Zeeuwse bouwstijl is de trend rr^i Oostgaarde, 's-Cravenpolder Informatie: www.mijnoostgaarde.nl wonen@wegener.nl 2 wonen I 024-3650509 Zaterdag 26 februari 2011 door Dennis Rijsbergen Het is met huizen net als Hmet mode: trends komen en gaan. Tot voor kort waren nieuwbouwwoningen in de jaren-dertigstijl razend popu lair en nog steeds worden ze in groten getale uit de grond gestampt. Maar zo langzamerhand begint die bouw stijl toch een beetje te vervelen. Ja, de hui zenkoper heeft zijn blik nu op iets 'nieuws' laten vallen. Huizen met Zeeuwse boerderij details of die doen denken aan Zeeuwse dor pen uit het begin van de twintigste eeuw. Natuurlijk, ze worden al langer gebouwd, moderne woningen met een vette knipoog naar oude Zeeuwse boerderijtjes. Maar ele menten als zwarte potdekseldelen, luiken bij de ramen, makelaars (houten sierdeel aan de geveltop) en klassieke dakgoten wor den steeds populairder bij nieuwbouwwo ningen. Mardick Minnaard van Minnaard Projecten in Goes is groot voorstander van die tradi tionele bouwstijl. Gevoel voor het bestaan de landschap en het vlekkeloos inpassen van nieuwbouw in Zeeuwse dorpen is voor Minnaard heel belangrijk. „Ik ben een echte Zeeuw en vind het heel fijn dat ik later te gen mijn kleinkinderen kan zeggen: 'Kijk eens hoe mooi Zeeland is en hoe mooi de dorpen zijn.' Ik zie het als een stukje idealis me om moderne woningen met oog voor authentieke details in het Zeeuwse land schap in te passen." Het gebruikmaken van Zeeuwse en traditio nele bouwelementen is bovendien commer cieel interessant, geeft Minnaard toe. Dat heeft hij 'de laatste tijd wel gemerkt. „Mo menteel zijn woningen die in Zeeuwse stijl of in de stijl van begin jaren 1900 worden gebouwd erg populair. We zijn, samen met R&lB Wonen bezig met de ontwikkeling van de nieuwe wijk Oostgaarde in 's-Gra- venpolder. Daar gebruiken we ook traditio nele elementen. Daar is echt heel veel be langstelling voor. En dat in een moeilijke markt." Volgens Minnaard'is het met bouw- trends niet anders dan met andere trends. „Het zijn golfbewegingen. Dan is dat in en dat uit. En jaren later is het weer in. Een he le tijd is de jaren-dertigstijl populair ge weest. Maar die stijl zie je nu bijna overal en dat begint te vervelen. De nieuwe trend is toch wel de Zeeuwse bouwstijl." Een goed voorbeeld daarvan is wijk De Bie- selinghe in Kapelle-Biezelinge. Ook project Aria in Goes is voor een deel geïnspireerd op omliggende Zeeuwse boerderijtjes en dorpsgezichten. „En in Colijnsplaat wordt naast de jachthaven een compleet authen tiek Zeeuws dorp gebouwd", stelt Min naard. De Goese projectontwikkelaar vindt de mix van traditioneel en modern boeiend. Zo krijgt Oostgaarde in 's-Gravenpolder het ui terlijk van een tuindorp van zo rond 1910-1920, maar is het woongenot zeker van deze tijd. Sterker nog, de traditionele wonin gen worden extra energiezuinig. Ze krijgen driedubbel glas en het warme douchewater warmt de koudwaterleiding op. Ook wordt het plaatsen van zonnepanelen in dit nieuw- bouwplan sterk gestimuleerd. Maar waar ko pers voor vallen zijn toch de authentieke uit straling en details. „Ik denk dan aan de raampartijen die de sfeer van die tijd uitstra len, aan Zeeuwse luiken bij de ramen en de 'ouderwetse' schoorstenen. Kopers die be langstelling voor die stijl hebben, zoeken toch vooral een gevoel van warmte en sfeer." De eerste fase van Oostgaarde bestaat uit de bouw van 53 woningen. Afgaand op de in formatiedag afgelopen 19 februari, denkt Minnaard met de bouw van de eerste 22 wo ningen al voor de bouwvak te kunnen be ginnen. „De belangstelling was enorm." Sa men met R&B Wonen heeft Minnaard Pro jecten zes verschillende typen woningen ge pland. „We willen de markt goed bedienen, dus hebben we rijtjeshuizen, luxe tweekap pers en seniorenwoningen." foto's Willem Mieras Eerste fase bestaat uit 53 woningen Prijzen lopen uiteen van 179.500 tot 330.000 euro vrij op naam. Uiteindelijk moeten er in de loop der tijd 95 woningen verrijzen in Oostgaarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87