Suriname hielp Zeeland PZC 26 Slachtoffers: 'Politie wees ons naar auto van omwonende Van Driel' DIGITALISERING Alle stukken over Zeeuwse kolonie online 9 maart open dag Roosevelt Academy Zeeuws-Vlaanderen proefgebied voor onderwijs best zaterdag 26 februari 2011 Extra aandacht voor Wonen en Tuinen Adverteren? Informeer bij verkoopteam Zeeland T (0118) 43 40 70 E teamzeeland@bndestem-pzc.nl door Raymond de Frel REUZENHOEK - De twee lichtgewon de slachtoffers van het ongeluk op de Zaamslagsedijk bij Reuzenhoek zeggen dat zij woensdagavond door de politie zijn verzocht om plaats te nemen in de auto van om wonende Daan van Driel. Hulpverleners, die later ter plaatse kwamen, namen geen risico met de 34 weken zwangere Genevieve Kwist (18) uit Hulst, omdat zij pijn in haar buik had. Daarom werd het dak van Van Driels auto open geknipt. „Het gaat gelukkig goed met mij, al is het kindje door de klap wel al een stuk ingedaald. De verwachting is daarom dat ik eer der beval", aldus Kwist. Het ande- door Jan van Damme re slachtoffer. Yvonne Klim (40) uit Hulst, stelt dat ze na drie kwar tier koukleumen door de politie zijn gewezen op de auto van Van Driel. „Hij deed de verwarming aan, zodat we konden opwarmen. Hij heeft ons heel goed geholpen." De politie heeft een andere lezing. „Ik heb de betrokken collega's nog niet gesproken, maar ik heb begre pen dat ze al in de auto van de om wonende zaten voordat de politie ter plaatse was. Wij bemoeien ons niet met verzekeringskwesties, het gaat bij ons om de hulpverlening", aldus woordvoerster Mirja Vis. Van Driel kon gisteren alweer ge bruikmaken van een auto, die ZLM hem ondanks zijn WA-verze- kering beschikbaar stelde. Het is een uitdaging. In een tijd waarin twitter, facebook en hyves de waan van de dag tot we reldbeeld verheffen, is er dan nog belangstelling voor een archief van bijna 3,5 eeuw oud? Zelfs als je de oude papieren fotografeert en onli ne zet, dan nog. Wat moeten we met al die vergeten, vergeelde, verstofte geschiedenis? Om bij de tijd te blijven - laten we het maar de Wikileaks van de 17e eeuw noe men: uitdagend en bijzonder. Omdat: 4 Gisteren werd in het mo lk numentale Van de Per- regebouw van het Zeeuws Archief in Middelburg het glas geheven. De aanleiding: alle ar chiefstukken over de jaren 1667-1684, toen het gewest Zee land de kolonie Suriname verover de en in eigendom had, gingen on line. Het gaat om circa tien meter archief in depot 1: meer dan 10.000 documenten, waarvan 25.077 scans werden gemaakt. Die zijn nu op internet te raadplegen. Weer een prestigieus project afge rond. Het Zeeuws Archief begon acht jaar geleden met conservering en digitalisering van het maritiem archief- zo'n 70.000 scans. Met dank aan Metamorfoze, het Natio naal Programma voor het Behoud van het Papieren Erfgoed, een sa menwerkingsverband van de Ko ninklijke Bibliotheek (KB) en het Nationaal Archief (NA) in Den Haag. Het Suriname-archief is het derde grote digitaliseringsproject in Zeeland. Kosten 150.000 euro, volledig betaald door KB en NA. Het Suriname-archief is mté bijzonder, om een aantal redenen. Om te beginnen het archief zelf Het be staat uit de besluiten van de Ge committeerde Raden van de Sta ten van Zeeland - wat we nu het dagelijks bestuur of Gedeputeerde Staten noemen. Verder ingekomen stukken uit Suriname, ongeveer 450 brieven over de situatie in de kolonie na de verovering door Zee land. Tenslotte de rekeningen en zogenaamde acquitten - de bewijs stukken of bonnetjes. Met name dat laatste onderdeel is uniek. Re keningen zijn in de meeste over heidsarchieven in Nederland wel bewaard gebleven. De bijbehoren de bonnetjes daarentegen zijn bijna altijd weggegooid. In Zee land niet. Op dé zolders van het Abdijcomplex in Middelburg was zo veel ruimte, dat de griffiers en latere archivarissen nooit de be hoefte hebben gevoeld om het ar chief op te schonen. Zodat alle fac turen, rekeningen en betalingsbe wijzen - ruim 9000 stuks - be- Zicht op Paramaribo, 18e eeuw; rechts Fort Zeelandia. waard zijn gebleven. En er dus een archief ligt, dat vele malen gedetail leerder is dan de meeste andere in Nederland. Zo zijn de namen van opvarenden naar Suriname be kend. En ook dat de soldaten van het door de Zeeuwen afgebouwde Fort Zeelandia - dat in onze tijd door legerleider Bouterse zo'n bij zondere naam kreeg - tuinboon- tjes en andere zaden lieten overko men, om hun vertrouwde kostje te kunnen telen. Ze hadden nog geen pindakaas en hagelslag, an ders hadden die ongetwijfeld ook op de ladinglijsten gestaan. 3; Het archief beslaat een bij- zondere periode in de ge schiedenis van Zeeland, en daardoor van Neder land. De Gouden Eeuw liep voor Zeeland tot pakweg 1650. Daarna werd het qua ondernemingslust en handelsinkomsten minder. Dat had onder meer te maken met het verlies van Brazilië als kolonie in 1654. De West Indische Compag nie (WIC) haalde daar veel suiker en zorgde dat Vlissingen, Middel burg en Veere tot de belangrijkste overslaghavens voor Europa uit groeiden. Toen dat productiege bied wegviel, werd er naarstig naar een alternatief gezocht. De Engelse kolonie Suriname leek daarvoor in aanmerking te komen. De gewesten Holland en Zeeland besloten in eerste instantie een ge zamenlijke vloot uit te rusten om dat stuk van de Zuid-Amerikaanse kust te veroveren en van daaruit naar Noord-Amerika door te sto ten. Uiteindelijk haakte Holland af, en werd de expeditie een uit sluitend Zeeuwse aangelegenheid. De Zeeuwse vloot onder leiding van kapitein Abraham Crijnsen veroverde Suriname op de Engel sen in 1667. 4 Het Zeeuws-Surinaamse archief vertelt heel gede tailleerd hoe Zeeland de kolonie veroverde en pro beerde te ontwikkelen. Omdat Holland zich had teruggetrokken, was Zeeland als gewest plotseling alleen eigenaar van Suriname. Dat was eigenlijk niet de bedoeling. De Zeeuwse bestuurders deden hun best om er zo snel mogelijk vanaf te komen. Dat lukte pas in 1683, toen de Sociëteit van Suriname - C c 13 *■-'T van Roosevelt Academy university college DEN HAAG - Zeeuws-Vlaanderen wordt een proefgebied voor onder wijs. Scholen krijgen meer moge lijkheden om onderling samen te werken. Minister Marja van Bijsterveldt van onderwijs wil scholen in Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Lim burg en Noord-Oost Groningen extra steun geven, om de kwaliteit van het onderwijs in stand te hou den. Scholen in deze gebieden heb ben te maken met dalende leerling aantallen. Door wetten en regels wordt sa menwerking nu vaak moeilijk ge maakt. De minister wil daarom de wet veranderen. Ze doelt daarbij vooral op samenwerking tussen sectoren, bijvoorbeeld basisscho len en middelbare scholen, en vm- bo- en mbo-opleidingen. Van Bijsterveldt roept de scholen op om met voorstellen voor experi menten te komen. De proeven moeten in het schooljaar 2012/2013 beginnen. Heb jij dat nou ook? Niet kunnen kiezen. Geschiedenis is leuk, economie en natuurkunde ook. De oplossing? University College Roosevelt Academy. Niet één opleiding maar een brede academische Bachelor. Speciaal voor studenten die alles uit zichzelf halen. En uiteenlopende interesses hebben. Verder is de Roosevelt Academy persoonlijk, internationaal, kleinschalig en is het niveau hoog. Daarom selecteren wij je ook. Niet alleen op cijfers. Maar vooral of je nieuwsgierig en ambitieus bent. Meer weten? Kom op 9 maart naar de open dag en overtuig je zelf. 1 O Universiteit Utrecht www.roac.nl Ithe Bachelor you can 7 get! [SJUfefp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58