20 zeeland 'Ook bij één klein incident is 'Het lijkt alsof we j Proef met golfsimulator op dijk Poortvliet Nieuw initiatief voor Zeeuwse lente-tuinbeurs MEGAKLUS Dow Terneuzen legt vijf fabrieken tijdelijk stil voor onderhoudsstop, op piekmoment 1 vrijdag 25 februari 2011 door Rob Paardekam poortvliet - Het projectbureau Zeeweringen, een samenwerking tussen Rijkswaterstaat en het wa terschap, houdt vanaf maandag een proef met een golfsimulator op de dijk bij Poortvliet. Ter hoogte van het gemaal Strijen- ham wordt op de dijk een simula tor geplaatst. Die laat op een ge controleerde manier water over de dijk stromen. Deskundigen bekij ken wat voor effect dat heeft op trappen, afrasteringen en de kruin van de dijk. De proef duurt onge veer drie weken. Om alle onderde len goed te kunnen toetsen, wordt het apparaat soms enkele meters verplaatst. De proef wordt op Tholen uitge voerd, omdat hier voldoende ruim te is en de simulator water kan ge bruiken uit de spuikom achter de dijk. Uit veiligheidsoogpunt wordt het fietspad onderaan de dijk afge sloten op het moment dat de proe ven worden uitgevoerd. Het par keerterrein achter de dijk is tijde lijk beperkt beschikbaar, omdat hier materiaal van de simulator is opgeslagen. De uitkomsten van de proef zijn waarschijnlijk in het voorjaar bekend. kamperland - Lente zonder tuin- beurs in Zeeland, dat kan niet, vindt Bianca Sandee van Sandee Tuin en Terras uit Kamperland. In de Bossche Brabanthallen is Tuin- Idee 2011 net van start, maar Zee land lijkt dit voorjaar een tuin- beurs te ontgaan. Sandee wil proberen om, met an dere Zeeuwse tuinondernemers, zelf een tuinbeurs van de grond te krijgen. Wie wil meedenken, kan zich bij haar melden: 06 -13323821. Onzeker is nog of Thuis&Tuin- trends van Jeanette Menheere en Carla Wanst dit jaar een tweede editie krijgt. Zo niet, dan wil Zee landhallen-exploitant Libéma met het Goese eventbureau LMG als nog een voorjaarsbeurs proberen op te zetten. door Harmen van der Werf Bij chemieconcern Dow in Terneuzen voltrekt zich de komende we ken een operatie met een haast militaire pre cisie. Vijf van de acht fabrieken in de Light Hydro Carbonarea (LHC), waaronder één van de drie naftakrakers, worden uit bedrijf ge nomen voor een grote onder houdsstop. De eerste fabrieken worden volgen de week vrijdag stilgelegd, de ande re volgen op vrijdag 11 maart. On geveer zeven weken later, maan dag 25 april, moet alweer produc tie worden gedraaid. Met de me gaklus zijn tientallen miljoenen eu ro's gemoeid. Bij Dow werken nor maal ruim 2000 mensen, tijdens de stop komen er maximaal 1700 bij. Op het Dow-terrein valt er al niet meer aan te ontkomen. In de LHC Area zijn overal steigerbouwers aan de slag. Om onderhoud te kun nen plegen, moeten de chemische installaties goed bereikbaar zijn. Ki lometers aan steigers moeten daar voor worden weggezet. De altijd al indrukwekkende fabrieken zien er nog indrukwekkender uit, als mo derne stalen kathedralen. Dit zijn nog 'slechts' de zichtbare voorbe reidingen. Een team van Dow en aannemers is onder leiding van manager Evert Jansma al twee jaar bezig met onzichtbare voorberei dingen. Dow Terneuzen keert elke acht jaar één van de drie naftakrakers en één of meer bijbehorende aromaten- en butadieenfabrieken binnenstebui ten. Naftakraker 2 is het laatst on derhanden genomen, in 2008. Na Fabrieken Dow in Terneuzen telt drie kra kers, samen het grootste vloeistof krakercomplex ter wereld. In naftakrakers worden lange kool waterstofketens in nafta (oliepro duct) of LPG gekraakt tot kortere koolwaterstofketens. Die worden verwerkt in aromaten- fabrieken (grondstoffen voor plas tics) en butadieenfabrieken (onder meer voor synthetische rubber). de evaluatie van dat karwei is vrij wel direct begonnen met de draai boeken voor de stop die er nu aan komt. „We volgen dezelfde struc tuur als bij eerdere stops", zegt LHC-plantmanager Dik Schipper, „maar we willen het elke keer be ter doen. We leren steeds bij." De techniek, wat er allemaal aan de installaties versleuteld moet worden, staat uiteraard centraal. Er zijn ook andere manieren om uw relatie officieel te maken... ...die meer voordeel bieden... U maakt uw relatie bij ons officieel- voor belastingvoordelen, partnerpensioen, uw eigen huis ft zaak en scheidings- en overlijdensregelingen. Meer informatie vindt u op onze website. Vooraf is dat tot in detail beschre ven. De stop brengt óók met zich mee dat producten niet kunnen worden geproduceerd of verwerkt. Dat vraagt intensief overleg met klanten. Extra schepen moeten ook gere geld worden om producten aan of af te voeren. Techniek en logistiek gaan dus hand in hand, waarbij het belangrijk is dat de planning (25 april weer produceren) wordt gehaald. Of een stop al dan niet is geslaagd, hangt voor Dik Schipper echter vooral van twee dingen af: veilig heid en ecologie. „Als er ook maar één ongevalletje of één lekkage plaatsvindt, is voor ons heel veel verpest." Aan aannemers die an ders vaak ook al voor Dow wer ken, met name Cofely en ROB door Rob Paardekam tholen - De gemeente geeft inwo ners die hun regenpijp afzagen 230 euro. „Ik snap dat hiermee de in druk wordt gewekt dat we geld hebben als water", zegt wethouder Kees van Dis. „Maar niets is min der waar. Op deze manier bespa ren we juist geld." In grote delen van de gemeente Tholen ligt naast het 'gewone' riool ook een schoonwaterriool. Dat is bedoeld voor de afvoer van het schone regenwater. Het regen water van de daken van woningen gaat echter nog via de regenpijp het andere riool in. Dat is zonde, omdat het schone regenwater op die manier vermengd wordt met het vuile afvalwater dat naar de zuiveringsinstallatie gaat. •De gemeente wil inwoners stimu leren om hun regenpijp af te za gen, zodat het schone water van de daken naar het schoonwater riool kan stromen. Mensen die dat doen, krijgen 130 euro per regen pijp. Uiteraard geldt dit alleen voor bewoners van straten waar een schoonwaterriool aanwezig is. „Het gaat om 1200 woningen", stelt Van Dis. „De bewoners daar van krijgen volgende week alle maal een folder in de bus." Volgens Van Dis lijkt het alsof de gemeente met geld strooit, maar de werkelijkheid is anders. De ge meente wil per jaar 1 hectare ver hard oppervlak afkoppelen door Een fabriek op het Dow-terrein is al ingepakt in steigers voor de onderhoudsstop, waarvoor volgende week vrijdag GOES MIDDELBURG THOLEN De Zeeuwse Alliantie www.notaris-zeeland.nl De Zeeuwse Alliantie www.notaris-zeeland.nl Knook Et Schot Notarissen www.knookschot.nl Netwerk Notarissen Hat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40