'Als er ook maar één klein incident 181 zeeland 'Scholen zijn zelf verantwoordelijk voor kosten onderzoek naar asbest' Zelfbediening Parkeerterrein Scheldedijk dicht almanak vrijdag 25 februari 2011 MEGAKLUS Dow Terneuzen legt vijf fabrieken tijdelijk stil voor onderhoudsstop, op piekmoment 1700 mensen extra door Harmen van der Werf Bij chemieconcern Dow in Terneuzen voltrekt zich de komende weken een operatie met een haast militaire precisie. Vijf van de acht fabrieken in de Light Hydro Carbonarea (LHC), waaronder één van de drie naftakrakers, worden uit bedrijf genomen voor een gro te onderhoudsstop. De eerste fa brieken worden volgende week vrijdag stilgelegd, de andere volgen op vrijdag 11 maart. Ongeveer ze ven weken later, maandag 25 april, moet alweer productie worden ge draaid. Met de megaklus zijn tien tallen miljoenen euro's gemoeid. Bij Dow werken normaal ruim 2000 mensen, tijdens de stop ko men er maximaal 1700 bij. Op het Dow-terrein valt er al niet meer aan te ontkomen. In de LHC Area zijn overal steigerbouwers aan de slag. Om onderhoud te kun nen plegen, moeten de chemische installaties goed bereikbaar zijn. Ki lometers aan steigers moeten daar voor worden weggezet. De altijd al indrukwekkende fabrieken zien er nog indrukwekkender uit, als mo derne stalen kathedralen. Dit zijn nog 'slechts' de zichtbare voorbe reidingen. Een team van Dow en aannemers is onder leiding- van manager Evert Jansma al twee jaar bezig met onzichtbare voorberei dingen. Dow Terneuzen keert elke acht jaar één van de drie naf takrakers en één of meer bijbeho rende aromaten- en butadieenfa- brieken binnenstebuiten. Naftakra- ker 2 is het laatst onderhanden ge nomen, in 2008. Na de evaluatie van dat karwei is vrijwel direct be gonnen met de draaiboeken voor Fabrieken Dow in Terneuzen telt drie kra kers, samen het grootste vloeistof krakercomplex ter wereld. In naftakrakers worden lange kool waterstofketens in nafta (oliepro duct) of LPG gekraakt tot kortere koolwaterstofketens. Die worden verwerkt in aromaten- fabrieken (grondstoffen voor plas tics) en butadieenfabrieken (onder meer voor synthetische rubber). de stop die er nu aankomt. „We volgen dezelfde structuur als bij eerdere stops", zegt LHC-plantma- nager Dik Schipper, „maar we wil len het elke keer beter doen. We le ren steeds bij." De techniek, wat er allemaal aan de installaties versleuteld moet worden, staat uiteraard centraal. Vooraf is dat tot in detail beschre ven. De stop brengt óók met zich mee dat producten niet kunnen worden geproduceerd of verwerkt. Dat vraagt intensief overleg met klanten. Extra schepen moeten ook geregeld worden om produc ten aan of af te voeren. Techniek en logistiek gaan dus hand in hand, waarbij het belangrijk is dat de planning (25 april weer produ ceren) wordt gehaald. Of een stop al dan niet is geslaagd, hangt voor Dik Schipper echter vooral van twee dingen af: veilig heid en ecologie. „Als er ook maar één ongevalletje of één lekkage plaatsvindt, is voor ons heel veel verpest." Aan aannemers die an ders vaak ook al voor Dow wer ken, met name Cofely en ROB Montagebedrijf, worden daarom forse eisen gesteld. Zeventig procent van de werkne mers moet al eerder bij Dow heb ben gewerkt. Maarten Hermans, operationeel leider van naftakra- ker 1: „Wie hief eerder werkte, moet een helm met een blauwe sticker dragen en de anderen een helm met een gele sticker. We wil len niet te veel gele stickers bij el kaar zien." Om te voorkomen dat personeel vermoeid op het werk komt, wordt ook een eis gesteld aan de reisafstand tot Terneuzen. De grens ligt op 125 kilometer. Wie verder weg zit, moet dichter bij in de kost. „En", vertelt Her- Een fabriek op het Dow-terrein is al ingepakt in steigers voor de onderhoudsstop, waarvoor volgende week vrijdag de eerste bedrijven worden stilgelegd. TERNEUZEN - De Westerscheldedijk tegenover het Scheldetheater wordt verhoogd. Daarom kan er vanaf 1 april tijdelijk niet gepar keerd worden op het terrein bij de Die niet meer zo piepjonge Zierikzee- ënaar werkt voor een internationaal bedrijf. Deze onderneming gaat met zijn tijd mee en beknibbelt tegelijker tijd waar het kan. Charmante juf frouwen die hem ooit administratief bijstonden, zijn allang wegbezui- nigd. Zo moet hij voortaan zijn verre den kilometers rechtstreeks bij het hoofdkantoor declareren. Als hij een dijk. De werken duren tot half au gustus. Daarna kan er weer wel gepar keerd worden, maar wordt het aan tal parkeerplaatsen gehalveerd. Tip? redactie@pzc.nl vrije dag wil, moet hij via internet een formuliertje intikken. Zijn loon- strook krijgt hij in de e-mail. lam mer alleen dat hij zijn inlogcode is vergeten, zodat hij niet kan zien wat hij deze maand heeft verdiend. Die Zierikzeeënaar ziet het gelaten aan. Eén gedachte houdt hem op de been: Ooit komt de.dag dat hij ook zich zelf het salaris zal uitbetalen. door Eugène Verstraeten terneuzen - Niet de gemeente, maar de schoolbesturen moeten de kosten betalen voor een onderzoek naar de mogelijke aanwezigheid van asbest in de schoolgebouwen. Burgemeester en wethouders van Terneuzen antwoorden dat op vra gen van raadslid Jack Begijn (CDA). Het blijkt dat scholen vaak onvol doende inzicht hebben in de aan wezigheid van asbest. Bij een kwart van de scholen die wel zijn onderzocht op asbest, bestaat een gevaar voor de volksgezondheid. In een spoeddebat vorige week in de T\veede Kamer drongen verschillen de partijen erop aan dat scholen verplicht worden een inventarisa tie te laten uitvoeren. Staatssecreta ris Joop Atsma van Milieu vindt echter dat schoolbesturen de eerst verantwoordelijke zijn. Wel zal hij er bij de PO-raad (brancheorganisa tie voor het basisonderwijs) en VO-raad (voor voortgezet onder wijs) op aandringen dat alle scho len voor juli 2012 een inventarisatie laten uitvoeren. B en W van Terneuzen zeggen er op dit moment geen zicht op te hebben of scholen al asbestinventa- risaties hebben laten doen. In de ge meente Terneuzen zijn 34 basis scholen gebouwd voordat in 1993 het gebruik van asbest verboden werd. Daarvan zullen er volgens B en W zeven binnen twee jaar geen onderwijsbestemming meer heb ben. Dus voor 27 scholen is een as- bestinventarisatie een optie. Volgens het Terneuzense college kost een inventarisatie per school gemiddeld 750 euro, exclusief btw. Voor 27 scholen betekent dit in to taal 20.250 euro. Als alle onderzoe ken worden ondergebracht in één opdracht, kan mogelijk een aanbe stedingsvoordeel worden behaald, denkt het college. Bij de kosten is dan nog geen rekening gehouden met mogelijke saneringskosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58