zeeland 127 Traplift huren? Die knauwt as van de regen in de drup een kernien Stannah Alleen bij de beste! De fiscus betaalt mee, ook bij huur! v :>r-: zuidschor zaterdag 26 februari 2011 'Jji; Informeer mij vrijblijvend over de Q buitentraplift traplift rechte trap CJ traplift met 1 of 2 bochten C€!H O fa BEL GRATIS 0800-0228-700 (toestel 2317) www.stannah.nl - info@stannah.nl 's Werelds meest gekozen en gewaardeerde traplift. (Dhr/Mevr) Adres PC Plaats Telefoon Afd2317 J Opsturen in een envelop zonder postzegel naar: Stannah i Trapiiften B.V., Antwoordnummer 1 7006, 21 70 VB Sassenheim. Gratis 'bont' sokken t.w.v. 39,95* bij aankoop van warme, waterdichte Dubarry laarzen! Heren ontvangen een onderhoudsset. Zandkreekweg 5 Jachthavens Wolphaartsdijk 0113-582310 Zondag's altijd open i NAUTIC LIFESTYLE WATERSPOUT Herdruk (1715) kaart van Suriname, gemaakt door Willem Mogge, die in 1667 naar Suriname werd gestuurd om de kolonie in kaart te brengen. een onderneming waarin de WIC en de stad Amsterdam belangrijke partners waren - de kolonie over nam. De kolonisering kostte Zee land 800.000 gulden - een astrono misch bedrag, dat naar huidige eu ro-maatstaven met honderd mag worden vermenigvuldigd. Alle po gingen om er een kolonie vol bloeiende plantages van te maken liepen stuk. Tropische ziekten, vij andige indianen en Engelse aanval len vanaf zee maakten het lastig om het land bevolkt te krijgen. Wervende maatregelen - gratis overtocht en zeven jaar vrijstelling van belasting - haalden weinig uit. Zo werd Suriname een enorme kostenpost, die het gewest Zee land verder in de versukkeling hielp. In het archief springen sommige bonnetjes in het oog. De verzending van tuinboontjes is al ge noemd. Het briefje waaruit blijkt dat een groep van dertig vrouwen terug naar de Republiek werd ge transporteerd, omdat het garni zoen van Fort Zeelandia 'ze niet lustte', valt ook op. Waarschijnlijk ging het om vrouwen die tot een gevangenisstraf waren veroordeeld en naar Suriname waren gestuurd. In alle koloniën was immers een vrouwentekort. Het archief kan worden geraadpleegd via archieven.nl of via de website van het Zeeuws Archief, www.zeeuwsar- chief.nl Met dank aan Albert Meijer en ]osé de Bree van het project conservering en digitalisering archiefstukken over Suriname. merkingen te maèken en m'n are broer ao z'n zakken uut z'n pof broek ehaele en die stake as rich- tinganwiezers naè buten. Net voe a nööm Egbert afdrukt'n wier t'n dat gewaer en me moste opnieuw in de ploaie. 'Jongers noe stille', zei vaoder. Me keke aol zö ernstig a nööm het bevel gaf da me lache moste. Toen liet broer een schete. Dat was lachen eblaeze, vee meêr dan noadig was en eêl de opstel ling was uut z'n fer- soen. Overnieuw. Noe kwam zus in de ver drukking en d'r strikke kwam scheef te zitten. 'A Dirk noe ès bie mien kom zitte en Jannie bie moeder, joop an de bu- tenkant d'r nest, Me- rientje van voren op z'n knieën en Iengel daè scheef achter, dan me aolles d'r wè op en de minste kans op on gelukken', zei vaoder. Nööm Eg- bert ao af edrukt a zusje nie ero- pen ao a 't ondje d'r glad nie op- stoeng. Twint a ze 't zei, slierd'n ze van moeder d'r schoat en rend'n naè de schure om d'n ond d'r uut te laeten. Ondertussen wiere ons 't beu en begonne te klieren. D'n ond ao gin zin en de slagorde wier wee op'esteld. Ik gaf Merientje een schopje dat a t'n nog tegoed ao en die maèkt'n misbruuk deur knoer- ard te gae brullen. M'n schuld wier vereffend deur a vaoder m'n aermpje vastpakt'n. Ik zou op de foto nie lache. Broer wè. in aolle geduld ao nööm Egbert staè wachte en an z'n toestel eprust. Noe kon het gebeure. Die kreeg, behalve mien dan, de boel an 't lachen deur wat in het Gro nings te zeggen. Of was het deur het commentaer van broer die a zachtjes zei: 'Die knauwt as een kernien'. Of a me d'r goed opstoen- ge, zou me pas vee laeter wete, wan j' ei zömae gin rolletje vol. Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek of e-ma.il: info@zeeuwsezanger.nl. Na te lezen op www.zeeuwsezanger.nl door Engel Reinhoudt Daè bin nie vee mensen, guus uut'ezonderd, die a 't erg vinde a ze jon ger bin dan de rest van 't gezelschap. M'n jongste broer wè en dat komt om'at 'n nie op de gezinsfoto staèt die a nööm Egbert enomen eit toen at 'n bie ons lo geerden. Broer ei naemelijk gin no tie oe a t'n d'r uut'ezien eit voe z'n vuufde jaer. Op het mo ment van de foto was t'n nog lange nie geho re. En oe a me ok bewe- re a t'n eêl knap was, bluuf dat knaege en wilt 'n dat eigenlijk nie anneme. Dat kan 'k ok wè begriepe a j'n noe ziet. Afijn, nööm Egbert en tante Julia zoue komme logere en dat was aoltied een eêle belevenis. Die kaeme glad uut Groningen, z' ao een auto en het were eêle pre cieze mensen, een bitje deftig ok. Het was nie echt fermielje, mae op d' eên of d' are meniere verbonde erocht mie onze ouwelui, 't Beteêkenden voe ons a me extra fersoenlijk moste weze, mie as be- loaning lekker eten, een keêrtje mee meuge rieë in dien auto en een cadeautje. En me zoue op de foto meuge, ao d'r in de brief estae. Ik zie ze nog komme en ineêns begreep ik waèrom at 'n uut 't ööge noorden kwam. Die was bienae twï meter en liep ier eênigszins gebukt. Hunter aot'n daè wellicht minder last van dan ier in de laege landen. Tante Julia was mae d'n eit. Op een zondagmirreg was 't. Mie ons zondagse goed an moste me opstelle op een zunnig plekje voe 't kolekot. Vaoder, moeder en aolle guus, behalve die a dan nog gebore moste worre. 't Was een bitje zene- wachtig gedoe. Nööm Egbert brocht eêst z'n toestel op orde en formeerden ons in de juuste posi tie. M'n oudste broer maèkt'n de zaak an 't lachen deur aollerlei op-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27