221 zeeland GS maken veel van Het wonderlijkste college van Geld 'burgerambassadeurs' Modebijlag brieven k op 16 maart a.s. M vrijdag 25 februari 2011 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Kersttoespraak Er zijn in Nederland heel wat men sen die niet kunnen zeggen wat ze zouden willen zeggen. De heer Oosterhuis is een vriend van zo ie mand. Hij is een integer mens, niet een Privé- of Story-journalist, nee een ware vriend van onze vorstin. Een man een man, een woord een woord. Anders bereik je deze status in de ze kringen nooit! En terecht want de vorstin zit in een glazen huis en is kwetsbaar. Onze vorstin, een krachtig en ambitieus karakter, heeft zeker een mening. Met de verkiezingen in aantocht en een partij die maar groter en groter wordt, een partij die wil sleutelen aan haar koningschap, wil deze vor stin aan het koningsgezinde neder- landse volle haar bezorgdheid laten weten. Via deze ware en intieme vriend en op voor haar de juiste tijd. Zo gaat dat in koninklijke kringen, u bent dus geïnformeerd! Aarnout Dorleijn Schepenenlaan 255, Middelburg IceSave De IJslandse belastingbetaler (krant, 21 februari) hoeft voorlopig nog niet te bloeden voor het graai- gedrag van haar bankiers en falend toezicht. Dat is hier anders. De ver antwoordelijke bestuurders op alle niveaus houden zich muisstil of zijn vertrokken naar lucratieve ba nen bij adviesbureaus. Onze banken verdienen weer vol op aan te hoge hypotheekrentes, la ge rentes op spaartegoeden. Ze gooien de boel op slot door het nauwelijks willen verstrekken van hypotheken. Mensen die willen verhuizen, verkopen en kopen wor den geblokkeerd. Alles hangt er mee samen en ziet zijn nering slinken: verhuisbedrij ven, de bouw, woninginrichters, in stallateurs, makelaars, notariskanto ren enzovoort. En dat allemaal dankzij de voornaamste veroorza kers van de ellende: de banken. Welke politieke partij durft de JSF handschoen opnemen en werk ma ken van het weer op gang helpen van dit deel van de economie? Ik wed: geen één. En zeker niet voor 2 maart aanstaande. De heilige da tum. Ik denk dat de ellende daarna pas goed los komt. Herok van Gilst Grote Sternstraat 8, Middelburg Hotel Wat een lelijk hotel! En dat op een prachtige onbedorven plaats aan het Veerse Meer (krant, 16 februa ri). Dit moet je als ondernemer niet willen. Je pakt een mooi stukje natuur af van de mensen die hier genieten van de rust en de ruimte. Als er toch iets moet komen, dan lijkt me een gezellig paviljoen op houten palen met een plankier rondom veel beter passen. Het zou zelfs ge combineerd kunnen worden met de surfschool. M. Dijkshoorn Valkenburgstraat 5, Meliskerke Waterdunen De krant (18 februari) kopt: 'Pro- vincie: Waterdunen gaat door'. Het zou ook heel vreemd zijn als een dergelijk innovatief project (Nationaal Voorbeeldplan) slachtof fer zou worden van de bezuini gingsdoelstelling van het kabinet op de gelden voor de Ecologische Hoofdstructuur (EHS). Waterdunen is onderdeel van het project Zwakke Schakels en levert tevens een bijdrage aan de taakstel ling van het Natuurpakket Wester- schelde om maximaal 60a hectare estuariene natuur te realiseren in verband met de verdiepingswerk zaamheden. Bovendien heeft het project Waterdunen een belangrij ke toegevoegde waarde voor de toe- ristisch-recreatieve producten bin nen de gemeente Sluis. Terecht merkt Robert Evers van de PVDA op dat zo'n doordacht plan niet zo maar helemaal wordt geschrapt. Frank Steijaert Zuidwal 10, Oostburg COLLEGEPROGRAMMA Het werk zit er bijna op voor het huidige dagelijks provinciebestuur. Tijd om de balans op te maken. door Ben Jansen Het college van Gede puteerde Staten dat Zeeland de afgelo pen vier jaar bestuur de, heeft zich verze kerd van een monument: de Wes- terscheldetunnel. In de zomer van 2009 werd de pro vincie eigenaar van de tunnel en daarmee kon één van de punten in de collegeprogramma fier wor den afgevinkt: onderzoek naar de voor- en nadelen van een vergro ting van de zeggenschap in de NV Westerscheldetunnel in 2009 af ronden. Een dubbele vink, omdat door deze transactie de aanleg van de Sluiskiltunnel onder het kanaal Terneuzen-Gent mogelijk wordt. Er zijn sinds het aantreden van het huidige dagelijks provinciebe stuur meer opmerkelijke besluiten voorbereid. De provincie heeft meer afstand genomen tot haven bedrijf Zeeland Seaports en ener giebedrijf Delta. In de afgelopen Statenperiode hebben de vergrij zing en ontgroening van de Zeeuwse bevolking veel aandacht gekregen en heeft de mening post- - SÊtmn T'TT. -.T De Westerscheldetunnel werd in 2009 eigendom van de provincie en daar- Het streven naar minder slachtoffers in mee kwam de aanleg van de Sluiskiltunnel binnen bereik, foto Ben Steffen kwamen 31 mensen om: zeven meer 99,2 miljoen euro (krant, 23 februa ri) voor het tweede ]SF-testtoestel, maar dat is dan wel inclusief de motor. Goh, dat is wel mooi meege nomen. Anders was het toch wel erg duur geworden! Lia Setton Mezenhof 11, Middelburg Het was een prachtige lente dag die 18de april 2007 toen CDA-formateur Toi- ne Poppelaars met zijn we-gaan-iets-nieuws-doen medede ling kwam. Ruzie met de PvdA en de WD over de verdeling van de taken in een nieuw dagelijks pro vinciebestuur was voor het CDA en de SGP aanleiding te breken met hun coalitiepartners uit de pe riode 2003-2007. In plaats van de sociaal-democra ten en de liberalen werden de Christenunie en GroenLinks aan de onderhandelingstafel uitgeno digd. En zo ontstond het wonder lijkste college van Gedeputeerde Staten dat Zeeland ooit heeft ge had: een bondgenootschap waarin orthodox rechts en uiterst links waren vertegenwoordigd en dat bo vendien over een meerderheid van slechts één stem in Provincia le Staten beschikte. Het collegeprogramma dat de com binatie CDA-SGP-CU-GL nog geen week later presenteerde, droeg heel toepasselijk de naam Nieuwe Verbindingen. En dat wa ren het. GL-voorman Marten Wiersma die het toen nog door PvdA en VVD gesteunde beleid van CDA en SGP te vuur en te zwaard had bestreden, vond zich zelf pardoes terug in het dagelijks provinciebestuur en ook voor de CU, die op kalmere toon maar niet minder vasthoudend opposi tie had gevoerd, was een mooie plaats aan de collegetafel inge ruimd. Op de inhoud van het programma was het 'Nieuw' minder van toe passing. CDA, SGP, PvdA en WD hadden wekenlang onderhandeld over de koers en de doelen voor de provincie in de periode 2007-2011. Ze waren er goeddeels al over uitgepraat toen ernstige botsingen ontstonden over de ver- door Wout Bareman TERNEUZEN - De Euregio Schelde- mond gaat initiatieven van bewo ners van de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland on dersteunen, die inspelen op de kli maatverandering. De grensregio Vlaanderen-Neder- land heeft daarvoor 180.000 euro uitgetrokken. Het project Neem de Mensen Mee! moet de bevolking stimuleren om de klimaatverande ring of de gevolgen daarvan te be perken. Het is een uitwerking van het klimaatactieplan van de Schel- demondraad. Het doel is de bewo ners van de drie provincies te sti muleren om concrete initiatieven te ontwikkelen om klimaatveran dering te beperken of om noodza kelijke aanpassingen aan de leefomgeving te verwezenlijken. Ze worden als het ware 'burgeram bassadeurs' in de strijd tegen kli maatverandering. Een woordvoer der van de grensregio: „Klimaatver andering is geen 'ver-van-ons-bed show' meer. Meer hittegolven en droogtes, afgewisseld met nog meer hevige regenbuien en zee spiegelstijging heeft niet alleen ef fect op de natuur en landbouw maar ook op de volksgezondheid." In het kader van het project wordt een klimaatboek uitgegeven, dat een prognose geeft over de ver wachte komende klimaatverande ringen en de effecten daarvan, he lemaal gericht op het werkgebied van de Euregio. Op basis daarvan wordt foldermateriaal uitgegeven. En er komt ook een documentai re. Duurzame acties worden onder steund met zogenoemde te breng en Co2upons van minimaal 1500 euro en maximaal 15.000 euro, waarmee de kosten van de ver schillende acties kunnen worden gedekt. De Euregio probeert de burgerambassadeurs te stimuleren via verschillende duurzame evene menten, zoals de Vlaamse Energie- jacht en de klimaatweek in de Eu regio Scheldemond. Het project Neem de Mensen Mee! leunt sterk aan tegen andere grensoverschrij dende projecten zoals Bio Base Eu rope in de Kanaalzone en Natuur lijk Water. Neem contact op met verkoopteam Zeeland. Bel (0118) 434 070 of mail' teamzeeland@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22