in Europa Robesin steekt duim omhoog bij sportstandpunt GroenLinks sport 125 Minderhoud en Van der Meet halen sportprijzen zelf op Tegen Glasgow Rangers vrijdag 25 februari 2011 PSV speelt in de volgende ronde tegen Glasgow Rangers (foto). Door een doelpunt in blessuretijd van Maurice Edu werkte de Schotse club zich naast Sporting CP (2-2). Op basis van de uit gemaakte goals gaat Rangers door. Tennisster Angelique van der Meet en dressuurruiter Hans Peter Minder houd werden gisteravond gekroond tot Zeelands beste sporters van 2010. foto Johan van der Heijden door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - De winst op de Fran se koploper OSC Lille brengt PSV weer wat dichter bij de elite in Eu ropa. Zeker nu Rangers uit Schot land de volgende tegenstander is, mag de club hopen op meer suc ces. Het seizoen was nog pril toen tech nisch manager Marcel Brands van PSV een prikkelende stelling op wierp. Waarom, stelde hij, zouden wij dit seizoen de Europa League niet kunnen winnen? Onduidelijk was toen of Brands de coach en de spelers wilde prikkelen of serieus aan kansberekening deed. De uitdaging om zich in Europa eindelijk weer eens te laten gelden is door het team van Fred Rutten gisteren met twee handen aange grepen. Een week na de wanpresta tie in Lille speelde PSV op het ei gen veld ('het beste van Neder land', volgens Rutten) één van zijn betere wedstrijden van het sei zoen. De Eindhovenaren wonnen met 3-1, na de 2-2 in de uitwed strijd in Noord-Frankrijk. De triomf brengt PSV voor het eerst sinds drie jaar weer bij de bes te 24 clubs van Europa (acht in de Champions League, zestien in de Europa League). Die prestatie is vooral voor het imago van de club van groot belang. Financieel is het gewin op dit moment nog beschei den, daarvoor is dit toernooi niet lucratief genoeg. Algemeen direc teur Tiny Sanders berekende giste ren dat een rondje extra ongeveer één miljoen euro oplevert. De aan staande confrontatie met Glasgow Rangers biedt echter tevens uit zicht op verder gewin, iets waar de clubkas van PSV om schreeuwt. Het is nog te vroeg om het her wonnen prestige in cijfers uit te drukken, al beleefde het totale Ne derlandse voetbal een topweek door met drie clubs punten te ver garen voor de Uefa-ranglijst. Voor Rutten telt op dit moment vooral het psychologisch effect van de winst. Drie dagen voor de kraker tegen Ajax zal PSV met hernieuwd zelfvertrouwen aan de slotetappes van het seizoen beginnen. „Het is niet zo dat ik nu heel euforisch vooruitkijk naar de komende we ken", zei Rutten, „want dit elftal moet 110 procent geconcentreerd zijn om resultaat te behalen en heeft een coach nodig. Maar de ontwikkeling die we doormaken, is goed, vooral in Europese wed strijden. Vorig seizoen had het team zijn frustraties soms niet on der controle, daarin zijn we veel beter geworden." Het stemde Rutten vooral vrolijk dat PSV terug in de wedstrijd kwam door 'een slimmigheidje' van Dzsudzsak, zoals hij het noem de. „Afgelopen jaar was het vaak juist de tegenstander die óns af troefde met dat soort acties." Met zijn doelpunt verhoogde de Hon gaarse linksbuiten weer eens zijn marktwaarde. Eerder was hij beslis send tegen Sampdoria, Metalist Charkov en Debrecen. Dzsudzsak is zowel in de competitie als in Eu ropa de meest effectieve speler van PSV. „Hij is op weg om een heel grote speler te worden", vond Rut ten. Het is niet langer denkbeeldig dat Dzsudzsak straks voor de club in één klap een tekort van 15 mil joen euro neutraliseert. Daar ligt op termijn misschien wel de groot ste winst van gisteravond. PSV-Lille (Fra) 3-1 (0-1). 22. Frau 0-1, 55. Dzsudzsak 1-1, 67. Lens 2-1, 73. Marcelo 3-1. Scheidsrechter: Iturralde Gonzalez (Spa). Rode kaart: 62. Frau (Lille/2x geel), 63. Garcia (trainer Lille). Gele kaart: Dzsudzsak (PSV). Aantal toe schouwers: 30.000. Eerste wedstrijd: 2-2. PSV verder. GOES - Dressuurruiter Hans Peter Minderhoud en tennisster Angeli que van der Meet zijn gisteren ver kozen tot sportman en sport vrouw van 2010. De twee volgden tijdens het Zeeuws Topsportgala in Goes wielrenner Johnny Hoo- gerland en judoka Elisabeth Wille- boordse op. Dat Minderhoud met de eer aan de haal ging, kwam door de we reldtitel die hij behaalde met de Nederlandse ploeg. Tijdens de we- reldruiterspelen in Kentucky liet Oranje - met een goed presterende Minderhoud - eindelijk Duitsland achter zich. De voormalige Westkapellenaar kaapte de prijs weg voor turner Carlo van Minde en zwemmer Ste fan de Die. De ruiter die afgelopen weekeinde in Duitsland reed, nam de award zelf in ontvangst. - „De grote voldoening die ik uit de sport haal, is het opleiden van jon ge paarden en ze naar de top brengen. Dat vergt misschien wel zeven jaar. En in die tijd moet je al les uit een paard halen", zei hij. Van der Meet, in 2010 winnares van drie fiituretoernooien, was ook zelf aanwezig, alhoewel ze dat niet zo had gepland. De inwoon ster van 's-Heer Abtskerke had ei genlijk twee toernooien in de Vere nigde Staten willen spelen, maar had daarvoor een net iets te lage ranking. Ook zit een borstspier blessure haar dwars. Later dit jaar wil ze alsnog naar Amerika voor de kwalificaties van de US Open. De negentienjarige Bevelandse werd in Goes verkozen boven judo ka Tess van 't Westende en dres- suuramazone Thamar Zweistra. Verrassend was de keuze bij de sportploeg van het jaar. Niet de basketballers van BC Vlissingen en zaalvoetballers van Groen Ster, maar de jonkies van JVOZ Dl kre gen de titel toebedeeld. Het volle dig aanwezige voetbalelftal van trainer Gérard de Nooijer speelde in 2010 in de eerste divisie, het hoogste niveau van Nederland, en werd daarin zevende. Twee Zeeuwse sporters zorgden (onbedoeld) nog voor een traan tij dens het gala. Arnold Polderman, genomineerd bij de sporters met een lichamelijke beperking, kon digde aan afscheid te nemen van de topsport. De slechtziende wiel renner uit Axel nam, voor zitskiër Kees-Jan van der Klooster de titel in zijn categorie opeiste, het woord. In de volgepakte De Mythe zei hij met een trilling in zijn stem: „Na 27 jaar ga ik ermee stop pen. Ik zal niet nóg een keer geno mineerd worden." Ook Rinus van de Ven kreeg het theaterpubliek stil. De onlangs ge stopte motorcrosser ontving de Li fe Time Award van SportZeeland en lepelde daarna de blessures op die hij in zijn korte loopbaan had. „Mijn tijd van gaan is eerder geko men dan verwacht", zei de pas 22-jarige Vlissinger tegen presenta tor Edward van Cuilenborg. „Tja, daar word je stil van", antwoordde die. Overige winnaars In de categorie 'talent van het jaar' werd zeiler Igor van Zalinge verko zen bóven zwemmer Björn Scherbe- ijn en zwemster Manon Minneboo. De Vlissinger werd in 2010 zowel Nederlands als Europees kampioen in de Flash-klasse. Bij de sporters met een lichamelij ke beperking was Kees-Jan van der Klooster de gevierde man. De Vlissingse zitskiër was in februari 2010 de enige Nederlander die meedeed aan de Paralympics in Van couver. De Walchenaar, die momen teel een schouderblessure heeft, liet dressuuramazone Tessa Baai- jens-Van de Vrie en wielrenner Ar nold Polderman achter zich. Beste sporter met een verstandelij ke beperking werd de Goese wiel renner joannathan Duinkerke. Ton- ny Hoogstrate en Irma van Duyn wa ren de andere genomineerden. EUROPA 1/16 FINALES Zenit St. Petersburg (Rus)-BSC Young Boys (Zwi) 3-1 (1-1). 21. Jemal 0-1, 41. Lazovic 1-1, 52. Semak 2-1, 76. Shirokov 3-1. Eerste wedstrijd: 1 -2. Zenit St. Petersburg verder. Liverpool (Eng)-Sparta Praag (Tsj) 1-0 (0-0). 86. Kuijt 1-0. Eerste wedstrijd: 0-0. Liverpool verder. Spartak Moskou (Rus)-FC Basel (Zwi) 1-1 (0-1). 15. Chipperfield 0-1, 90+1. McGeady 1-1. Eerste wedstrijd: 3-2. Spartak Moskou ver der. Sporting CP (Por)-Clasgow Rangers (Sch) 2-2 (1-1). 20. Diouf 0-1, 42. Mendes 1-1, 83. Djalo 2-1, 90+2. Edu 2-2. Eerste wedstrijd: 1-1. Glasgow Rangers verder. Bayer Leverkusen (Dui)-Metallist Charkov (Oek) 2-0 (0-0). 47. Rolfes 1-0, 70. Ballack 2-0. Eerste wedstrijd: 4-0. Bayer Leverkusen verder. Sporting Braga (Por)-Lech Poznan (Pol) 2-0 (2-0). 8. Alan 1-0, 36. Lima 2-0. Eerste wed strijd: 0-1Sporting Braga verder. Paris Saint-Germain (Fra)-BATE Borisov (WRu) 0-0. Eerste wedstrijd: 2-2. Paris Saint-Germain verder. VfB Stuttgart (Dui)-Benfica (Por) 0-2 (0-1). 31. Salvio 0-1, 78. Cardozo 0-2. Eerste wed strijd: 1-2. Benfica verder. Villarreal CF (Spa)-Napoli (Ita) 2-1 (2-1). 18. Hamsik 0-1, 42. Nilmar 1-1, 45+2. Rossi 2-1. Eerste wedstrijd: 0-0. Villarreal verder. Dinamo Kiev (Oek)-Besiktas (Tur) 4-0 (1-0). 3. Vukojevic 1-0, 55. Yarmolenko 2-0, 64. Goe- sev 3-0, 74. Sjevtsjenko 4-0. Eerste wedstrijd: 4-1. Dinamo Kiev verder. Manchester City (Eng)-Aris Saloniki (Gri) Matchwinnaar Dirk Kuijt. 3-0 (2-0). 7. Dzeko 1-0, 12. Dzeko 2-0, 75. Touré 3-0. Eerste wedstrijd: 0-0. Manchester City verder. 1/8 FINALES Benfica-Paris Saint-Germain, Dinamo Kiev-Man chester City, FC Twente-Zenit St. Petersburg, CSKA Moskou-Porto, PSV-Glasgow Rangers, Bayer Leverkusen-Villarreal, Ajax-Spartak Mos kou, Liverpool-Sporting Braga. Heenwedstrij den worden op 10 maart gespeeld, terugwed strijden op 17 maart. door Roeland van Vliet GOES - Moet Zeeland zich in de ko mende decennia richten op speer puntsporten als wielrennen en wa tersporten? Over onder meer die vraag bogen vertegenwoordigers van tien politieke partijen zich gis teren in De Mythe, voorafgaand aan het Zeeuwse Topsportgala. Een week voor de statenverkiezin gen beantwoorden de meesten de vraag met 'ja'. „Er is geen enkele provincie in Ne derland waar men zo goed terecht voor de triatlon, de marathon en openwaterzwemmen", zei D66- lijststrekker Bo van Scheijen. „Zee land moet zich meer met deze sporten profileren. Zeker als je het het Olympisch Plan, met Neder land als kandidaat voor de Spelen van 2028, in het achterhoofd houdt." Van Scheijen heeft zelf in België een semi-topsportverleden. In het badminton behoorde zij lange tijd tot de nationale jeugd selecties. Nu ze in de politiek zit, heeft ze niet meer zo veel tijd voor bewegen. „Ik ben de Erica Terpstra van Zee land", zei ze. En dus maakt ze zich - net als tal van andere Zeeuwse politici - warm voor meedenken over Zee land als 'onderdeel van het olympi sche plaatje'. Leo Dalebout, de nummer van zes van GroenLinks en uitloper van al le acht Kustmarathons, maakte de koppeling tussen sport, economie en toerisme. „Als we speerpunten aanwijzen, la ten we ons dan richten op de spor ten die niet zo mileubelastend zijn en veel mensen naar de provincie trekken. Ik denk dus aan water sporten, kitesurfen en duiken. Daar mag wat ons betreft echt geld naar toe." Johan Robesin van de Partij voor Zeeland („Ik ben niet zo van het sporten") stak meteen zijn duim op naar Dalebout. Daarop zei Dale bout scherp: „Ik heb de heer Robe sin wel eens andere gebaren zien maken naar mensen van Groen Links..." De enige die echt tegen het maken van scherpe keuzes, was Trees Jans- sens van de Partij voor de Dieren, die zelf golft en tennist. „Wij zou den graag zien dat alle sporten aan dacht krijgen." De statenverkiezingen zijn op 2 maart. door Roeland van Vliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25