Zeeland PZC Afval scheiden kan ook zonder straf Vakkanjers construeren stofzuiger Réïntegratiebedrijf na brand weer gedeeltelijk op gang Zelfbediening SCHOUWEN-DUIVELAND 18 en 19 22 en 23 Nachtje in de cel voor verzet bij aanhouding almanak 1 Vrijdag 25 februari 2011 Nieuwe natuur in de achtertuin van Zierikzee bijna klaar mmsmSSmSggSmBSSm GS maken veel van programma waar 17 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl gestaan. Ter Maat: „Ja, het moet mogelijk zijn te kijken of er geen gekke dingen tussen zitten. Maar ook hier geldt dat dit middel al leen wordt ingezet tegen notoire overtreders. De meeste gemeenten hanteren positievere methoden om afvalscheiding onder de aan dacht van hun inwoners te breng en." Het heeft er alle schijn van dat B en W van Schouwen-Duiveland zó graag het keurmerk van duur zaamheid verkrijgen dat zij daarbij repressief optreden tegen burgers niet schuwen. VLISSINGEN Vier Middelburgers hebben een nacht in Torentijd doorgebracht omdat ze woensdagavond op en rond de boulevard van Vlissingen j voor overlast zorgden. Ze waren dronken en plasten op straat. Toen de politie hen wilde bekeuren en l aanhouden, ontstond een kleine vechtpartij. De vier - twee mannen van 23 en 28 jaar en twee vrouwen van 26 en 29 jaar - zijn gisterochtend na ver boor weer vrijgelaten. GOES ZIERIKZEE - Houd het simpel! Met dat motto in het achterhoofd con strueerden VMBO-leerlingen Wil lem Verboom, Edwin Weijts, Roy Snijders en Manuel Burger een su- per-schoolplein-stofzuiger. Dat deden ze in het kader van de Junior Vak kanjerwedstrijden en onder het toeziend oog van Meta- lektro-docent Martin Stoutjesdijk. De Pontes Pieter Zeemanleerlin gen maakten voor de pleinstofzui ger gebruik van makkelijk te krij gen onderdelen, zoals een groene kliko en de motor van een bladbla zer. De speciale zuigmond werd zelf ontworpen en geconstrueerd en hetzelfde geldt voor het appa raat als geheel. De stofzuiger - voorzien van een benzinemotor - is in staat papier proppen en alles wat kleiner dan zo'n prop is op te zuigen. De machine produceert 65 decibel en dat is ruim onder de bij deze wedstrijd toegestane limiet van 80 db. De Junior Vakkanjerwedstrijden zijn wedstrijden in techniek voor derde- en vierdejaars vmbo-leerlin- gen. Verspreid over 27 scholen in heel Nederland strijden 64 teams om een plekje in de finale. Die fi nale-wedstrijden worden in maart op verschillende locaties afge werkt. Tip? redactie@pzc.nl Iets minder dan de helft van de 45 cliënten van het gemeentelijke re-integratiebedrijf aan de Houtka de in Goes, waar vorige week een werkplaats afbrandde, kan weer aan de slag. Dat kregen ze gisteroch tend te horen tijdens een informa tiebijeenkomst. Bij de brand bleven het kantoor en één van de twee loodsen gespaard. Een deel van de re-integratiecliën ten kan daar hun taak hervatten. Voor de brand waren enkele men sen bezig met de bouw van een bar voor in een sloep. De half afge bouwde bar ging in rook op. Vijf re-integratiecliënten moeten nu op nieuw beginnen. Volgens bedrijfs leider Ab van de Ven kunnen vijf anderen modellen van Zeeuwse schepen gaan maken voor de Oran jevereniging Wilhelminadorp. Die niet meer zo piepjonge Zierïkzee- ënaar werkt voor een groot, interna tionaal bedrijf. Deze onderneming gaat met zijn tijd mee en beknibbelt tegelijkertijd waar het maar kan. Charmante juffrouwen die hem ooit administratief bijstonden, zijn allang wegbezuinigd. Zo moet die Zierikzee- ënaar voortaan zijn verreden kilome ters digitaal en rechtstreeks bij het hoofdkantoor declareren. Als hij een vrije dag wil, moet hij via het inter ne internet een formuliertje intikken. Zijn loonstrook krijgt hij in de e-mail. Jammer alleen dat hij zijn persoonlijke inlogcode is vergeten, zo dat hij niet kan zien wat hij deze maand heeft verdiend. Dat mooie systeem van de baas heet Employee Self Services. Die Zierikzeeënaar ziet het gelaten aan. Eén gedachte houdt hem op de been: Ooit komt de dag dat hij ook zichzelf het salaris zal uit betalen. foto Izaak Verkeste Schouwen-Duivelanders krijgen een boete als zij hun afval onvoldoende scheiden. s IDat mag. Al zijn er andere manieren om de duurzaam ste gemeente te worden. De gemeente Schou wen-Duiveland haalt in de ene week het groenafval op; de ande- j re week is de grijze rolemmer aan i door Ton van den Nouweland de beurt. Inwoners die papier, glas of plastic op een milieuvriendelij ke manier kwijt willen, moeten dat zelf wegbrengen. Schouwen- Duiveland wil voor beeldgemeente zijn op het gebied van duurzaamheid en doet daar om een stapje extra. Beter nog: de gemeente laat de inwoners een stapje extra doen. Want als je niet met glas, papier en plastic wil lo pen en dat daarom in de grijze rol emmer blijft gooien krijg je zestig euro boete. Opsporingsambtenaren snuffelen steekproefsgewijs door het afval van de inwoners en trekken zono dig het bonnenboekje. Dat gaat in het kader van rechtsgelijkheid zo ver dat tot op de bodem van de on dergrondse afvalcontainers in de Zierikzeese binnenstad wordt ge graven, zo bleek deze week. En dat mag, zegt Liane ter Maat, woord voerster milieu van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. „El ke gemeente heeft een Afvalstof- fenverordening en daarin staat een strafbepaling. Het niet scheiden van afval is een economisch delict. Gemeenten mogen zelf bepalen hoe hiermee om te gaan. Maar de verordening wordt doorgaans al leen voor grote overtredingen ge bruikt." Ook het snuffelen in andermans afval - toch een zekere schending van de privacy - is gemeenten toe Meten is weten. De stofzuiger blijft met 65 decibel geluid ruim onder het maximum van 80 db.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47