De boer is sexy geworden Midlifecrisis heeft Youp in de greep kijktip kijken luisteren A rt iW 1 1 Boer zoekt vrouw trok dit seizoen verbijsterend hoge kijkcijfers. Er lijkt geen sleet op de formule te zitten. Ondertussen blijven de vrijgezelle boeren zich melden. Raakt de voorraad single agrariërs dan nooit op? door Rivka Groenier zaterdag, 20.25 uur m De vijfde reeks Boer zoekt vrouw eindigt morgen en leverde onder meer de koppels Femke en Gijsbert (boven), Annemieke en Richard (linksonder), Anita en Frank (middenonder) en Marcel en Ksenia op. foto's KRO/GPD Is Ksenia alsnog ontdooid? Zijn Gijsbert en Femke nog steeds verliefd? Heeft Adriaan - vorige week nog trending topic op Twitter - Annemarie nog gebeld? Je moet de afgelopen maanden on der een steen hebben geleefd om niet te weten over wie dit gaat. De vijfde editie van Boer zoekt vrouw nadert de ontknoping: morgen (zondag) schuiven alle boeren voor de laatste keer aan bij Yvon Jaspers om te vertellen of de liefde (nog) bloeit. Hoewel de KRO het niet bevestigt, moet het raar lopen als er geen zes de seizoen komt. Op het hoogte punt van dit seizoen trok Boer zoekt vrouw 5,2 miljoen kijkers. Je bent gek om er niet nog een jaar aan vast te plakken. De makers zul len weinig moeite hebben weer een ploeg aansprekende karakters te selecteren. Dat was alleen bij de eerste editie (2005) een zoektocht. Maar voor deze editie stonden er ruim 350 boeren te trappelen. Boer Hans uit Laren in Gelderland werd aangemeld door zijn buur meisje, samen met zijn broers Mar tin en Gradus. De broers kregen niet genoeg brieven om mee te doen aan de televisiezoektocht, maar kregen wel hun eigen inter- netsoap Broer zoekt vrouw. Hierin was te zien hoe ze zelf aan de slag gingen met hun bescheiden stapel tjes liefdespost. Inmiddels heeft Hans de liefde gevonden, zijn broers zijn nog zoekende. Hans had liever gewild dat hij tien jaar geleden al 'zijn zaakjes netjes op orde had', bekent hij eerlijk. Omdat dat niet lukte, was Boer zoekt vrouw voor hem een prima alternatief. Het programma kan nog heel wat jaren voort, denkt hij. „Ze kunnen hier makkelijk een bus vol vrouwen heen sturen, zeggen wij regelmatig tegen elkaar. De nood is hoog, het stikt hier in de buurt van vrijgezelle boeren." Verlegenheid blijft volgens hem het grootste struikelblok. „Boeren zijn veel op zichzelf, altijd met hun werk bezig. Zelf maak ik be wust tijd voor Inge. Ik heb dit al tijd gewild, nu heb ik een leuke vrouw en wil ik haar ook houden. Als ik geen moeite voor haar doe, tal singles op het platteland wel mee, denkt Lommers. „Heel veel agrariërs zijn gelukkig getrouwd. Wat wel opvalt, is dat onze klan ten inderdaad heel verlegen zijn. Op de feesten die wij organiseren, komen een paar honderd mensen. Je ziet dan de boeren aan de ene kant staan en de vrouwen aan de andere. Wij moeten altijd iets ver zinnen om ze bij elkaar te krijgen in het midden van de zaal. Daar worden we steeds creatiever in." Ook Jack Luiten van de agrarische ondernemersorganisatie LTO Ne derland betwijfelt of de vrijgezelle nood op het platteland hoger is dan elders. „Misschien is de kans dat ze een levenspartner treffen ge middeld wat kleiner, maar dat boe rendochters en -zonen niet aan de man of vrouw komen, strookt niet met de werkelijkheid. Vrijgezellen heb je overal, in elke laag van de bevolking." In dat opzicht ledigt Boer zoekt vrouw wat hem betreft niet echt de nood. „Maar voor de beeldvor ming van de agrarische sector is het programma positief" Tussen de liefdesperikelen door krijgen de kijkers volgens hem een aardig beeld van het moderne boe renleven. „Hoe wordt er met die ren omgegaan, wat houdt jonge ondernemers bezig? Uiteraard kie zen de makers voor plaatjes die een groot publiek aanspreken. In de serie zie je geen boer die 'gezel lig' de boekhouding doet of een fi nancieel gesprek voert met bank of accountant. Veel agrarisch on dernemers zijn innovatief bezig. Daar zie je ook weinig van terug. Het beeld is dus niet compleet." Hij hoopt op een zesde seizoen. „Een miljoenenpubliek komt zo meer te weten over de branche. Al le kennis die mensen opdoen, is meegenomen. Mijn advies aan de makers is wel: hou het bij de ge middelde boer. Ga niet op zoek naar de excessen, die misschien wel goed zijn voor de kijkcijfers, maar ver afstaan van het gemiddel de agrarische bedrijf." 9FS SM Boer zoekt vrouw. Morgen (zon dag), Nederland 1 om 20.20 uur. iw Reageren? redactie.media@wegener.nl gaat ze op de loop. En ik zou haar geen ongelijk geven." Boer zoekt vrouw maakt de boer sexy. Datingsites als Stoereboer.nl, Boerzoektvrouwtje.nl en Coun- trylifedating.nl liften mee op het succes en veel algemene datingsi tes hebben een aparte categorie 'boer'. Ook Farm Date is gespeciali seerd in de agrarische single en be stond al voordat Nederland kennis maakte met Boer zoekt vrouw. De site die toen nog Farmcontact heet te, begon als plek waar boeren er varingen met elkaar uitwisselden en evolueerde tot datingsite door dat bezoekers liefdesoproepjes plaatsten. Het Boer zoekt vrouw-ef fect was alleen in het eerste jaar goed merkbaar, zegt Marilou Lom mers, die bij de eerste editie hielp boeren te werven voor het pro gramma. „Toen stroomden de vrij gezelle boeren toe. Boer zoekt vrouw heeft het platteland sexy ge maakt, maar wij merken het effect nu alleen nog aan de bezoekersaan tallen. Rond de uitzending tellen we tussen de 500 en 1.000 meer bezoekers per dag." Procentueel valt het met het aan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 101