io| alternatieve genezers O De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergenees kunde ziet tot haar afgrijzen dat de overheid niets doet tegen kwakzalverij in de diergeneeskunde. Steeds meer onbekwame 'therapeuten' handelen onbevoegd en overtreden de wet, zegt bestuursvoorzitter, professor Ludo Hellebrekers. VWA: vervolging is lastige zaak zaterdag 26 februari 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Wie maakt het door Joep Trommelen Het moet nu maar eens afgelopen zijn, vindt Ludo Hellebrekers. Zijn mooie vak, al an derhalve eeuw be schermd door de Wet op de uitoe fening van de diergeneeskunde, wordt bedreigd door een groeiend leger charlatans. Samen met de Vereniging tegen Kwakzalverij trekt 'zijn' Koninklijke Nederland se Maatschappij voor Diergenees kunde (KNMvD) ten strijde tegen het groeiend legertje 'veterinaire natuurgenezers' dat volgens hem gewoon de wet overtreedt door zo wel diagnoses te stellen als te be handelen. Want die twee dingen zijn in de wet voorbehouden aan échte dierenartsen. De KNMvD windt er geen doekjes om: zij er kent alleen behandelingen die ge baseerd zijn op wetenschappelijk onderzoek waarbij als uitgangs punt geldt dat enkel wat bewezen is, ook erkend wordt. Hellebrekers: „De laatste vijftien jaar komen er steeds meer studies die 'op hbo-niveau' opleiden tot van alles: van homeopaat via na tuurgenezer tot bachbloesemthera- peut. Geen van alle is erkend door de Nederlands-Vlaamse Accredita tieorganisatie, die alle opleidingen in Nederland namens de overheid onafhankelijk beoordeelt. De diplo ma's zijn dus niet erkend, al scher men die opleidingen vaak met al lerlei 'erkenningen'." Mensen die met hun zieke hond naar zo'n 'gediplomeerd' genezer gaan, weten volgens Hellebrekers niet dat die de wet overtreedt. Hij moet lachen om de verdedi ging dat de opleidingen zich wél aan de wet houden omdat ze geen 'dierenartsen' maar slechts 'thera peuten' afleveren. „Het gaat niet om de term die je gebruikt maar om de handelingen die je verricht. De mensen die zo'n opleiding volgen, gaan diag noses stellen en dieren behande len. Dat zien wij op grote schaal ge beuren. En daar wordt nauwelijks tegen opgetreden. Wij hebben in 2007 nog brieven gestuurd waarin we hier aandacht voor vroegen aan zowel het ministerie van LNV als dat van OC W, maar het on derwerp heeft blijkbaar geen prio riteit." De opleidingen en ook de 'veterinaire natuurgenezers' vermij den volgens Hellebrekers listig het woord 'dierenarts'. „Anders krij gen ze meteen een proces-verbaal aan hun broek. De opleidingen hebben zich daarmee juridisch in gedekt en de overheid vindt dat blijkbaar voldoende." Hellebrekers vindt dat 'zeer zorge lijk'. „Want ze leiden wel mensen op die vervolgens de wet overtre den. En het is bizar dat er ook op leidingen zijn die dat met steun van overheidsgeld mogen doen. Net zoals ik het bevreemdend vind dat ze ongestraft de titel 'hbo-opleiding' mogen gebruiken zonder dat ze erkend zijn." Er is de laatste jaren meer aan dacht voor dierenwelzijn, stelt Hel lebrekers tevreden. „Dus wordt het tijd om ook hier oog voor te krijgen. Het gaat immers niet al leen om dierengezondheid en -welzijn maar ook om de volksge zondheid. Dat wordt vergeten. Herkennen natuurgenezers een zoömose, een van dier op mens overdraagbare ziekte?" Volgens de KNMvD slaat de be schuldiging uit de alternatieve hoek dat de 'reguliere dierenartsen te veel aan de leiband van de far maceutische industrie lopen' ner gens op. „Laat die therapeuten dat maar eens onderbouwen." Het te genovergestelde is volgens hem waar. „Bij het stellen van dia gnoses door dierenartsen is er meestal geen enkele band met de farmacie. En bij gezelschapsdieren is medicijnverstrekking sowieso marginaal. Daar doen wij vooral consulten, chirurgie en andere be handelingen. De band met de in dustrie is een argument dat er bij wordt gesleept. Ik snap dat wel, want die opleidingen en therapeu ten voelen zich in het nauw gedre ven, door onze kritiek in hun be staansrecht bedreigd." Onlangs werd in Zwolle iemand na handoplegging bij een kat veroor deeld tot het terugbetalen van 16.200 euro aan een klant die be roep deed op de garantie omdat de kat niet genas. De KNMvD was des ondanks ontevreden omdat deze man niet veroordeeld werd we gens onbevoegd uitoefenen van het vak dierenarts. In de Wet op de uitoefening van de diergeneeskun de staat dat alleen dierenartsen dia gnoses mogen stellen en mogen be handelen. Dus is zo'n kwakzalver hoe dan ook strafbaar, garantie of niet, zegt de KNMvD. Ook de Voedsel en Waren Autori teit zou volgens de dierenartsen veel strenger moeten optreden. VWA-woordvoerster Herbergis stelt dat het toezicht meestal aan de hand van meldingen verloopt. „Bij het oppakken van een melding wordt ingeschat wat het risico voor de diergezondheid of volksge zondheid is," licht ze toe. Volgens haar kan een handoplegger lastig vervolgd worden. „Alleen als die persoon de schijn wekt dat hij/zij een dierenarts is, zouden wij waar schijnlijk onderzoek instellen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10