De laatste bel heeft nog Roelofs bokste zoals Vanderlyde spectrum Zaterdag 26 februari 2011 Een hersenbloeding heeft de grote Danny Roelofs (2,02 meter; 106 kilo) even klein gekregen. Maar de Souburger is niet van plan bij de pakken neer te gaan zitten. Hij wil verder leven en accepteert zijn beperkingen. „Het is pas echt over als de laatste bel geklonken heeft", zegt hij strijdbaar. Roelofs revalideert in Doom. „Ik maak maar kleine stappen. Vóór de hersenbloeding vergde ik het uiterste van mijn lichaam en toen werkte mijn lijf ook aan alles mee. Nu is dat anders." door Roeland van Vliet Als er één ding is wat Danny Roelofs wil zeggen in het eerste interview na zijn her senbloeding, is het dat hij geen spijt heeft ooit te heb ben gebokst. „In de ring krijg je klappen. Dat weet je van tevoren en dat heeft me nooit tegengehouden", vertelt hij nuchter. „Ik ben me altijd bewust geweest van de risico's van de sport. Het ligt ook niet aan de sport dat ik hier in een revalidatiecen trum lig. Het mag niet zo zijn dat het bok sen nu weer in een kwaad daglicht wordt gesteld. Ik heb gewoon mijn dekking een fractie van een seconde te laag gehouden. Het is niets meer dan een ongelukkige stoot geweest." Die stoot was een klap op zijn hals. Roe lofs incasseerde hem tijdens één van zijn drie trainingspartijen op 30 september 2010 in Frankfurt aan de Oder. De super zwaargewicht was daar om zich voor te be reiden op het wereldkampioenschap voor militairen, dat half oktober in het Ameri kaanse Jacksonville gehouden werd. „De bewuste klap kan ik me niet meer herinne ren. Ik heb die dag tegen drie Duitsers ge staan. En die konden allemaal wel slaan. Ik weet alleen nog dat ik tijdens mijn laatste sparringpartij bijna knock-out ging." Roelofs bleef nog wel staan, maar hield aan de inspannende trainingssessie een on gekende hoofdpijn over. Hij ging er 's avonds mee naar bed en stond er de vol gende ochtend mee op. „Achterafhad ik natuurlijk meteen naar een dokter moeten gaan", zegt hij. „Maar dat kwam toen niet in me op. Ik had wel eens vaker hoofdpijn en zelfs een lichte hersenschudding ge had..." De geharde bokser en beroepsmilitair kreeg de rekening uiteindelijk op 1 oktober gepresenteerd, 's avonds tijdens het harcllo- pen in Gronau, dat net over de grens bij Enschede ligt. Hij was daar 's middags nog zelf met de auto heen gereden. „Tijdens het rennen met een andere jongen begon ik opeens met een dubbele tong te praten en kreeg ik evenwichtsstoornissen. Ik ben toen even gaan zitten en heb wat gedron ken. Toen er vervolgens nog wat meer mensen bij kwamen, hebben ze besloten de ambulance te bellen. Maar ik ben geen moment buiten bewustzijn geweest. Ik zou nog precies kunnen zeggen waar ik toen lag." In de periode die volgde, onderging Roelofs een zware operatie en lag hij acht dagen in een kunstmatige coma. Tijdens de ingreep, die niet geheel risico loos was,'werd een deel van zijn schedel verwijderd. „Het was echt een noodmaat regel. De hersendruk was veel te hoog op gelopen door een gesprongen ader in mijn hals. Hadden ze het niet gedaan, dan was ik er nu veel slechter aan toe geweest", ver telt Roelofs, bij wie het schedeldeel pas drie weken geleden werd teruggeplaatst. „Ik heb dus drie maanden rondgelopen met alleen huid over het rechterdeel van mijn hersens." De vriendin van de bokser, Talisa, en zijn familie hadden na de operatie een onzeke re tijd. Terwijl Roelofs in coma werd ge houden, wisten de artsen niet hoe hij eruit zou komen. Misschien kon hij niet meer lopen, niet meer praten... „Voor de men sen die aan mijn bed hebben gezeten, moet het heel zwaar zijn geweest. Het was voor hen heel lang wachten op een teken van leven. Zij zijn ook de mensen die mij er de eerste tijd doorheen hebben ge sleept." Ruim vier maanden na het ontwaken uit die coma gaat het 'naar omstandigheden goed' met Roelofs. Lopen gaat nog wel moeizaam. „Het is stappen en bijsluiten, stappen en bijsluiten." En de functie in zijn linkerarm is hij helemaal kwijt. „De doktoren in Nederland zeggen dat dat ook niet meer goed gaat komen. Die zeggen dat de bewegingen die m'n arm af en toe maakt, slechts reflexen zijn. Maar in Duits land denken ze dat die functie nog wel te rug kan keren. Daar ga ik dan maar van uit..." Met zijn spraak is weinig mis. Roelofs vindt het prettig om zijn verhaal te doen en is daar inmiddels ook bedreven in. „Ik struikel nog wel eens over woorden, maar dat valt misschien nauwelijks op. Ik ben wel wat nasaler gaan praten, omdat bij het beademen mijn stembanden zijn bescha digd. Maar ik praat nu minder binnens monds dan voorheen. Haha, toch nog een voordeeltje!" Roelofs meent dat hij er nog relatief goed vanaf gekomen is omdat hij begin oktober in zo'n goede conditie verkeerde. „Ik was op en top afgetraind. Ik was helemaal klaar voor mijn eerste WK voor militairen. De artsen en therapeuten zeggen ook dat ik een enorme vechüust heb. Hoewel het alle maal moeilijk is, geef ik me nu eenmaal niet gewonnen." De Walchenaar leert nu in het Militair Re validatie Centrum Aardenburg in Doom omgaan met zijn beperkingen. Van maan dag tot en met vrijdag doorloopt hij in de bossen op de Utrechtse Heuvelrug een uit gebreid herstelprogramma. Hij heeft er zijn eigen kamer, waar hij vooral 's avonds zit en bezoek ontvangt. De talentvolle bokser zit in Doom te midden van allerlei militairen die terug zijn van een missie. „Je hebt hier mensen die in Afghanistan heb ben gezeten. Zij zijn op een bermbom gere den en ik heb een hersenbloeding gehad", zegt hij. „Uiteindelijk maakt de aanleiding niet uit. We zitten nu in dezelfde situatie." Roelofs krijgt looptherapie, fitnesst en wordt geleerd met één hand bepaalde acti viteiten uit te voeren. „Ik leer veterstrik- ken met één hand, koken met één hand... Ik ben zelfs al met een scootmobiel Doom in geweest om te kijken hoe ik me met één hand kan redden in het verkeer. Ik wil ook al weer snel rijles gaan nemen om in een aangepaste auto te kunnen rijden. Dan ben ik weer wat vrijer in alles, minder af hankelijk." Roelofs krijgt ook therapie in een bijzon der apparaat, CAREN. De afkorting staat voor Computer Assisted Rehabilitation En vironment. Het is een virtuele omgeving waarin revalidanten spelenderwijs kunnen werken aan hun looptechniek, balans en zelfvertrouwen. Roelofs, met enthousias me in zijn ogen: „Het is eigenlijk een heel grote Wii-computer. Je staat op een bewe gende plank en krijgt allerlei plakkers en sensoren op je lichaam". Als jij beweegt, is dat op het grote, ronde scherm terug te zien." CAREN is het paradepaardje van het Mili tair Revalidatie Centrum Aardenburg. Op maar weinig plekken in de wereld - ze zijn op één hand te tellen - staat zo'n geavan ceerd revalidatieappa- raat. Het is de bedoeling dat in Doorn meer van dat soort virtuele omge vingen komen, waardoor meerdere patiënten tegelijk the rapie kunnen krijgen. Over zijn toekomst weet de Souburger nog weinig. Een concrete einddatum voor zijn revalidatie in Doom is nog niet be kend. „Met potlood is al wel voorzichtig een datum in maart omcirkeld." En daarna gaat hij terug naar Zeeland. „Misschien kan ik in Goes verder revalideren..." Dat hij ooit weer terugkeert in de ring, staat voor Roelofs als een paal boven wa ter. „Ik zal niet meer op hetzelfde niveau komen. Dat kan niet. Maar zelfs als de functie in mijn linkerarm niet terugkeert, wil ik weer. de ring in. Voor demonstratie wedstrijden bijvoorbeeld. Boksen is mijn passie en mijn leven geweest. Ik leefde er voor en gaf er veel voor op. Dat wil ik straks niet helemaal kwijt zijn." Achteraf gezien heeft de Zeeuw zijn carrière op een mooie manier afgesloten. Hij legde kort voor zijn hersenbloeding nog beslag op de gou den medaille tijdens een toernooi in het Duitse Chemnitz. Hij won daar zijn twee partijen in het superzwaargewicht. Ook sloeg hij in zijn laatste trainingspartij op 30 september goed van zich af Roelofs: „Mijn trainer en ik zagen die Duitser de volgende ochtend de kantine in komen. Met een blauw oog, een gescheurde wenk brauw... Hij had mij natuurlijk goed te pak ken gehad, maar ik hem ook!" Danny Roelofs werd jarenlang de nieuwe Arnold Vanderly de genoemd. Maar volgens Lambert Busby wilde hij dat niet. „Hij zei altijd: Ik ben niet de nieuwe Vanderlyde, ik ben de nieu we Roelofs", vertelt de trainer van boksclub DOS uit Vlissingen. „Danny ging dus van zijn eigen kracht uit" Dat de Zeeuw veel potentie had, was wel duidelijk. Vanderlyde, die driemaal olym pisch brons won, constateerde dat vier jaar geleden al. In de Volkskrant zei de Limbur ger: „Danny bezit een goed karakter en is netjes ten opzichte van collega's. Dat doet hij goed. Het is de basis om een groot kam pioen te worden. Hij bezit een ongelooflijke wil, een bokserswil. Een voordeel boven dien is zijn lengte. En hij staat, net als ik, rechts voor. Dat roept eveneens associaties met mij op." Vanderlyde kwam Roelofs al een keer op zoeken in Doom, waar hij revalideert. „Voor mij was dat een teken dat ik nog niet vergeten ben", zegt Roelofs. „Het was bij zonder dat hij aan me dacht." Busby weet niet of Roelofs, al tweevoudig Nederlands kampioen bij de zwaargewich ten en verdienstelijk bokser in de Duitse Bundesliga, aan het palmares van Vanderly de zou kunnen gaan tippen. „Maar hij had alles in zich om de absolute top te gaan ha len: naast lengte en stootkracht beschikte hij over een wil om obstakels te overwin nen. Ik weet nog dat ik hem de eerste keer zag, hij was toen pas vijftien jaar en was lang en slungelig. Ik dacht: wat moet ik daar nou mee? Hij bewees al snel dat hij een goeie bokser kon worden." Nu Roelofs in Doom revalideert, heeft Bus by nog veel contact met hem. Op de lange termijn hoopt hij hem weer terug te zien bij DOS. Niet als bokser, maar als trainer. „Hij heeft in de afgelopen jaren veel ervaring op gedaan. Ik hoop dat hij die wil overdragen. Maar hij moet eerst de tijd nemen om alles te verwerken. Hij is dan wel erg sterk, maar ook Danny is maar een mens."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 74