eelan Unitron verstevigt positie in China jPA l2I Schepen vlotter naar kasiaalhavens ZEEUWS-VLAANDEREN 22 en 23 26 en 27 WINDMOLENS Bedrijf in IJzendijke gaat samen met Shinetop besturingssystemen voor windmolens produceren Hulst loopt voor de 28e keer uit voor de Buutreedners Petitie over spookhuis massaal ondertekend Nog geen krimp bij bevallingen ZorgSaam Ook slim kind vraagt om speciaal onderwijs Zaterdag 26 februari 2011 Suriname hielp Zeeland van de regen in de drop Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Wout Bareman IJZENDIJKE - Unitron Systems in IJ zendijke gaat nauw samenwerken met het Chinese bedrijf Shinetop, onderdeel van het Chinese con cern XEMC in Xiangtan. Unitron leverde de laatste jaren al bestu ringssystemen voor windmolens aan dat concern, maar gaat die nu in samenwerking met Shinetop ook in China produceren. Directeur Guust van Liere van Unitron, gisteren vanuit China: „We hadden al een servicepunt in de XEMC-Windpowerfabriek, maar nu we een joint venture heb ben gesloten, gaan we een stap ver der. Het biedt ons ook extra ruim te voor het ontwikkelingswerk dat we in IJzendijke uitvoeren. Het is de bedoeling dat we in de nabije toekomst veel aandacht gaan beste den aan de ontwikkeling van nieu we besturingssystemen." Bij Unitron in IJzendijke werken zestig mensen. Dat aantal wordt niet direct uitgebreid. Bij de pro ductie in China wordt ook zuster onderneming Technotron in Schoondijke, betrokken. Van Lie re: „Met deze joint venture is onze toekomst - vooral ook op het ge bied van ontwikkeling - veiligge steld. Het biedt ons meer zeker heid." Unitron, dat miljoenen in de nieuwe vestiging investeert, stuurt een Vlaamse manager naar China, die het bedrijf straks aan stuurt. Het IJzendijkse bedrijf doet al sinds 2008 zaken met Xiangtan Manufacturing Corporation (XEMC), een 'gigant' die werk biedt aan ruim tienduizend men sen en behalve windmolens onder meer ook vrachtwagens en consu mentenelektronica produceert. Daarbij gaat het om miljoenenor ders. Alleen al in 2010 werden vijf honderd besturingssystemen voor windturbines geleverd. De ondertekening werd bijge woond door gedeputeerde Kees van Beveren (economie), burge meester Jan Lonink van Terneu- zen en directeur Hans van der Hart van Zeeland Seaports. Met de directie van XEMC werd (op nieuw) gepraat over de mogelijke vestiging van een productie- en as semblagefabriek voor windmolens aan de Autrichehaven bij Westdor- pe. Die zou werk gaan bieden aan 250 mensen. Half maart brengt de XEMC-top een bezoek aan Terneu- zen. Ook België, Engeland en Ier land zijn overigens in de markt voor de fabriek, die turbines voor op zee gaat produceren. HULST - De tonpraters die meedoen aan het Hulster Buutreednersfestival versturen dit jaar ansichtkaarten met 'de groeten uit...' Toon van Peet Vink (foto) stuurde gisteravond tij dens de première van het 28e festival 'de groeten uit het riool'. De 'versteende Hulsten aar' Tonny Verwer klom in de ton als Steense rat en haalde daar onder meer herinneringen op aan de tijd dat hij als klein ventje in de rioolbuis achter het bolwerk in de Lange Bel- lingstraat speelde. „Ik vraag me af of ik toen al wist dat ik een zwak had voor de rat", aldus Verwer, die inmiddels alweer vele jaren inwo ner van Sint Jansteen is. De Buutreedners trek ken dit weekeinde nog vier keer een volle zaal. foto Mark Neelemans SAS VAN GENT Al meer dan duizend mensen heb ben sinds woensdag op www.red- hetspookhuis.nl de petitie onderte kend voor behoud van het spook huis aan de Poeldijk in Sas van Gent. De Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent wil het pand be hoeden voor sloop. Volgende week is er overleg over aankoop met de eigenaar van het gebouw, IPCA Autobekledingen. IPCA wil het slopen, omdat de buurman overlast heeft van bezoe kers van het huis. tmmmsmsmm TERNEUZEN In het geboortecentrum van ZorgSaam was van de veelbespro ken krimp vorig jaar nog niet veel te merken. In het ziekenhuis in Ter- neuzen werden ondanks de vergrij zing en ontgroening 704 baby's ge boren. In 2009 waren er 684 beval lingen. De meeste jonge moeders kwamen uit Midden Zeeuws-Vlaanderen (63%). Uit Oost Zeeuws-Vlaanderen kwam een kwart van de baby's, uit het westen vier procent en van el ders acht procent. door Wout Bareman TERNEUZEN - De scheepvaart op het Kanaal Gent-Terneuzen wordt vanaf dinsdag in strakkere banen geleid. Doel is filevorming bij de sluizen in Terneuzen voortaan te voorkomen. De wachttijden lopen nu nog regelmatig op tot een uur of vier. De schepen krijgen zes uur voor aankomst en vertrek een strikt vaarschema opgelegd. Bij de opstel ling daarvan worden ook de nau tische dienstverleners op het ka naal betrokken (loodsen, sleepdien sten, bootlieden en havenarbei ders). Vorig jaar mei namen het Havenbe drijf Gent, Rijkswaterstaat Zeeland en het havenschap Zeeland Seaports het initiatief tot invoering van de zogenoemde ketenwerking. Er werden werkafspraken gemaakt over de samenwerking, afstem ming en communicatie tussen de haven- en vaarwegbeheerders, de dienstverleners en het bedrijfsle ven. In het nieuwe systeem spelen de planners een cruciale rol. Die gaan al vierentwintig uur voor aan komst of vertrek van een schip aan de slag. Op dat moment bekijken ze de vraag, het aanbod en de prio riteit. Daarna controleren de lood sen en sleepdiensten of de plan ning haalbaar is en zes uur later wordt het vaarschema definitief vastgesteld. Op die manier kunnen ook goede afspraken worden ge maakt met stuwadoors en kunnen havenarbeiders worden besteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53