binnenland 15 Gemeente dwingt tot computerfilter Studenten woedend op universiteiten om plan afschaffen studiebeurs 'Meer slachtoffers trainer jeugdelftal' Driesterrenrestaurant de Librije van topkok Jonnie Boer in zwaar weer Zeecontainers gevaar voor waddenzee' zaterdag 26 februari 2011 mie gereconstrueerd. Het Südtiroler Archaologiemuseum in Bolzano, de hoofdstad van Zuid-Tirol in Italië, heeft in samenwerking met Natio nal Geographic de broers opdracht gegeven om de mummie weer vlees en bloed te geven. Dinsdag wordt de levensechte, we tenschappelijke reconstructie aan de wereld gepresenteerd. foto Heike Engel 21 Lux/ Südtiroler Archaologiemuseum/ National Geographic Deutschland door Gerard den Eit DEN HAAG - Studentenvakbond LSVb zegt zich 'verraden' te voe len door de plannen van de univer siteiten om mee te werken aan de afschaffing van de studiebeurzen. De veertien Nederlandse universi teiten (verenigd in de VSNU) heb ben plannen op papier gezet om de studiebeurzen in te ruilen voor een leenstelsel en daarnaast de col legegelden voor langstudeerders te verhogen. Die gedachten lekten gis teren uit via het dagblad Trouw. Hoewel de verenigde universitei ten gisteren pogingen onderna men het bericht te nuanceren, wil len de studenten van geen relative ring horen. „Dit voelt als een dolkstoot in on ze rug en in die van de hogescho len", zegt studentenvoorman San- der Breur in een reactie. „De lijn die wij in de plannen van de VSNU herkennen, is een keuze puur voor het eigen belang. De universiteiten willen minder stu denten en meer geld." De studenten zijn woedend om dat de VSNU in hun ogen meebe weegt met bezuinigingsplannen van staatssecretaris Zijlstra (onder wijs). Die wil langstudeerders meer collegegeld laten betalen en de studiefinanciering aanpakken. De LSVb wil juist dat studenten, universiteiten en hogescholen ge zamenlijk verzet bieden tegen de plannen te korten op de studiefi nanciering, ook voor langstudeer ders. „Het is wel erg makkelijk om het geld alleen bij de studenten weg te halen, terwijl het kabinet wil dat Nederland uitgroeit tot een vooraanstaande kenniseconomie", aldus Breur. Een leenstelsel voor studenten, waarvoor de universiteiten nu lij ken te opteren, jaagt de studiekos ten volgens de LSVb de hoogte in. „Met een beurs is een student nu gemiddeld 15.000 euro aan zijn stu die kwijt, met een leenstelsel bouwt een student straks een stu dieschuld op van 30.000 euro", vreest LSVb-voorzitter Breur. De bestuurders van de universitei ten hebben enkele weken geleden tijdens een werkbezoek in Parijs plannen op papier gezet om tege moet te komen aan de modernise ring van de financiering van het universitair onderwijs. Volgens de VSNU gaat het om 'onvoldragen plannen' die deel vormen 'van ve le alternatieven waaruit we nog een keuze moeten maken'. Nog niet alle universiteiten onderschrij ven het plan. De universiteiten zeggen dat het leenstelsel vooral besproken is in de context van het aanpakken van langstudeerders. Op dat terrein moet 370 miljoen euro worden be spaard. Voor die groep zou een nieuw leenstelsel kunnen worden ingevoerd, aldus de VSNU. De LSVb noemt dat argument 'on zin'. Breur: „Langstudeerders krij gen nu ook al geen beurs. Zij draaien zelf op voor alle kosten." ZWOLLE - Het Librije-concern van driesterrenkok Jonnie Boer en zijn vrouw Thérèse verkeert financieel in zwaar weer. Klandizie is er ge noeg, maar de kosten zijn te hoog. Vooral Het Spinhuis, de vroegere gevangenis waar na een verbou wing het hotel en restaurant Li brae's Zusje gevestigd zijn, blijkt een molensteen: de rentelasten zijn enorm. Er moest, bovenop de hypotheek van 5,15 miljoen euro een extra hypotheek van 1,5 mil joen euro voor worden gesloten. Onder druk van de banken begint Boer nu aan een grootscheepse re organisatie. Om de schuldeisers te vreden te stellen, zijn de voorra den, vorderingen op derden en huurpenningen verpand. Jonnie (46) en Thérèse (39) Boer mogen niet uit het bedrijf stappen. Het echtpaar krijgt sinds het najaar hulp van ondernemer Ron Wen- sink, inmiddels voorzitter van de raad van commissarissen van Li brije Beheer. Wensink: „Het moet zakelijker en efficiënter." DEN HAAG - Hoewel een onder zoek in opdracht van de Leidse hoogleraar Tom Barkhuysen heeft uitgewezen dat gemeenten een openbare bibliotheek niet mogen verplichten een internetfilter op de computers te zetten, is de bieb in Capelle aan den IJssel deze week toch bezweken onder druk van de gemeente. De discussie begon vorig jaar: de gemeente wilde dat de bibliotheek een internetfilter zou installeren zodat jongeren niet naar geweld of porno kunnen kijken. Omdat de bibliotheek vond dat een filter af breuk deed aan de openbaarheid van informatie, weigerde de instel ling. Waarop de gemeente dreigde met een subsidievermindering bo venop de bezuiniging van een ton. Uit een rondgang van het tv-pro- gramma Tros RegelRecht bleek vo rig jaar dat een kwart van de 505 ondervraagde bibliotheken een in ternetfilter heeft. Vaak zijn dat ge meenten in de Biblëbelt, zegt Fran- den van Bohemen van de Vereni ging van Openbare Bibliotheken. „Maar die bibliotheken hebben er zelfstandig voor gekozen." De tv-uitzending en de situatie in Capelle was voor het Sectorinsti- tuut Openbare Bibliotheken aanlei ding een juridisch onderzoek in te stellen om de vraag te beantwoor den of gemeenten een internetfil ter mogen eisen als voorwaarde voor subsidieverstrekking. Het ant woord was duidelijk: nee. Toch krijgt de bieb in Capelle deze zomer een computer met filter, ter wijl men daar eerst fel bezwaar te gen maakte. 'Een commissie van wijze mensen' bestaande uit twee leden van de gemeenteraad en twee mensen van de Raad van Be stuur van de bieb kwam namelijk met de oplossing: één computer zou een filter krijgen, en daar moet iedereen tot veertien jaar op werken. Is de bieb bezweken on der druk? „Tja, als ik met het rap port bij de gemeente ga zwaaien, krijg ik mijn gelijk. Maar wat win ik daarmee", vraagt directeur Irm- gard Reijntjes zich af Nee, de gemeente heeft niet meer gedreigd met subsidieverminde ring, maar Reijntjes ging niet van harte overstag. „Ik moet nog lan ger met de gemeente door één deur. En ik heb wel de verantwoor delijkheid voor veertig medewer kers en alle inwoners van Capelle." Maar tevreden is ze niet: „Het proeft toch een beetje naar... nou ja, vul maar in." Reijntjes erkent dat de bibliotheek een veilige omgeving moet zijn, maar een filter is schijnveiligheid, zegt ze.-„Jongeren hebben ook in ternet op hun mobiel. Nieuwsgie righeid is van alle tijd." Het groot ste probleem van een filter is dat het ook andere dingen tegen houdt, zegt de directrice. Zo zou www.voorleesexpress.nl ook niet meer geopend kunnen worden omdat die het woord 'sex' bevat. HAARLEM - De 19-jarige trainer van een jeugdelftal van de Nijmeegse voetbalclub SV Hatert, die in no vember werd opgepakt voor een zedenzaak, heeft ook buiten de club meerdere slachtoffers ge maakt. Dat zei officier van justitie Annemiek van Eek gisteren tijdens een zogeheten pro-formazitting bij de rechtbank in Haarlem. De verdachte uit Heumen wordt er door justitie van beschuldigd dat hij zich op internet voordeed als een meisje en op die manier jonge jongens probeerde over te halen zich voor de webcam uit te kleden en seksuele handelingen met zichzelf te verrichten. Volgens officier Van Eek is dat bij één jon gen uit zijn elftal gebeurd en is het in drie gevallen bij een poging ge bleven. Buiten de voetbalclub zou de verdachte tien jongens hebben uitgelokt tot ontucht en waren er vier pogingen, aldus het Openbaar Ministerie. De Heumenaar heeft eerder een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Bij hem is ook kinderporno aange troffen. Volgens de officier van jus titie gaat het onderzoek in de zaak nog zeker twee maanden duren, omdat nog vele bestanden moeten worden onderzocht op zijn laptop en computer. Een psycholoog die de verdachte heeft onderzocht, stelt dat hij enigszins verminderd toerekeningsvatbaar is. GRONINGEN - De Europese mi lieuorganisatie Kimo wil dat rede rijen en cargadoors worden ver plicht overboord gevallen contai ners te bergen. „Zo worden zij ge dwongen de lading beter vast te sjorren, want berging is een kostba re zaak", zegt Kimo-voorzitter Al- bert de Hoop, burgemeester van Ameland. Uit onderzoek van Kimo blijkt dat er jaarlijks in de Duitse Bocht 150 zeecontainers overboord vallen. Wereldwijd zijn dat er volgens De Hoop 10.000. „Zestig procent is gevuld met che micaliën en andere gevaarlijke troep. Als een container met land bouwgif doorroest of op de bo dem uit elkaar valt, is het snel ge daan met de Waddenzee als we relderfgoed." Kimo, waarbij 160 kustgemeenten uit vijftien Europese landen zijn aangesloten, dringt daarom al ja ren aan op naleving van de sjorre- gels. „Maar vastsjorren kost tijd. En tijd is geld. Bovendien wordt het verlies van een zeecontainer door de verzekering vergoed." De meeste containers verdwijnen spoorloos in de golven. „Het kost ontzettend veel geld om contai ners te bergen. Dit gebeurt eigen lijk alleen wanneer er eentje in een vaargeul terechtkomt. De rest blijft liggen, vroeg of laat komt die lading vrij. En dan heb je" de pop pen aan het dansen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5