61 binnenland Cohen: coalitie doet aan bangmakerij M V Arke.nl Solidair, maar alleen in woorden Een springer in de Kamer: 'Staat dat ook allemaal op YouTube?' 9 Boek nu zonnig Egypte! 449r 449,- 549,- 599,- PEILING LIBIË Een online onderzoekspanel is gevraagd naar zijn mening over de Arabische volksopstanden. Nabestaanden vliegramp bezorgd zaterdag 26 februari 2011 door Laurens Kok et een blik van 'kom maar op' zet Job Co- hen zich aan tafel. De PvdA-leider oogt meer ontspannen dan een jaar ge leden toen hij aan zijn eerste ver kiezingscampagne moest begin nen. Het ging stroef Nu lijkt het beter te gaan. Het Debatinstituut riep hem zelfs een keer tot win naar uit. Hij heeft niet veel zin om terug te kijken. Liever geeft Cohen het kabinet ervan langs. Woensdag zijn de Provinciale Sta tenverkiezingen, die indirect ook de samenstelling van de Eerste Ka mer bepalen. Daar hebben WD, CDA en PW geen meerderheid en Cohen wil dat zo houden. Vol gens WD-premier Mark Rutte en CDA-lijsttrekker Elco Brinkman dreigen in dat geval 'Belgische toe standen'. Het land zou onbestuur baar worden. „Bangmakerij", vindt Cohen. „Aan wie ligt dat nou? Het zou toch wonderlijk zijn als ik zou zeggen: 'Nee hoor, stem vooral op de coali tie, anders kan die niet regeren?' Ze slaan totaal de verkeerde rich ting in. Ik wil dat er geregeerd wordt met een beleid dat ik goed vind. Daar sta ik voor. De coalitie partners zijn dit avontuur aange gaan met de krapst mogelijke meerderheid in de Tweede Kamer en een minderheid in de Eerste Ka mer." Zijn chagrijn over het kabinet is de laatste weken groter geworden. Vooral de starre houding die de coalitie aannam bij de discussie over bezuinigingen op het passend onderwijs heeft kwaad bloed ge zet bij Cohen. „Ook ik vind dat kinderen met een handicap zo veel mogelijk naar een gewone school moeten gaan. Maar dan moeten ze wel extra begeleiding krijgen en die bezuinigt het kabi net er botweg af Dat kun je niet maken. De hele oppositie, inclu sief de SGP, was het daarover eens. Toen hebben we gezegd: Oké, we accepteren die bezuiniging van 300 miljoen euro, maar laten we die dan anders invullen. Maar het kabinet gaf niet thuis. Rutte wens te zelfs niet naar de Kamer te ko men! Dat betekent dus dat het be leid in beton is gegoten." Dus als de coalitie geen meerderheid in de Eerste Kamer haalt, zullen de PvdA-senatoren alles wegstemmen? „Nee. Als het kabinet met voorstel len komt die wij goed vinden, dan stemmen we gewoon voor." WD en CDA maken u het verwijt: Cohen is tegen elke bezuiniging, maar komt niet met alternatieven. „Laten we om te beginnen stop pen met de JSF. Ander voorbeeld: dit kabinet verhoogt de huren, maar laat de hypotheekrenteaftrek ongemoeid. Tegelijkertijd wordt de villabelasting ongedaan ge maakt. Leraren en agenten wor den op de nullijn gezet, terwijl bankiers en hun bonussen buiten schot blijven. Dat wringt. De ba lans is zoek." Dus als de PvdA in de regering had gezeten, had u de bonussen aange pakt én de ambtenaren op nul gezet? „Wij vinden ook dat er bezuinigd moet worden, maar wel op een eerlijke manier." Als Rutte zijn meerderheid krijgt, heeft u dan gefaald? „Laten we er eerst maar van uit gaan dat we het gewoon redden. Daarom zijn deze verkiezingen zo belangrijk. Ik wil laten zien dat het echt een andere kant op kan." Sharm el Sheikh Htl. Falcon Hills**** Gezellig kleinschalig hotel 8 dagen. All Inclusive Vertrek in maart Sharm el Sheikh Htl. Three Corners Palmyra**** 7 verschillende zwembaden 8 dagen, All Inclusive Vertrek in maart Per persoon al v.a. Per persoon al v.a. Hurghada Htl. Giftun Beach Resort**** Uitkijk op het Giftun eiland 8 dagen. All Inclusive Vertrek in maart Per persoon al v.a. Marsa Alam Htl. Club Akassia***** Een waterpark met veel glijbanen 8 dagen, All Inclusive Vertrek in maart Per persoon al v.a. Ga voor deze en andere aanbiedingen naar één van de 140 Arke winkels of naar Arke.nl Genoemde prijzen zijn vanafprijzen per persoon, o.b.v. 2 personen en inclusief vlucht Vraag naar de voorwaarden. |-^ lArke.nl!,140 door Annemieke Kooper den haag - De Provinciale Staten verkiezingen zijn voor veel scholie ren een ver-van-mijn-bedshow. In Den Haag worden ze daarom bijge spijkerd over politiek. Zo ook Ya- vuz (15). Hij wil graag laten zien dat hij de afgelopen jaren al iets van politiek heeft opgestoken. Daarom schreeuwt hij om het hardst door de klas of hij premier Rutte straks te zien krijgt. Of'die van de PvdA, Cohen of zo'. OfWil dere, ja Wilders. Yavuz, derdejaars vmbo-scholier, kijkt triomfantelijk. Zijn klas en hij krijgen in en om het Buitenhof les over het reilen en zeilen van de Nederlandse politiek. Ze krijgen les volgens een programma van De Haagse Tribune, een project voor leerlingen in het voortgezet en middelbaar beroepsonderwijs. Geen dagelijkse kost voor de mees te leerlingen. Voor de meeste leer lingen houdt politiek nu eenmaal op bij PW-leider Geert Wilders, vertelt mentor en docent beelden de vorming Lex Hameetman. Een ochtendje les in het politieke hart van het land moet daar verande ring in brengen. „Ze kennen de Tweede Kamer alleen van de televi sie. Nu ze het allemaal met eigen ogen kunnen zien, gaat het mis schien wat meer bij ze leven." En zo leren de 27 leerlingen over het kabinet en dat de Provinciale Statenverkiezingen van volgende week bepalend zijn voor wie er in de Eerste Kamer terecht komen. Ze leren wie die mensen zijn die tijdens een debat in de plenaire zaal statig met briefjes door de zaal paraderen. Dat zijn de bodes, een soort postbodes, die bood schappen van de minister-presi dent aan zijn ambtenaren doorge ven, vertellen begeleiders Aukje en Leendert. „Als hij het allemaal even niet meer weet, kan hij zo om hulp vragen." De leerlingen worden steeds fanatieker in het be antwoorden van Aukjes en Leen- derts vragen. Nieuwsgierig worden ze, ook een tikkeltje bij de hand. Ze willen we ten waar in de plenaire zaal Geert Wilders zit. Maar ook: waarom Mark Rutte 'zoveel belooft, maar niets doet?' De meeste aandacht krijgt Aukje wanneer ze vertelt dat eens een man vanaf de publieke tribune de plenaire zaal in is ge sprongen en daarbij beide enkels brak. „Staat dat allemaal ook op YouTube?", vraagt een leerling. zie onze website:binnenland De opmerkelijkste campagne- filmpjes voor de verkiezingen Ze willen geen vluchtelin gen opvangen en ook op financiële steun hoeven de opstandelingen niet te rekenen. Dat blijkt uit onder zoek van Motivaction in samen werking met deze krant. Een ruime meerderheid is blij dat de bevolking in Arabische landen in opstand komt tegen haar lei ders. Veel Nederlanders vinden de gebeurtenissen van grote histori sche betekenis en hoopgevend. Twee op de drie Nederlanders zegt achter de protesterende bevolking te staan. Desondanks willen ze de moedige opstandelingen geen hulp bieden. Slechts 15 procent is bereid geld te geven om de men sen die het écht nodig hebben, te steunen. Terwijl driekwart van de bevolking verwacht dat door de onlusten meer vluchtelingen naar Europa zullen komen, vindt bijna de helft dat die niet hier moeten worden opgevangen. Bijna de helft van de bevolking is bezorgd over de consequenties van de ontwikkelingen in de Arabi sche landen voor Nederland. Een meerderheid denkt dat de econo mische groei zal vertragen. Drie kwart van de bevolking verwacht dat de benzineprijs zal stijgen. Wat de gevolgen voor de Arabi sche landen zelf zijn, kunnen Ne derlanders nog niet goed overzien. Sommigen denken dat de landen democratischer worden, anderen vrezen dat militairen het bewind overnemen. Een derde van de on dervraagden denlct dat er over tien jaar in deze landen gewoon weer een dictatuur is. Alleen bij de PW-aanhang bestaat vrees dat ra dicale islamitische partijen aan de touwtjes gaan trekken. „We hebben dit verkennend on derzoek uitgevoerd omdat we wil den weten wat de meningsvor ming in Nederland is over de pro testen", zegt onderzoeker Martijn Lampert van Motivaction. „Het blijkt dat de Nederlander overwe gend positiefis, en dat er veel steun is voor de protesterende be volking - slechts 3 procent van de ondervraagden zegt de opstande lingen niet te steunen. Al is dit vooral een steun in woorden." Volgens Lampert heeft de bevol king ook een duidelijk moreel oor deel over de situatie. Zo keurt een grote meerderheid wapenleveran ties aan de Arabische dictaturen af 85 procent vindt dat die onmid dellijk moeten stoppen. „En slechts 15 procent vindt het goed als het Westen zich bij de beoorde ling van de situatie vooral laat lei den door economische belangen", aldus Lampert. Een deel van de mensen is onze ker over de toekomst. 30 procent meent dat het wegsturen van de leiders de problemen van het volk niet oplost. Mocht er in Nederland ooit een dictator opstaan en de vrijheid in het geding komen, dan zegt de helft van de bevolking bereid te zijn met gevaar voor eigen leven te protesteren. Het onderzoek door Motivaction is ge baseerd op een vragenlijst, die is voor gelegd aan een representatieve steek proef van 1070 mensen uit een online onderzoekspanel van 67.000 personen. De resultaten zijn gecorrigeerd voor het effect van internetpeilingen en zijn representatief voor de bevolking. O zie onze website:binnenland Bekijk de volledige resultaten van het onderzoek online AMERSFOORT - Nabestaanden van de slachtoffers van de vliegramp bij de Libische hoofdstad Tripoli op 12 mei vorig jaar volgen het nieuws over de onrust in Libië met extra veel belangstelling. Ze maken zich zorgen over de voort gang van het onderzoek naar de crash. Bij de ramp kwamen 103 mensen om het leven, onder wie zeventig Nederlanders. Advocaten die hen bijstaan, krijgen dezer dagen veel telefoontjes van verontruste nabe staanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6