat de Veiligheidsraad de situatie in Libië voorlegt aan het Internationaal Strafhof De Franse president Nicolas Sarkozy zei gisteren dat Kaddafi weg moet. Hij is daarmee de eerste westerse leider die onomwonden het ver trek eist van de dictator. Een gedeserteerde soldaat is nu onderdeel van het nieuwe 'Vrije Libische Leger' in het oosten van het land. foto Tara Todras-Whitehill/AP door Hans de Gram HOEK - Jacques de Buck, een Zeeuws-Vlaamse medewerker van een Noors bedrijf in Libië, wist het in chaos verkerende land te ontvluchten. Niet met een evacua tievliegtuig maar met de auto, dwars door de woestijn. Na een lange reis vol wegversperringen en spookdorpen, is hij terug in zijn woonplaats Hoek en vertelt hij zijn verhaal. De Buck: „Ik werk in Libië voor kunstmestproducent Yara. De fa briek van Yara staat in Marsa el Brega. Dat is een kustdorp in het oosten van het land, zo'n 250 kilo meter ten zuiden van Benghazi. Ik werk en woon er samen met ande re Europese expats in een door mi litairen beveiligd gebied. Dus toen we via Al-Jazeera en de Nederland se ambassade hoorden van de on lusten, maakten we ons niet direct zorgen. Het echte gedonder begon vorige week zondag. Toen werden alle olie- en gasfabrieken in ons ge bied stilgelegd omdat het regime die dreigde aan te vallen. Onze Libische medewerkers keer den naar huis. Zij wonen allemaal elders in het land. Van hen hoor den we dat in de buurt van ons dorp hevig werd gevochten tussen het leger en anti-Kaddafi-aanhan- gers. Huurlingen schoten op alles dat bewoog. De bevolking heeft er honderden afgeslacht. De beelden op tv waren gruwelijk. In een aan grenzende fabriek is een huurling gevonden die in beide benen was geschoten. Die is heel fatsoenlijk naar het ziekenhuis gebracht. In de straten rukten jonge mannen al le portretten van Kaddafi van ge vels van gebouwen. Ook in onze fa briek zijn alle uitingen van hem verwijderd. Ik heb me in ons beveiligde gebied niet bedreigd gevoeld, maar maak te me uiteraard wel zorgen. Het hoofdkantoor van Yara in Oslo had geregeld dat ik op dinsdag, sa men met mijn Europese collega's, met een vrachtschip het land kon verlaten. Met sms'jes hield ik con tact met Yara en met mijn familie. Het regime had internet- en tele foonverkeer toen al vrijwel platge legd, dus kwam er maar af en toe een berichtje door. Aan boord van het schip bleken we geen vergun- Jacques de Buck laat zijn dochter thuis in Hoek de route van Libië naar Egypte zien. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8