buitenland 19 Aanslag moskee: honderd doden auping Nieuw: Auping Lucce Chaos tijdens vertrek uit Libië Bedrijven bezorgd over achterblijvers Interior Woontrend Zeeland Dutch design meets Royal Dutch quality vrijdag 25 februari 2011 tripoli - De Libische leider Muam- mar Kaddafi tracht wanhopig over eind te blijven. Hij liet in de stad Al Zawiyah, ten westen van Tripo li, een moskee beschieten waar aanhangers van de oppositie hun toevlucht hadden gezocht. Daarbij vielen naar schatting honderd do den en vijfhonderd gewonden. In een telefoongesprek met de staatstelevisie betichtte hij Al Qae- da en zijn leider Osama bin Laden ervan achter de opstand in zijn land te zitten. Al Qaeda zou jonge ren met drugs en alcohol overha len tot sabotage en vernielingen. De Europese Unie kon gisteren geen akkoord bereiken over sanc ties tegen Libië. Er wordt wel beke ken of de EU-lidstaten in een ge coördineerde actie EU-burgers uit Libië kunnen evacueren, even tueel met militaire bijstand. Maar ook daarover werd geen besluit ge nomen. De Navo liet weten geen voornemens te hebben voor mili taire actie tegen het land. In Libië zijn naar schatting nog zo'n zesduizend Europeanen. Op het internationale vliegveld van Tripoli is het een chaos. Mensen komen de terminal niet in tenzij zij functionarissen omkopen. Een taxirit vanuit het centrum naar het vliegveld kost nu tweehonderd dollar, tien keer de normale prijs. In Tripoli zelf was het rustig. Vol gens een Franse mensenrechtenor ganisatie heeft: de burgeroorlog in Libië intussen tweeduizend levens geëist. Bij Benghazi kregen de tegenstan ders van Kaddafi controle over vi tale olie-installaties. In Misratha, een stad nabij Tripoli, waren er ge vechten rond het vliegveld tussen pro- en anti-Kaddafi groeperin gen. Eerder wist de mensenmassa een poging af te slaan van Kaddafi- getrouwe eenheden om het cen trum van de stad weer in handen te krijgen. Ook in Sanratha en Sab- ha probeerden Kaddafi-aanhan- gers ook de controle terug te vero veren. Az Zintan en Zuara werden door de oppositie 'bevrijd'. In een telefonische tv-optreden stelde Kaddafi gisteren slechts 'mo reel' en 'symbolisch' de leider van Libië te zijn. „Jullie maken uit wat er gebeurt", hield hij zijn volk voor. Hij betoogde ook dat drie miljoen mensen in het land de dienst uitmaken. Libië heeft 6,5 miljoen inwoners. Kaddafi zei verder dat de Libiërs geen enkele reden tot klagen heb ben omdat het hen goed gaat en er geen werkloosheid is. Die ligt in werkelijkheid volgens betrouwba re schattingen echter op zo'n 35 procent. Kaddafi riep ouders op hun kinderen goed op te voeden en onder controle te houden. tripoli - Het evacueren van Neder landers uit Libië verliep gisteren niet zonder slag of stoot. Volgens de Nederlandse ambassadeur in Tripoli, Gerard Steeghs, is de situa tie op de luchthaven van Tripoli chaotisch. Gisteravond vertrok een vliegtuig dat negen Nederlanders evacueert uit de stad Tripoli in Li bië. Aan boord zijn ook 33 mensen met andere nationaliteiten. De Nederlanders worden begeleid door medewerkers van de ministe ries van Buitenlandse Zaken en Defensie. Het vliegtuig heeft als be stemming Sicilië. Vandaag vliegen ze naar huis. „Er zijn duizenden mensen die het land willen verla ten", zei de ambassadeur, die in de terminal stond met een Nederland se vlag om Nederlanders te verza melen. Er waren gisteren voor zo ver bij de Nederlandse ambassade bekend nog 60 Nederlanders in Li bië. Een aantal van hen heeft laten weten Libië niet te willen verlaten. Ook het Nederlandse marineschip Hr. Ms. Tromp is ingezet om ge strande Nederlanders te redden. Een team van Artsen zonder Gren zen is met een vrachtwagen vol medicijnen en medisch materiaal de grens tussen Egypte en Libië overgestoken en is onderweg naar gebieden met veel gewonden. Op het Plein in Den Haag kwa men gistereen 35 mensen bijeen. Ze vinden dat Nederland, de VN en de VS moeten ingrijpen. »-v tmmmmmmmm xwww kb m den haag - Bedrijven in Libië zijn uiterst bezorgd over de medewer kers die nog niet gerepatrieerd zijn. Ze willen niets kwijt over hun situatie, uit angst dat die infor matie de medewerkers in de Noord-Afrikaanse woestijnstaat in gevaar kan brengen. Het is vrijwel onmogelijk met Ne derlanders ter plekke in contact te komen. Niet alleen omdat de ver bindingen slecht zijn, maar ook omdat hun werkgevers die contac ten afhouden, bang dat die in de huidige situatie tot problemen kunnen leiden. „Het veilig terugha len van onze medewerkers gaat bo ven alles. Alles wat dat in gevaar brengt, moeten we vermijden", zegt Nicholas Neu van het Duitse boorbedrijf Wintershall, dat ook Nederlanders in dienst heeft. Op een pompinstallatie op dui zend kilometer van Tripoli zitten nog steeds 21 buitenlanders, onder wie vijf Nederlanders. Eén van hen liet gisteren via internet we ten dat contacten met de pers de evacuatie niet zouden bevorderen. „Ik adviseer u niets over mij en mijn situatie te rapporteren." Volgens zijn werkgever merken de expats op deze locatie vrij weinig van de situatie. „Het is midden in de woestijn, ver van de onlusten. Het is er tamelijk rustig", aldus Neu. Niettemin is de productie stil gelegd en doet ook Wintershall po gingen de medewerkers snel weg te krijgen. Datzelfde geldt voor Da- men Shipyards, dat gisteren nog zes Nederlanders had op een basis in Libië. „Ze zitten op een zwaar bewaakte 'compound', maar we vinden het veiliger ze uit het land te halen", aldus een woordvoerder. Volgens Libië-expert Gerbert van der Aa, schrijver van het boek Kad- dafi's Woestijn, is de angst voor consequenties terecht. „In Libië worden uitspraken die het regime onwelgevallig zijn altijd bestraft. In mijn boek heb ik ook alles ge daan om Nederlanders die ik sprak onherkenbaar te maken door hun identiteit en verblijf plaats te veranderen." Of er nu nog zoveel reden is om bang te zijn weet Van der Aa niet, wel dat het beter is voorzichtig te zijn. „Nog geen week geleden werd een dichter gearresteerd die even daarvoor op de tv-zender Al Jazeera kritiek uitte. Zeker na de felle toespraak van Kaddafi zijn mensen op hun hoede. sgfggsBg r,' o ~~^±2 De nieuwe Auping Lucce is meer dan een sfeervolle boxspring. Het is pure kwaliteit in Nederlands vakwerk. Ontworpen door een al even Nederlandse topdesigner: Jan des Bouvrie. Mede door het gebruik van een spiraalbodem biedt deze unieke boxspring de goede ventilatie, ondersteuning en drukverlaging die u van een echte Auping mag verwachten. Kortom: weldadig comfort, exclusief verkrijgbaar bij Auping Plaza en Auping Vision. j Auping Lucce Gronde Auping nights, Better days

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9