221 zeeland Wikipedia van Middelburgse Buurman snackbar wil vroeg slapen Piet Meliefste overleden Veiling schilderijen uit project 'jong en oud' Klassiek concert in Speelhuus Ter Reede CAFÉS I Van Alassio via De Mug tot het Zwarte Schaap. De encyclope die van het Middelburgse kroegleven is te vinden op de site www.middelburgdronk.nl. Iedereen mag meeschrijven. zaterdag 26 februari 2011 OOST-SOUBURG Piet Meliefste uit Oost-Souburg is afgelopen woensdag overleden. Me liefste werkte bij de gemeente Vlis- singen en is dirigent geweest van muziekvereniging Onda in Nieuw en Sint Joosland, brassband Caeci- lia in Vlissingen en Delta Brass Zee land. Piet Meliefste is 58 jaar gewor den. Hij leed aan de ziekte ALS. Eind vorig jaar gaf Onda een con cert om geld in te zamelen voor de Stichting ALS Nederland. Twee we ken geleden werd de opbrengst - bijna 11.000 euro - bekendgemaakt. OOST-SOUBURG In De Zoute Viever in Oost-Sou burg worden woensdag 2 maart tientallen kunstwerken tentoonge steld en geveild uit het project 'Schilderkunst voor jong en oud'. Ze zijn gemaakt door bewoners en hun achterkleinkinderen. Naomi Goozen van Nomi Art-Studio uit Nieuw- en Sint Joosland heeft hen begeleid. De expositie is van 14.30 tot 17.00 uur. Rond 15.15 uur wor den de schilderijen geveild. VLISSINGEN In het Speelhuus in Ter Reede in Vlissingen wordt vandaag een con cert gegeven door Natalia Pavlova (piano), José Dorleijn (sopraan) en Nel van den Broeke (mezzo-so praan). Het programma biedt een gevarieerde keuze uit de klassieke muziek, solo's en duetten uit diver se opera's en de Romantiek en de pianiste laat zich ook solistisch ho ren. Het gratis concert begint om 14.30 uur. Bij beschikking van de Kantonrechter te Terneuzen d.d. 2 februari 2011 is Dhr. W.J.R. Segers, geboren op 10- 2-1954, wonende te 4504 PK Nieuwvliet, Zeedijk 11, onder curate le gesteld met benoeming van mr. B. Kwakkenbos, kantoorhoudende te 4481 AW Kloetinge, Koningin Julianastraat 2 tot curator. - [www.kbozie.nl door Theo Giele Twee lesbische eigenares sen met een grijs poe- deltje op de bar. Meer weet Edwin Mijnsber- gen (39) niet van café Het Gulden Schot, dat begin jaren zeventig in de Sint Jansstraat stond. Het Biersjoppie in de Heren straat, nog zo'n raadsel. Om nog maar te zwijgen van Koffiehuis Harmonie Estaminet dat rond de eeuwwisseling op de hoek van de Zandstraat en de inmiddels ver dwenen Achtersingel stond. Mijnsbergen probeert met zijn kompaan Thomas Filius het Mid delburgse kroegleven van toen en nu te vangen op de website www.middelburgdronk.nl. Tegenwoordig werkt de in Vlissin gen geboren maar in Middelburg getogen Mijnsbergen in de biblio theek in Vlissingen. Daarvoor werkte hij in de Zeeuwse Biblio theek aan digitale projecten. Websi tes en sociale media zijn echt 'zijn ding'. Net als kroegen trouwens. „Mijn eerste stamkroeg was café Mecca no op het Damplein. Maar als je op internet iets over dat café pro beerde te vinden was er niets. Vooroorlogse cafés: Weterings (links) en De Koophandel van de familie Gabriëlse. Hier is nu Seventy Seven. Eerst wilden we vooral een blog met wilde verhalen maken. 'Mid- delburguitaltijdlastig', was de werk titel. Maar gaandeweg ging het meer naar de historie." Min of meer spontaan ontstond eind vorig jaar middelburg- dronk.nl. Gemaakt volgens het principe van de internetencyclope- die wikipedia. Wie een account aanmaakt, kan zelf foto's en tek sten toevoegen. De site is sinds de cember in de lucht. De inhoud (233 etablissementen) is te raadple gen op naam, eigenaar, adres en pe riode. „Je wilt het goed rangschik Edwin Mijnsbergen foto Ruben Oreel ken. Dan komt toch de bibliotheca ris in mij naar boven." De digitale krantenbank en de beeldbank van de Zeeuwse Biblio theek en de digitale archieven van het Zeeuws Archief zijn tot nu toe belangrijke bronnen. „Ik ben ook dolgelukkig dat nu de PZC via de krantenbank te raadplegen is." Maar het digitaal raadplegen kent ook zijn valkuilen. „Zo ontdekte ik dat voor de oorlog de term bierhal gebruikt werd. Dat waren slijte rijen waar ook geschonken werd of mensen die in hun huiskamer bier verkochten", vertelt Mijnsber gen. En het woord koffiehuis dekte vroeger net zo min de lading als coffeeshop tegenwoordig. „In zo'n koffiehuis werd stevig gedronken." Archieven zijn mooi, maar met de verhalen van Middelburgse stam gasten, kroegtijgers en -bazen moet de site echt tot leven komen. Onvermijdelijk is het verleden van cafés soms in nevelen gehuld. „Je moet wel oppassen", is de erva ring van Mijnsbergen. Zonder na men te noemen, maar hij hoorde het verhaal van een kastelijns- vrouw die tijdens het tappen van een biertje een attaque kreeg en overleed. „Dat bleek dus helemaal niet te kloppen." De website heeft de cafés als the ma, maar de grens is niet altijd even helder te trekken. Als voor beeld noemt hij Vriendschap, waar schijnlijk de oudste, nog onder de zelfde naam werkende horecagele genheid in de stad. De Vriend schap opende halverwege de ne gentiende eeuw. Met de komst van de nieuwe eigenaren en de comple te metamorfose van de zaak ver loor De Vriendschap het lidwoord je De. Vriendschap is 's avonds een restaurant, maar overdag heeft het de sfeer van een grandcafé. „Daar om staat Vriendschap er dus in. Van de eigenaren Conny de Lange en Cees Rijn kreeg Mijnsbergen een kist vol spullen. Herinnerin gen die straks met iedereen ge deeld kunnen worden. Nog zo'n randgeval is De Beuk, niet echt een kroeg maar een jeugd centrum aan het Koorkerkhof waar volop geblowd en gedronken werd. Op de site staat al het een en ander over dit door oppassende burgers met argwaan bekeken jeugdcentrum. „Maar, ik zou er graag nog meer over weten, want die geschiedenis is letterlijk door een waas omgeven." Bezoekers aan de site kunnen zelf hun verhaal kwijt, maar ze mogen •Mijnsbergen ook een mailtje stu ren. En, geheel in stijl, wil hij dit voorjaar een 'natte inloopmiddag' houden en wil hij een rondgang maken langs de Middelburgse (oud-)kroegbazen om de verhalen op te tekenen. Q www.middelburgdronk.nl MEEST CELEZEN Verkoop Scheldekwartier in versnel ling (foto) Wethouder trekt plan brede school in STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Emile Calon MIDDELBURG - Ligt het probleem van de Arnemuidse familie Van Belzen niet dieper, vroeg rechter W. van Alphen zich af De bewus te familie woont aan de Nieuw- landseweg en vindt het niet te recht dat de gemeente een horeca- vergunning heeft gegeven aan Piet van Waarde om in die straat een cafetaria te exploiteren. De familie vindt het vooral be zwaarlijk dat de ondernemer tot elf uur 's avonds klanten ontvangt. De Van Belzens willen dan al sla pen en lieten aan de voorzienin- genrechter weten dat dat niet lukt met een dergelijke zaak in hun di recte omgeving. Tot voor kort zat in het pand van cafetaria De Buuzen een viszaak en die sloot elke avond heel wat eerder. Piet van Waarde heeft die vistaria omgevormd tot cafetaria De Buuzen. Hij hoopt dat de recht bank de vergunning die hij kreeg van de gemeente niet zal vernieti gen, omdat hij dan brodeloos raakt, zo zei hij tijdens de rechts zaak. De Middelburgse voorzieningen- rechter Van Alphen waarschuwde de familie Van Belzen dat de wens om al om 22.00 uur rustig te kun nen slapen geen argument kan zijn om een horecavergunning af te pakken. Eerder had één van de leden van het gezin gezegd dat hij rond dat tijdstip gaat slapen, om dat hij elke ochtend al om half zes wakker is door het verkeer dat door zijn straat rijdt. Van Alphen vroeg zich dan ook af of het werkelijke probleem van de familie Van Belzen niet de ver keersoverlast is. Ze wonen immers aan de drukste straat van Amemui- den en dagelijks rijden 6500 voer tuigen langs hun woning. Van Al phen raadde de familie dan ook aan om contact te zoeken met de gemeente en te vragen iets te doen aan het verkeer in die straat. Moge lijk kan de aanleg van verkeers drempels of het instellen van een lagere maximumsnelheid al hel pen, aldus de rechter. Een ambtenaar van de gemeente liet daarop weten dat er binnen kort stille klinkers worden gelegd en dat de maximum snelheid in derdaad wordt teruggebracht naar dertig kilometer per uur. De rechter uitte tijdens de zitting ook kritiek op de manier waarop de gemeente Middelburg de snack barhouder een vergunning heeft gegeven. Volgens Van Alphen is niet duidelijk op welke gronden die vergunning is verstrekt. Ambte naren konden althans niet inzich telijk maken welke afwegingen zijn gemaakt voorafgaand aan het verstrekken van die vergunning. Eén van hen stelde dat daarbij alle belangen zijn afgewogen. Bewij zen daarvan kon hij niet laten zien. Uitspraak woensdag. üovéit]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22