Nieuwe natuur in achtertuin Kamervragen over Slijkgat i8l zeeland Cursus WN 'Jong blijven in verkeer' Andere bands op het podium bij Regioruis Tussen Serooskerke en Zierikzee, langs de zuidkust van Schouwen, ligt natuurgebied Tureluur. Een aaneenschakeling van teruggebrachte krekenpatronen en droge gebieden. Matrixborden informeren busreizigers vrijdag 25 februari 2011 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - 'Jong blijven in het ver keer is het motto van de rijvaardig- heidscursus in Zierikzee van Veilig Verkeer Nederland (WN) voor 55-plussers. Onderdelen van de cursus zijn de theorie van de ver keersregels. Kennis die volgens voorzitter van de WN-afdeling Schouwen-Duive- land John Prins vaak wat is wegge zakt bij de doelgroep. Op het pro gramma staan ook een ogentest, een gehoorttest en een reactiesnel; heidstest. Op de laatste cursusmid dag wordt ook aandacht besteed aan 'Beter bewegen voor Ouderen' door Sport Zeeland. Verder rijden de cursisten in hun eigen auto met een erkende rij-in- structeur, waarna men advies krijgt over de rijvaardigheid. De rit is geen examen en heeft dus geen gevolgen voor het rijbewijs/In ver band met de steeds strengere eisen die aan het verlengen van een rij bewijs worden gesteld wordt de rij- vaardigheidsrit in Goes afgewerkt. Deze opfriscursus wordt gehou den op vier maandagmiddagen; 21 en 28 maart en 4 en 11 april. Plaats van handeling is het multi functioneel centrum aan de De Huijbertstraat in Zierikzee. Aanmelden kan bij John Prins: 0111-647155. Aanmelden per e-mail kan ook en wel via: jwprins@zeelandnet.nl. ZIERIKZEE - Twee bands die op vrij dag 25 februari zouden optreden tijdens de tweede voorronde van de talentenjacht Regioruis in het Zierikzeese podium Brogum heb ben zich afgemeld. Het gaat om de bands Sios en Yn- famia. Sios wordt vervangen door de band FücK. Fück is een jonge Zuid-Bevelandse dialectrockband De band Ynfamia wordt vervan gen door Nutz. Nutz, ofwel Bryan Noteboom is een rasechte jonge punker die ooit in het bandje Per sona Non Grata speelde. Nutz deed mee met Kunstbende, scoor de goed bij de jury, is eigenwijs en met hanekam ook echt punk op het podium. Regioruis begint om 20.00 uur en de entree is gratis. MEEST GELEZEN 1Vragen over oranje bakken (foto) 2. Ook controle ondergronds afval 3. Activiteiten onder Renesse Bruist TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Nieuwstips telefonisch doorgeven kan op 0111-454650 TURELUUR door Melita Lanting Over het water van de Oosterschelde klinkt de klagende roep van meeuwen. In de verte bromt de motor van een mosselkotter. Binnendijks is alles rustig. Alleen gakkende ganzen doorbreken de stilte. Met honderden zijn ze neergestre ken in de nieuwe natuurgebieden rond Zierikzee. Waar tot voor kort nog de graafmachines aan het werk waren zoeken de dieren nu vers gras om te vreten. In het gebied tussen de Boeren- weg en de parkeerplaats bij Levens strijd is de afgelopen maanden nieuwe natuur aangelegd, onder deel van plan Tureluur. „Het unie ke is dat het meteen tegen Zierik zee aan ligt", zegt Arjan Boon van Natuurmonumenten. „Natuur in de achtertuin." Zijn vereniging be heert het nieuwe gebied wat nu even de tijd moet krijgen om te groeien. Het is nog kaal, met grote vlakke grijze klei en waterpartijen. Het oude krekenpatroon is daar te ruggebracht. „We hebben goed ge keken waar de kreken van oor sprong liepen", zegt Boon. „Want dat zijn de goede plekken om te gaan graven. Daarbij zijn de oude kaarten van Fokker gebruikt." De oorspronkelijke karrevelden zijn - waar nodig - weer in ere her steld. Karrevelden zijn de gebieden vlak onder de zeedijk. Vroeger wer- den bij dijkval stroken grond afge graven om de dijk te versterken. Tussen die afgegraven delen (waar in water kwam te staan) bleven pa den over waar de karren overheen konden rijden. Daardoor ontstond het typische karrenveldenland- schap van smalle stroken grond met daartussen stroken water. „Wat je nu nog ziet is dat de ran den heel strak zijn. Straks, als de koeien in het gebied lopen, wor den de randen vanzelf wat ver trapt en dan wordt het allemaal wat minder strak", zegt André Hannewijk (Natuurmonumen ten). Aan de andere kant van de weg ligt de Cauwersinlaag. Daar wordt nog gewerkt en zwaait een graafmachine met de arm heen en weer. In het midden komt een vo geleilandje. „Een vluchtplaats voor kustvogels bij hoog water. Kijk, daar rechts zie je al een groepje scholeksters zitten", zegt Hanne wijk. De eilandjes zijn ook bijzon der geschikt als broedplaats voor sterns. „En ook voor de visdief of bontbekplevier." Deze vogels ver langen een pioniersgrond: ruw en kaal. In de inlaag komen ook karre velden. Die lagen er van oor sprong, maar waren helemaal weg. Het nieuwe natuurgebied is - als de Rijksbezuinigingen doorgaan - voorlopig het laatste wat wordt ingericht in Tureluur. Hoewel de grond voor de laatste stukken rond Zierikzee al wel is aangekocht, is er geen geld meer voor de inrichting. Daarmee wordt de bestemming van 230 hec tare voormalige landbouwgrond onzeker. „Ja, daar zullen we dan een plan voor moeten maken al wil ik daar liever nu nog niet aan denken", zegt Arjan Boon. Voor de stukken die tegen het havenka naal aanliggen zal het allemaal nog wel te overzien zijn. Daar is deels een oude karrevelden-structuur waar weinig aan moet gebeuren. Alleen het geplande herstel van de oude kreken zou dan vervallen. „En dat is wel heel erg jammer. De ze kreken zijn heel belangrijk voor de doorstroming van het brakke water naar de andere gebieden waar ook de krekenstructuur is hersteld", legt Boon uit. Maar zijn zorg gaat vooral uit naar het niet meer inrichten van een stuk natuur aan de andere kant van Zierikzee tussen de Brasweg, de Nieuwe Kooiweg (N59) en de Zandweg. „Dat is het gebied wat is aangedragen door de boeren. Langs de rand van het hele gebied staat een fietspad gepland en in dit gebied zouden ook voetpaden komen." Ook dit gebied is al aangekocht. Hier is alleen geen historische na tuur waardoor het gebied makke lijk een natuurlijke uitstraling kan krijgen. Wat daarmee moet gebeu ren is nog onduidelijk. Het gebied ziet er nu nog kaal uit met grijze modder langs de weg. Straks wordt daar gras ingezaaid. In de Cauwersinlaag is een vogeleilandje aangelegd en worden oude karre velden (in het midden van de foto) hersteld. ZIERIKZEE - Het nummer van de buslijn staat erop, evenals de be stemming en het aantal minuten dat de bus nog op zich laat wach ten, En voor wie slecht ziet: één druk op de knop en het systeem praat tegen je. Het busstation in Zierikzee is voorzien van dynami sche reizigersinformatie. De bus sen geven elke minuut een signaal aan een supercomputer die aan de hand van dat signaal precies weet waar de bus zich bevindt en hoe lang het nog duurt eer de bus een volgende halte bereikt. De komen de acht weken gelden als testperio de. Gedeputeerde George van Heu- kelom tekende gisteren voor de of ficiële ingebruikname. door Piet Kleemans STELLENDAM - CDA Tweede Kamer lid Ad Koppejan maakt zich hard voor een uitdieping van het Slijk gat - de belangrijkste vaarweg rich ting Haringvliet en de toegangs poort tot de haven van Stellendam - en voor maatregelen om nieuwe verzanding te voorkomen. Dat blijkt uit vragen van Koppejan aan de minister en staatssecretaris voor Infrastructuur en Milieu en de staatssecretaris van Economi sche Zaken, Landbouw en Innova tie. Momenteel wordt er gebag gerd en de verwachting is dat de haven volgende maand weer toe gankelijk is. Koppejan wil dat maatregelen getroffen worden om te voorkomen dat een dergelijke si tuatie zich nogmaals voordoet. Uit peilingen van 17 februari, uitge voerd door het Havenbedrijf Rot terdam, is gebleken dat er op dat moment sprake was van een ge vaarlijke situatie, omdat de gepeil de diepte slechts 4,50 m bedroeg over een breedte van 20 meter daar waar 5,50 meter over een breedte van 100 meter is vereist. Deze slechte bereikbaarheid heeft volgens Koppejan de lokale econo mie in al haar facetten getroffen. Hij wil weten of de regering be reid is de verantwoordelijke par tijen - Havenbedrijf Rotterdam en Rijkswaterstaat - aan te spreken op het tijdig nakomen van de af spraken. Koppejan vindt dat als er opnieuw gevaar dreigt voor veron- dieping van het Slijkgat eF snel in gegrepen moet worden. Zo kan schade aan de vissersvloot en aan aan de visserij gerelateerde bedrij ven worden voorkomen. Koppe jan wil daarom dat de regering dui delijke afspraken maakt met het havenbedrijf en Rijkswaterstaat over omvang en inzetbaarheid van baggermaterieel. Koppejan dringt bij de minister verder aan op het instellen van een onderzoek naar de mogelijke oorzaken van de nu kennelijk snel ler en vaker voordoende - veron- 1 dieping van het Slijkgat waarbij mede onderzocht moet worden of de aanleg van Maasvlakte-2 hier mede op van invloed is. d

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48