oerbos J jg| 024-3650360 Tsaar Alexander II jaagde ooit op bisóns en wolven in de bossen van Bialowieza, op de grens van Polen en Wit-Rusland.; Peter de Jaeger wandelde door het laatste oerbos van Europa. m reizen@wegener.nl I reizen llSSi Zaterdag 26 februari 2011 Een ijzeren afrastering scheidt nu de Poolse en Russische bossen. „Nog een restantje van het IJzeren Gordijn", aldus Maria. „De meeste dieren kunnen niet van de ene naar de andere kant. Alleen de vo gels en insecten trekken zich niets aan van de grens". Eenmaal in het beschermde oer bos vertelt ze verder: „Dit bos is anders dan alle andere Europese bossen. Het is niet aangelegd door de mens, maar de natuur zelf heeft het gevormd en het bestaat al duizenden jaren. Onze voorou ders vonden hier hun middelen van bestaan en overleefden van wat het bos hen te bieden had." Die relatie mens-natuur was ech ter niet altijd evenwichtig. Zo rept Maria over de bijenhouders in het bos. Die gebruikten dode bomen om hun primitieve raten in op te hangen. Maar ook de bruine beren waren verzot op de honing. Om de beren weg te houden, hadden de imkers een gemene val ontwor pen. Die bestond uit een soort planken projectiel, boven aan de boom vastgemaakt. Wanneer de beer in de boom klom en door een gat naar de honing reikte, kwam hij tegen een touw waar door het stuk hout hem wegzwiep- te en de beer uit de boom viel, vaak met dodelijke afloop. „Door de bijenhouders zijn de bruine be ren uitgéstorven", zegt de gids. Sinds 1850 zijn deze praktijken ver boden. Maar de bruine beer is voorgoed verdwenen. Desgevraagd zegt Maria dat herintroductie niet nodig is. „We hebben al genoeg aan de bison." Naast de bison leven hier ook lyn xen, wolven, elanden, everzwij nen, bevers, otters, reeën en edel herten. En talloze vogels. Van alle zeldzame, zwarte ooievaars heeft een derde Bialowieza als thuisha ven. Tijdens de wandeling vraagt de gids ons regelmatig omhoog te kij ken. De bomen die hier groeien zijn hoger dan elders, omdat ze door de hoge dichtheid allemaal naar het licht toe groeien. Monu mentale eiken zien we tussen es doorns, zwarte elzen, ratelpopulie- ren en heel veel sparren en grove dennen. Uniek is dat omgevallen bomen gewoon blijven liggen. Het is hier een eldorado voor insecten en paddenstoelen. Van elke omge vallen boom weet Maria precies de leeftijd en wanneer die is geveld. De stammen worden niet met een kettingzaag te lijf gegaan, maar met een handzaag. „De natuur Foto's boven: - Een boom die valt, blijft liggen en wordt overwoekerd door mos. - Sommige delen van Bialowieza bestaan uit moerassig terrein. foto's Przykuta en Jacek Karczmarz Foto's links: - Gids Maria Semeniuk leidt de be zoekers door het winterse oerbos en geeft intussen uitleg. - De tijd heeft een boom geheel uitgehold. foto's Peter de Jaeger heeft geen haast", zegt ze. Met paardenkracht worden stammen die op het looppad zijn gevallen, versleept en een eindje verderop neergelegd. Er wordt geen hout geoogst. Holle bomen bieden broed- en schuilplekken voor klei ne zoogdieren en vogels. Onderweg wijst Maria op lange barsten in bomen. „Vorstscheuren. Het kan hier tot 40 graden vrie zen." Opvallend is de mosgroei. Overal rondom de bomen zit mos. Normaal groeit dat alleen aan de kant waar geen zon komt. Maar door het dichte bos bereikt de zon de bodem niet. „Hier kan een pad vinder zonder kompas het noor den nooit vinden." Behalve twee bisons zien we on derweg nog een moederzwijn met haar jong, een eekhoornnest hoog in de bomen en talloze spechten. Ondanks deze wat karige oogst, is de wandeling van drie uur, een in tense ervaring. Je voelt je één met de natuur, die tastbaar en overwel digend dichtbij is. Het is het laatste stukje oerbos van Europa. Niet voor niets staat het sinds 1977 op de Werelderfgoedlijst van Unesco. „Elke Pool moet een aantal plaat sen bezoeken in zijn leven", zegt Maria. „Warschau, het Wawel-kas- teel in Krakau, onze eerste hoofd stad Gniezno en het Bialowieza Na tionaal park. Dit oerbos is niet al leen de trots van Polen, maar van heel Europa." Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Bialystok - Warschau POLEN Bialowieza i TSJECHIE Bialowieza Nationaal Park ligt op een uurtje rijden met de bus van Bialystok, de meest oostelijke stad van Polen. Reizen naar Bialystok kan per trein en vliegtuig. Er rijdt een nachttrein van Amsterdam naar Warschau, vandaar met de trein naar Bialystok. Vliegen kan naar Warschau en daarna de trein. In Bialystok is voldoende accommodatie. Om het oerbos te bewonderen moet van tevoren een gids worden gereserveerd. Een rondleiding kost 165 zloties (zo'n 40 euro). De rondleiding begint in het gebouw van PTTK (de Poolse VW) achter het museum en duurt ongeveer drie uur. Je kunt kiezen tussen wandelen of per paard en wagen. Er is een natuurgids The Bialowieza primeval forest, die is uitgebracht door de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (zie daarvoor www.knnv.nl). Meer informatie op de website van Unesco Werelderfgoed: www.whc.unesco.org/en/35/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 115