economie 115 Bezem kan door de schadepolissen Slimme meter uiterlijk in 2020 in alle Zeeuwse huizen Bekendmaking Recordjaar voor Volkswagen Drinkwater uit rook Smartphones brengen T-Mobile meer klanten Wonemnweelde mettop-uitzichtl iSweumelinghe zaterdag 26 februari 2011 door Ap van den Berg DEN HAAG - Per i maart kan elke Nederlander dagelijks vrijwel al zijn schadeverzekeringen opzeg gen. Op die dag vervalt de eind datum van de laatste meerjarige contracten, die meer dan een jaar geleden zijn afgesloten. De verandering geldt voor polissen voor auto, opstal, inboedel, rechts bijstand en reizen. En ook voor wettelijke aansprakelijkheid (WA) en annuleringen van reizen en va kanties. Levens- en zorgpolissen vallen erbuiten en de verzekerin gen voor mobieltjes eveneens. Wie een polis opzegt, moet een maand opzegtermijn in acht ne men. Door de regeling kan men sneller profiteren van een beter of goedkoper aanbod. De meeste nieu we polissen lopen een jaar. Verzekerden moeten echter alert blijven. Maatschappijen mogen nog steeds meerjarige polissen aan bieden. Ze moeten hun klanten daar wel nadrukkelijk op wijzen en die moeten dan een dubbele hand tekening zetten. Zo'n nieuwe meer jarige polis kan niet tussentijds wor den opgezegd. Ook niet na een jaar. Als de polis aan het slot van de looptijd wordt omgezet in een jaarcontract, is die alsnog dagelijks op te zeggen. Volgens directeur Erik Hordijk van Verzekeringssite.nl loont het de moeite de verzekeringsportefeuille door te spitten. „Veel mensen kij ken daar jaren niet naar om. Veel Nederlanders hebben last van over- verzekering, dubbele dekking en onzinnige verzekeringen." Maar soms ook van onderverzekering, zo als relatief veel voorkomt bij inboe delpolissen. Verzekeringen worden vanaf dinsdag iets duurder, omdat dan de assurantiebelasting wordt verhoogd van 7,5 naar 9,7 procent. den haag - Het aantal abonnees van T-Mo.bile Nederland is het af gelopen jaar gegroeid met 10 pro cent tot 4,5 miljoen. Dat is groten deels te danken aan de iPhone, waar T-Mobile in ons land bijna tweeënhalf jaar het alleenrecht op had, maar ook aan de populariteit van andere slimme mobieltjes als de Blackberry's en Samsungs. De omzet per klant groeide van 23 euro per maand in 2009 tot 28 eu ro vorig jaar. Dat komt voor een deel doordat T-Mobile meer klan ten heeft met een abonnement en minder prepaidklanten. Sms'en en mobiel internetten groeide ook verder. T-Mobile denkt dat het dataverkeer de ko mende jaren met gemiddeld 200 procent per jaar groeit. ARNHEM - Kennisbedrijf Kema heeft een manier bedacht om water te win nen uit de rookgassen van fabrieksschoorstenen. De fabrikant kan dit water hergebruiken, maar het water is ook geschikt om te drinken. Kema voerde het onderzoek samen uit met onderzoekers van de Universiteit Twente en enkele energiebedrijven. Het water dat normaal in de lucht verdwijnt, wordt met membranen, een soort minuscule filters, uit de rook getrokken. De techniek wordt in diverse landen getest, ondermeer bij een papierfa briek in Nederland. foto Olaf Kraak/ANP door Jeffrey Kutterink De Eerste Kamer is af gelopen week ak koord gegaan met de invoering van de 'slimme energieme ter'. Wat kan het apparaat, hoe zit het met privacy en wanneer wordt die opgehangen? [an Hofman van Delta netwerkbedrijf legt uit. Waf is een slimme energiemeter? De slimme meter gaat de elektrici teitsmeter in de meterkast vervan gen. Wie een slimme meter heeft, hoeft niet meer thuis te blijven voor een meteropnemer. Meter- standen doorgeven hoeft ook niet meer. Want de standen worden van afstand afgelezen. De rekening wordt opgemaakt op basis van werkelijk verbruik. Geschillen over schattingen van meterstanden ko men niet meer voor. Dat betekent overigens niet dat het maandelijk se voorschot vervalt. Wel zal de eindafrekening betrouwbaarder zijn dan nu. Zes keer per jaar stuurt de energieleverancier (zoals Delta) een overzicht met de meter stand. Ook kan aan de slimme me ter een (draadloos) scherm wor den gekoppeld. Daarmee is tot op de tien seconden te zien hoe hoog het verbruik van elektriciteit en gas is. Bovendien is het mogelijk om met extra apparatuur (zoals iPhone) het verbruik af te lezen. Ook kan via een signaal de elektri citeit worden afgesloten (bij een ca lamiteit of wanbetaling). De slimme energiemeter Waar is het goed voor? Het kabinet wil dat mensen zuini ger omgaan met energie. In 2020 moet het verbruik met 20 procent zijn gedaald. De slimme meter moet daarbij helpen. Want door dat mensen vrijwel direct de 'me ter zien draaien', worden ze zich bewust van het energieverbruik. De idee is dat mensen dan sneller apparaten zullen uitzetten. Ook overstappen naar een andere leve rancier en verhuizen wordt makke lijker. Want voortaan hoeft geen meteropnemer meer langs te ko men om de eind- en beginstand op te nemen. En wie zonnecellen op het dak heeft kan zien hoeveel elektriciteit wordt geleverd. Hoe zit het met de privacy? Een-voorstel van de vorige minis ter van Economische Zaken, Maria van der Hoeven, werd door de Eer ste Kamer afgewezen, omdat' het inbreuk zou maken op de privacy. De nu aangenomen wet voorziet in een betere bescherming van per soonsgegevens Wie niet wil dat gegevens van afstand worden afge lezen, kan dat aangeven. Dan werkt de nieuwe meter zoals de huidige meters. De wet schrijft voor dat netbeheerders de meter standen beperkt mogen uitlezen: zes keer per jaar voor verbruiks- overzichten, voor de jaarlijkse eind afrekening, bij verhuizen en bij overstappen naar een andere leve rancier. Alleen als iemand toestem ming geeft mag de meterstand va ker worden afgelezen. Degene kan dan tot in detail overzicht krijgen van zijn verbruik.-De data die wordt verzonden wordt versleu teld. Desondanks is het op termijn mogelijk dat hackers het systeem kraken en inzicht krijgen in ie mands energieverbruik. Wanneer is de meter beschikbaar? Wie een slimme meter wil kan die per 1 april aanvragen bij Delta net werkbedrijf. Dat kost 100 euro. Vanaf 1 januari 2012 tot aan 2014 plaatst Delta de meters kosteloos in geval van noodzakelijke vervan ging van de oude meter, ingrijpen de renovatie of nieuwbouw. Een verdere invoering erna gebeurt in overleg met de TWeede Kamer. Gaat de invoering door, dan wor den vanaf 2014 kosteloos de nieu we meters opgehangen in alle Zeeuwse woningen. Delta doet daar zes jaar over, zodat in 2020 al le Zeeuwen een slimme meter in de meterkast zullen hebben. hét oosterschelde drieluik www.weumelinghe.nl INFODAG 26 februari 11.00 -13.00 uur op de bouwlocatie aan de Binnendijk te Wemeldinge WOLFSBURG - Europa's grootste au tofabrikant, Volkswagen, heeft de operationele winst vorig jaar naar een recordbedrag van 7,1 miljard euro opgevoerd. Dat is meer dan het drievoudige ten opzichte van het voorgaande jaar. „Het fiscale jaar 2010 was het beste in de ge schiedenis van de Volkswagen Groep", zei topman Martin Winter- korn vrijdag bij de presentatie van de cijfers in Wolfsburg. De omzet steeg in 2010 ruim 20 procent naar 126,9 miljard euro. De wereldwijde verkoop van Volkswa gen en dochtermerken als Audi, Skoda en Seat kwam voor het eerst boven de zeven miljoen auto's uit. Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Milieu Veerse meer. Instellen zomerpeil De Staatssecretaris van Infrastructuur en Milieu maakt het volgende bekend. Op woensdag 23 maart 2011 wordt begonnen met het opvoeren van het waterpeil op het Veerse Meer naar het zomerpeil. Dit zomerpeil zal naar verwachting op vrijdag 1 april 2011 bereikt zijn. Het peil op het Veerse Meer kan in de zomerperiode fluctueren tussen N.A.P. en N.A.P. -0,10 m. In geval van extreme neerslag of extreme neerslagverwachtingen kan het waterpeil op het Veerse Meer (vroegtijdig) worden verlaagd om zodoende een buffer te creëren voor het afvoeren van polderwater. Dit zogenaamde 'noodpeil' zal tijdig aan betrokkenen bekend worden gemaakt. Omdat het zomerpeil ingesteld wordt door middel van het doorlaatmiddel de 'Katse Heule', kan de scheepvaart de schutsluis in de Zandkreekdam naar verwachting volledig blijven benutten. Goes, 21 februari 2011. De Staatssecretaris van Infrastructuur en Milieu, namens deze, hoofd waterdistrict Zeeuwse Delta, ing. S.P.R.L. van Herk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15