zeeland 13 Ja D66 Dorpsraad tevreden; Staten terughoudend CS: commissie Mans staaft conclusies niet 'Ik heb vraagtekens bij veiligheid in Nederland' Anders ]r an Mans heeft geen zin om zich te laten verleiden tot een welles-nietes-spel over de in- oud van het rapport. „Het rap port ligt er. Het is nu van provin ciale staten. Het is niet de bedoe ling om hierover te discussiëren." „De provincie heeft opgetreden. Dat had alleen veel strakker ge moeten. Handhaven is handhaven. Als je vindt dat iets niet kan en het gebeurt toch, dan moet je op treden. Dat is een kwestie van de juiste bestuurlijke houding. Als het bestuur een dwangsom oplegt, met een termijn van een jaar, dan is dat een keuze: je kunt ook een termijn van een maand hanteren. Je kunt alert zijn, maar je kunt het ook op zijn beloop laten." commentaar Zwarte maand zaterdag 26 februari 2011 5 s x 'Handhaven is handhaven. Als je vindt dat iets niet kan en het gebeurt toch, dan moet je optreden' jan Mans, voorzitter onderzoekscommissie Thermphos foto Lex de Meester De voorzitter van de dorps raad Nieuwdorp is tevre den met de conclusies van de commissie Mans. „Die kan ik volledig onderschrijven; ik ben er blij mee", zegt Sjaak Labruyere. „De reactie van Karla Peijs is opval lend. Ik constateer dat er pas na de media-aandacht zaken in een stroomversnelling zijn gekomen. Nu lukt het ineens wél." De nieuwe Staten en het nieuwe dagelijks provinciebestuur kunnen deze lente aan de slag met de con clusies en de aanbevelingen van de commissie Mans. Op de SP na ('commissaris van de koningin Karla Peijs moet opstappen') rea geerden de partijen in de Staten van Zeeland terughoudend. „Eerst maar eens het rapport goed le zen", was breed de opvatting. Vrij algemeen was ook de verwon dering over de felle manier waar op het dagelijks provinciebestuur meteen de commissie Mans van re pliek diende. „Nogal defensief', vond Kees Bierens (WD).- „Straks hebben we nieuwe Staten en een nieuw dagelijks provinciebestuur. Die kunnen meer ontspannen om gaan met de aanbevelingen." „Een erg ambtelijke reactie", zei Eric Ha- geman (PvdA). „De conclusies wor den nogal makkelijk weggewuifd", meende Goos Roeland (SGP). )an Bergen (CDA) zei geschrokken te zijn van de harde toon die uit de conclusies van het rapport sprak. Hij erkende dat de Staten be ter hadden moeten reageren op sig nalen uit de omgeving van Therm phos. „Dat steek ik in mijn zak." johan Robesin (PvZ) had wel ver wacht dat Mans c.s. met zo'n hard rapport zou komen. Arjan Beek man (CU) zag voldoende aankno pingspunten om het vergunnin gen- en handhavingsbeleid te ver beteren. Het dagelijks provinciebe stuur heeft in scherpe be woordingen afstand geno men van de conclusies die de com missie Mans trekt in haar onder zoek naar de rol van de provincie in het dossier Thermphos. „Een deel ervan klopt niet en spoort niet met de inhoud van het rap port", zei commissaris van de ko ningin Karla Peijs nadat ze het werkstuk van Mans minzaam in ontvangst had genomen. De commissie stelt dat de provin cie gebrekkige aandacht voor de volksgezondheid heeft gehad. Peijs bracht daar tegenin dat de provin cie steeds het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu inscha kelt en dat dit ook op verscheide ne plaatsen in het onderzoek staat. Peijs voerde ook aan dat nergens uit het rapport blijkt dat het dage lijks provinciebestuur zich de risi co's van de industrie onvoldoende realiseert, zoals de commissie Mans concludeert. Ze verwierp Jan Mans tijdens de presentatie van zijn rapport. foto Lex de Meester Beschouw bijzondere omstandigheden bij handhaving als het pro bleem van het bedrijf, in plaats van het probleem van de provincie. Stel realistische termijnen vast voor het voldoen aan voorschriften. Zie nadrukkelijker toe op naleving door de bedrijven. ook het verwijt dat de provincie te veel en te lang heeft meegedacht met Thermphos. Peijs wees erop dat het bedrijf vaak 'op hoge toon' is meegedeeld dat het voortbe staan van de onderneming op het spel staat door de forse uitstoot van schadelijke stoffen en het aan vankelijk geringe besef voor de ernst van de zaak Afgemeten zei Peijs dat de provin cie de aanbevelingen van de com missie Mans zorgvuldig zal bestu deren. „De commissie kan ervan op aan dat de provincie dat wat zinnig is zal overnemen." Peijs vond het jammer dat de com missie Mans de indruk wekt dat niets is goed gegaan in de aanpak van Thermphos door de provincie. „Dat is onterecht. We hebben het rapport drie keer doorgenomen en geconstateerd dat de conclusies niet onderbouwd zijn. Dit rapport voelt als een zware onvoldoende en dat hebben we zeker niet ver diend." „De bestuurlijke houding getuigde van meedenken. Als een overheid zijn taak serieus neemt, moet die zeggen: nu is het klaar. Karla Peijs heeft een punt als ze zegt dat de overheid niet alles kan, maar wat je wel kunt doen is een bepaalde houding etaleren." We hebben ons afgevraagd of het ligt aan de cultuur in dit gebied, maar misschien is het wel de cul tuur in heel Nederland. Het is her kenbaar, maar hier wel heel zicht baar. We moeten ons in Neder land afvragen of we wel op de goe de weg zijn. Ik vind van niet. Er ge beuren dingen in dit land - en dan denk ik ook aan Moerdijk - waar van ik me afvraag of we dat wel goed hebben aangepakt." „We zijn in Nederland toe aan de vraag of we het toezicht wel goed georganiseerd hebben. Deskundig heid moet gebundeld worden, vind ik. We hebben 455 instanties die zich bezighouden met handha ving en toezicht- En die moeten al lemaal overleggen en vergaderen. Ambtenaren moeten in staat zijn om te beoordelen of het waar is wat een bedrijf zegt, of ze het wel allemaal snappen. „Of we ons wel veilig kunnen voe len in Nederland? Ik zit in Moer dijk, waar ik waarnemend burge meester ben, met dezelfde vraag. Ook daar is de vraag aan de orde of we het toezicht wel goed ge noeg georganiseerd hebben. Ik heb daar mijn vraagtekens bij. De vraag hoe veilig we zijn zal op nieuw beantwoord moeten wor den. En dat zullen we op landelijk niveau moeten doen." Februari is een zwarte maand voor het Zeeuw se provinciebestuur. Be gin deze maand uitte de Rekenkamer stevige kritiek op het college, dat onvoldoende greep zou hebben op de gesub sidieerde instellingen. Een week later betichtte de Visitatie commissie de provincie van ge brek aan toekomstvisie en daad kracht. Gisteren deponeerde de commissie Mans een kritisch rapport op de lessenaar van Kar la Peijs. De reactie van het pro vinciebestuur is ronduit regen tesk. „De conclusies kloppen niet", zo. klinkt het vanuit de Abdij. Het provinciebestuur had beter een toontje lager kun nen zingen. Natuurlijk, er was terecht oog voor het bedrijf. In een provincie waar de werkge legenheid niet al te dik gezaaid is, mogen die belangen nooit vergeten worden. Maar de con statering dat er slecht is gecom municeerd, dat de sturing te be perkt was en dat de provincie te dienstbaar was, Iaat zich niet wegpoetsen. Hopelijk nemen de Staten hun verantwoordelijk en herpakken ze zich met een gepast kritische reactie. VIDEO Provincie Zeeland faalde bij toezicht Thermphos. Wat vinden inwoners van Nieuwdorp? www.pzc.nl/video TWITTER Altijd op de hoogte van het laatste Zeeuwse nieuws: www.twitter.com/pzcredactie STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Stuur uw mooiste foto in www.pzc.nl/foto Overleg met het Openbaar Ministerie over de mogelijkheid van straf vervolging bij ernstige overtredingen. Onderzoek naar de oorzaak en de gevolgen van de stinkende rook wolk van Thermphos duldt geen uitstel. Open Dag Kom naar de Open Dag van de Provincie Zeeland Van 10.00 tot 16.00 uur Abdijplein, Middelburg Provincie Zeeland www.zeeland.nl/komnaar/opendag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3