cultuur 117. Wonden onder lange mouwen verstopt AUTOMUTILATIE Theater De Drang wil zware onderwerpen bespreekbaar maken agenda Naar de bioscoop? Op pad? Avondje theater? Bekijk de complete uit-agenda op www.pzc.nl/uit zaterdag 26 februari 2011 door Ali Pankow Automutilatie heet het of ficieel. Achter dat woord gaat een brok el lende schuil: jongeren, meisjes vooral, die in zichzelf snij den met scheermesjes, met kapot te cd-roms of zelfs met nietjes uit de leesmap. Jongerentheatergroep De Drang maakt er een toneelvoor stelling over: Lange Mouwen. „Ik had er nog nooit van gehoord totdat ik er in De Volkskrant een artikel over las en vervolgens ook een documentaire zag. Zelfverwon- ding, geen idee dat het zo vaak voorkomt", zegt artistiek leider Os car Postema..van De Drang, Hij heeft met zijn theatergroep wel va ker zware onderwerpen aan de or de gesteld. Sinds hij geïnteresseerd raakte in het hoe en waarom van automutilatie besloot hij ook hier over een voorstelling te maken. „Met een luchtige benadering, want ik houd van humor en vind het ook prettig de dingen af en toe eens lekker op z'n kop te zetten. Het leven is vaak zo saai. Bijna al les is vooruit geregeld en gepland. Ongeveer negentig procent van de tijd in het dagelijks leven verveel ik me. Theater lean compensatie bieden. Toch?", lacht Postema wat schuchter na die uitspraak. Hij benadrukt dit onderwerp, waar nog een flink taboe op blijkt te rusten, wel degelijk serieus te willen nemen. In een toneelstuk wil hij het echter niet als loodzwa re kost zien opgediend. Dan werkt het niet, weet Postema, die inmid dels als theatermaker kan bogen op een jarenlange ervaring. Zo was hij ook geruime tijd betrokken bij de inmiddels ter ziele gegane Zeeuwse Theatergroep Kwark. „Vanuit Kwark kende ik ook to neelschrijfster Patricia Kuiper. Zij schreef voor ons onder meer de scripts voor de voorstellingen Stormkracht en Hucklyberry Wim. Ik besloot haar ook te vragen voor De Drang een stuk over zelfver- wonding te schrijven", vertelt Pos tema. „Ik heb wel drie keer moeten slik ken toen ik hoorde waar de voor stelling over moest gaan. Nou ken ik Oscar inmiddels behoorlijk goed en besefte wel dat hij ook graag goed toegankelijke stukken wil brengen", luidt de reactie van Kuiper zelf Zij is zich uitgebreid in het onderwerp gaan verdiepen en kwam tot dezelfde conclusie als Postema: het komt schrikbarend vaker voor dan je zou denken. Vooral bij meisjes vanaf de puber leeftijd tot soms een eindje in de twintig. Beiden noemen het een zelf gecreëerde pijn om een andere pijn te vergeten. „Sommigen wil len letterlijk met de littekens die al het snijden veroorzaakt een nieu we huid vormen. Ze raken ver slaafd aan dat snijden en hebben er vervolgens weer spijt van", licht Postema toe. In Lange Mouwen voert Kuiper een groep jongeren op, waarin het meisje Tes zich manifesteert als een buitenbeentje. Zij bouwt een muur rond zichzelf op en wil met niemand praten. Het is uit met haar vriendje Stefan. Haar ouders geven meer om haar zieke broertje Herlijn. Klasgenoten krijgen geen contact met Tes en beginnen haar te pesten. Kuiper: „Ik wil bewust ook de kant van de anderen laten zien. De vrienden van het meisje die niet weten hoe ze haar kun nen bereiken. Om het niet te zom pig te maken heb ik ook niet geko zen voor incest als oorzaak voor het feit dat Tes zichzelf verwondt. Wat dat betreft zit ik met Oscar op één lijn dat er wat lucht in voor stelling moet zitten.". Het stuk heeft een bijzondere structuur, waarin de vijf jonge spe lers diverse rollen vertolken, maar ook in en uit hun rol stappen en aan de zijlijn commentaar geven. De Drang werkt bij deze productie nauw samen met Indigo Zeeland, de organisatie voor preventieve hulp bij verslavingsproblemen. In digo heeft voor middelbare scho len een speciaal lespakket bij Lan ge Mouwen ontwikkeld. Scholen in Vlissingen, Terneuzen en Goes hebben daar inmiddels op ingete- kend. Verder zijn er openbare voor stellingen op 31 maart in het Arse naal in Vlissingen, op 20 april in De Mythe in Goes en op 21 april in De Stadsschouwburg Middelburg, zie ook: www.dedrang.nl Scène tijdens een repetitie voor het toneelstuk Lange Mouwen door Theatergroep De Drang. foto Willem Mieras Meer agendanieuws en de complete bioscoopagenda zijn te vinden op de website van dezë krant. OP PAD ZATERDAG 26 FEBRUARI Hulst Buutreednerfestival 2011 Den Dullaert, 20.00 uur. Kapelle Entmiddag. Fruitteeltmuseum, 13.00-16.00 uur. Middelburg Open dag provincie. Abdij, 10.00-16.00 uur. De workshop Speldenkussens staat in het teken van de tentoonstelling 'Sits, Grein en Bombazijn'. Zeeuws Museum, 14.00 uur. Noordgouwe Wilgen snoeien met de Jeugd en Na tuur en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en Actief Terreinbeheer. Verzamelen: Fransewegje 3, 10.00 uur. Noordwelle Str§o. Versieren vanaf 9.00 uur. Om 10.30 uur verzamelen aan de Dorpsring. Prijsuitreiking om 18.15 uur in Ons Dorpshuis. De hele dag en avond activitei ten. Reinesse Grote boekenverkoop. Jacobuskerk, 10.00-15.00 uur. Vlissingen Verkoop van afgeschreven boeken. Bbiliotheek, 10.00 uur. Zierikzee Pubbingo. Café de Biet, 22.00 uur. ZONDAG 27 FEBRUARI Hulst Buutreednerfestival 2011 Den Dullaert, 14.00 en 20.00 uur. Zonnemaire Zangdienst met orgelbespeling door Arie Hoek. Hervormde kerk, 10.00 uur. PODIUM ZATERDAG 26 FEBRUARI Axel Toneelvereniging 't Spektakel speelt de komische thriller 'Het lijk is zoek'. De Halle, 20.00 uur. Goes Regiofinale PopSport, met Rebel96, Bloodshift, The Black Key, Dehumaniza- tion, Sios, Geert van Oorschot, Serious en Tjernobyl Corpse. 't Beest, 19.00 uur. Concert Mannenkoor Elim uit 's-Gra- venpolder en en Young Ladies Choir Ha- dassah in Goes. M.m.v. Peter Wildeman (orgel) en Mark Brandwijk (vleugel). Maria Magdalenakerk, 19.30 uur. Theatershow zangeres Belle Perez. De Mythe, 20.00 uur. Middelburg Champagne Charlie treedt op. 't Spiegeltheater, 20.00 uur. Het Middelburgs Minitheater speelt 'Steel Magnolias'. Minitheater, 20.30 uur. Sleep Party People en Benoït Pioulard. De Spot, 21.00 uur (zaal open). Oostburg Zeeuws-Vlaams orkest The Young Ones o.l.v. John Curfs brengt nieuw reper toire met als thema 'Go West'. Ledeltheater, 20.00 uur. Sixty's Party met Woodstock Tribute- band The Lane, 22.00 uur. Oostkapelle High Tea Uitvoering door de Quatre- mainsgroep Zeeland Restaurant Green White, 14.30 uur. Renesse De Britse band 'db' met Mick Quinn (ex-Supergrass) op gitaar. Voorprogram ma: The Chimney uit Bruinisse. Bar De Stulp, 23.00 uur. Terneuzen Ernesto, Marcellino Finkers met af- scheidsvoorstelling 'Het beste dan maar'. Scheldetheater, 20.00 uur. Optreden Dead Elvis His One Man Grave en Mozes and the Firstborn. De Pit, 21.30 uur. Vlissingen Klassiek concert door Natalia Pavlova (piano), José Dorleijn (sopraan) en Nel van den Broeke (mezzo-sopraan). Liede ren en duetten uit de Romantiek, aria's uit de opera. Ter Reede, 14.30 uur. Aulos Consort brengt m.m.v. trompet tist Floris Onstwedder barokprogramma. Sint Jacobskerk, 20.00 uur. Optreden van Britse folkgroep Oyster- band. De Piek, 20.00 uur. Zaamslag Concert organist Johan Hamelink, sa men met harmonie de Volharding. Podium, 20.00 uur. ZONDAG 27 FEBRUARI Bergen op Zoom Organist Marcel van Westen speelt werk van Bach. Gertrudiskerk, ingang Kerkstraat, 16 uur. Ellewoutsdijk o Ierse middag met de groepen Triskell en The Six Beggars. 't Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur. Middelburg Jeugdtheaterschool Zeeland speelt 'Je bent mijn moeder niet!'. 't Spiegeltheater, 14.30 uur. a Grandpa Nick Sessieband met gastzan- ger Randy Hoekwater. Tevens afscheid van percussionist Werner van de Velde. Schuttershof, 17.00 uur. Oostkapelle Beethoven-reeks: mezzosopraan Ellen van Beek en pianiste Aafje van Gemert. Green White, 16.30 uur. Oost-Souburg 9 Lunchconcert duo Wood en Wings. Historische Kerk, 11.30 uur. j Vlissingen 9 Optreden JP Seeger Session Band. Panta Rhei, 17.00 uur. Zierikzee 9 Concert Klarinetensemble Klezz met leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool.'* Filmtheater FiZi, 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17