media Flodder 43 'Wat ik doe, is een uit de hand gelopen hobby Ik hou van Holland, Neonletters/ Draadstaai en nu ook ledereen is gek op Jackaan Jeroen van Koningsbrugge is geen ontsnappen. „Ze zeggen wel eens: ben je alweer op tv? Terwijl ik dan gewoon relaxed thuis zit." door Nico de Boer TERUGGESPOELD media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 26 februari 2011 uitersten wachtcommandant te spelen. Daar kijken dan miljoenen mensen naar, terwijl bij die operette, als je mazzel had, vierhonderd mensen zaten. Op de een of andere manier werd ik verliefd op die verschillen de werelden, op de uitersten, om dat ik hét leuk vind te zoeken waar mijn kracht zit." Na vier jaar Draadstaai begonnen Van Koningsbrugge en zijn kom paan Dennis van de Ven met Neon letters. Omdat ze een andere pro ducer kozen, moesten ze het duo Fred Ria laten vallen. Dat leidde tot een conflict. „Het is verschrik kelijk. Het werd een rechtszaak. Wij wilden het liefst de typetjes van Draadstaai meenemen. Maar ze zeiden: 'dat is niet slim'. Dus be- gonnen we weer bij nul. Dat geeft artistiek nieuwe vruchtbaarheid omdat je een achtertuin vol hebt met types, ook al mag je die niet gebruiken." Momenteel toert hij met Dennis van de Ven als het zangduo Jurk! langs de theaters. Een uit de hand gelopen gimmick? „We hadden al jaren nummers liggen en iedereen zei: 'die moet je opnemen'. Twaalf nummers zijn op een cd gekomen. Dat werd een nummer één-single, een nummer één-album. Hadden we nóóit verwacht. De theatertour was binnen twee weken uitver kocht. Bizar, want we hadden nog niks op papier staan." De voorstelling Avondjurk bestaat uit liedjes, sketches, verhalen en pittige dialogen. Met veel zelfspot. „We zijn elkaar heel erg aan het af- fikken. We vergroten onszelf uit. Zeg ik tegen Dennis: jij moet ook altijd overal bij nadenken. Zegt hij: 'En jij loopt in tv-programma's al lemaal leuke dingen te roepen, maar het is allemaal lucht'. Om er mee duidelijk te maken dat je je zelf niet belangrijker moet maken dan je bent." Enkele voorstellingen moesten worden afgezegd. Volgens Van Ko ningsbrugge had het boekingskan toor te veel voorstellingen gere geld, waar het duo onmogelijk aan kon voldoen. „Het heeft onze naam veel schade berokkend. Het erge is dat je een jaar lang aan een merk bouwt, wat dan in één dag kapot gemaakt kan worden. Nu is het schoon. Jurk bv is nu helemaal van ons." De publiekslieveling van Ik hou van Holland vindt na Beau van Er ven Dorens en Peter Heerschop straks Guus Meeuwis als teamcap tain van de andere partij tegen over zich. „Toen Peter niet meer kon, vond ik het eigenlijk ook wel mooi geweest. Want wie gaan we dan nu weer nemen? Uiteindelijk heb ik Guus Meeuwis geopperd. Het is zo'n ontzettend grappige jongen, hij is zo sympathiek. En hij weet alles van muziek en sport. Dat vind ik leuk, omdat ik niks met sport heb. Alleen als Oranje voetbalt, kijk ik. Maar goed, nu doet Guus het dus. En let maar op, het werkt als een trein." Sfe ledereen is gek op Jack. Vanaf van daag (26 februari) elke zaterdag om 20.00 uur bij RTL 4. Reageren? redactie.media@wegener.nl In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. De locatiespotters tuften vele kilo meters door Nederland en België, op zoek naar de perfecte villawijk die kon dienen als filmdecor voor de film 'Flodder'. Het moest een plek zijn met de uitstraling van een Amerikaanse woonwijk uit de jaren vijftig. Waar kwa men ze terecht? In de Sittardse wijk Kollen berg... Dat was in 1986. Wie nu Kollenberg zegt, noemt 'Flodder' nog steeds in dezelf de adem. Terwijl het grootste deel niet op die plek is gedraaid. Wie in Sittard zoekt naar het kapitale landhuis van de asofami- lie Flodder, komt bedrogen uit: dat werd ge bouwd op een wielerbaan in Spaarnwoude. Wel Kollenbergs is de wilde achtervolging met de Jaguar met daarin drie jongens van de tennisclub en de oude afgeragde roze Ca dillac van Johnnie Flodder (Huub Stapel). Ook een scène waarin ma Flodder het in een SRV-wagen met haar buurvrouwen aan de stok krijgt, is er opgenomen. Toch ademt Kollenberg nog steeds de sfeer uit de film. Pak de auto en rijd er een rond je op een zonnige dag: je kunt er een ka non afschieten. Huizen zijn keurig onder houden, tuinen netjes aan kant. Brede stra ten, veel groen, dure auto's. Het kost wei nig moeite een voorstelling te maken van de impact die het zou hebben als een fami lie a la de Tokkies hier haar intrek neemt. In de film schrikken de stijve bewoners van de fictieve wijk Zonnedael, de een nog kakkineuzer dan de ander, zich het ape zuur als de familie Flodder (ma, Johnnie, zoon Kees, dochter Kees, Henkie, Toet, opa en hun bouvier) er bij wijze van experi ment een huis met zwembad krijgt toege wezen. Ze zien met lede ogen aan hoe hun gemoedelijke, deftige buurt in rap tempo Dochter Kees (Tatjana Simic), Johnnie (Huub Stapel) en zoon Kees (Rene van 't Hof). verloedert. Het contrast tussen de gevestig de orde en de nieuwkomers is zo levens groot, dat dingen al snel uit de klauwen lo pen. Met de nodige hilarische en slapstick achtige situaties als gevolg. Het is genieten als ma Flodder (Nelly Frijda) met haar kap laarzen, soepjurk en sigaar in de mond door de keurige straten banjert en iedereen in verbijstering achterlaat En kan niet ie dereen zich de scène van stoeipoes Kees (Tatjana Simic) herinneren waarin ze haar brave buurman verleidt tot een vluggertje. De zin 'buurman wat doet u nu?' is nog al tijd legendarisch. Dick Maas zorgt ervoor dat je geen hekel krijgt aan de Flodders. De zooi, hun onaan gepaste gedrag, hun grove taalgebruik, je ac cepteert het zonder morren. Nederland smulde er destijds massaal van. Niet voor niets staat 'Flodder' met 2,3 miljoen bio scoopbezoekers hoog in de lijst van best be keken Nederlandse films aller tijden. Het feit dat er nog twee vervolgfilms en veel te levisieafleveringen over het paupergezin werden gemaakt, die nog altijd met enige regelmaat worden herhaald, zegt genoeg. Voor een aantal acteurs betekende de film de grote doorbraak. Tatjana Simic zette zichzelf definitief op de kaart en Huub Sta pel liet zien dat hij ook met het komische genre goed uit de voeten kan. 'J^^yö/Mngcompc Jeroen van Koningsbrugge (1973) werd twee jaar gele den benaderd door Linda de Mol, naast wie hij sinds 2008 als teamcaptain in Ik hou van Holland staat, voor Iedereen is gek op Jack. „Ik doe alleen dingen die ik leuk vind. Dat had ik hier heel sterk bij, net als bij Ik hou van Holland. „Ik zat toen bij de VPRO én bij RTL 4. Iedereen zei: 'dat moet je niet doen'. Een maand lang was dat een soort issue en ineens was het over. Blijkbaar moet je het al tijd uitleggen. Waarom doe je dit, waarom dat? Je doet te veel. Als ik de dingen zou doen die ik niet wil, zou je geen kanaal kunnen aanzetten of je ziet mij. Ik zeg veel af Ik heb het nu heel druk. Maar als ik weet dat het over tien dagen klaar is, denk ik: hou vol. Daarna heb ik weer zeeën van tijd. Dan zit ik relaxed thuis, terwijl mensen denken dat je de hele dag werkt." Van Koningsbrugge werd snel een fenomeen. Kijkers riepen hem in 2010 uit tot tv-persoonlijkheid van het jaar. Dat succes kwam niet aan waaien. „Ik ben al vanaf 1996 kei hard aan het werk. Deuren vielen voor mijn neus dicht. Maar toch ging ik steeds weer door." Hoe houdt hij zo veel ballen tege lijk in de lucht? „Als je het maar goed regelt. Wat ik doe, is een uit de hand gelopen hobby. Ik wilde zanger worden. Ondertussen ging ik naar de toneelschool in Maas tricht. Niet eens met het idee te ac teren. Na een jaar ging ik naar Am sterdam, werd aangenomen op de Kleinkunstacademie en toen be gon het balletje te rollen. Stond ik in een cultureel verantwoorde ope rette, met Porgy Franssen en An- net Malherbe. De volgende dag stond ik op de set van Baantjer foto Jeroen Overbeeke/GPD door Marious Flier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 103