cultuur 113 De laatste pilaar van de Britse folkrock Volg de totstandkoming van de Blof-biografie CONCERT Britse topformatie The Oysterband in De Piek Voorpremière prijswinnende documentaire agenda Aulos Consort geeft concert in Sint jacobskerk Auteur Ernst Jan Rozendaal blogt op www.pzc.nl/blof vrijdag 25 februari 2011 door Marius Roeting The Oysterband is een van de iconen van de Britse folkrock. Waar Steeleye Span en Fairport Con- vention al jaren vervallen in herha lingen en clichématig nieuw werk, rijpt The Oysterband met de jaren. Met sprekende songs in pakkende en aangrijpende uitvoeringen is The Oysterband de laatste pilaar van het ooit zo spraakmakende Britse folkrockimperium..Morgen geeft de topformatie een concert in De Piek in Vlissingen. The Oysterband ontstond in 1979 als Fiddlers Dram. De groep had ooit een internationale hit met het nummer Daytrip to Bangor. Gelijk tijdig bestond The Oyster Ceilidh Band, waarmee dansbegeleidingen werden verzorgd. In 1982 verander de de naam definitiefin The Oyster Band en daarmee ook de muzikale koers. Aanvankelijk speel de men geijkte Britse folkrock met de kenmerkende breaks en ritmi sche accenten, maar de formatie evolueerde naar snoeiharde folk rock, waarin snerpende schelle elektrische gitaarsoli etaleerden. Wezenlijke personeelswisselingen zorgden later weer voor verfijnin gen in de sound. Niet onbelangrijk daarin is het enerzijds lyrische en dan weer sterk ritmisch percussieve spel van cellist/bassist Chopper. Wellicht meer doorslaggevend dan de ge luidsmetamorfose is de transfor matie naar het schrijven van so ciaal maatschappelijk betrokken teksten. „We hebben altijd songs gecompo neerd", vertelt zanger John Jones. 'Storytelling' is de kern van wat wij doen. We hebben de spirit van de folksong geadapteerd en zijn gaan schrijven over de wereld waarin we nu leven. De regerings periode van Margaret Thatcher was de drijfveer. Als Brit voelde je je toen als een vreemde in eigen land. We ageerden tegen de poli tiek door daarover teksten te schrij- „Sommige van onze songs kan je als politieke liederen beschouwen, maar het zijn geen slogans. We rea liseren ons dat het belangrijkste van een optreden is dat het pu bliek zich twee uur vermaakt. We hopen daarbij-dat ze naar de tek sten luisteren of ze later nalezen en onze bezorgdheid delen." Volgens Jones is de noodzaak van het schrijven van sociaal maat schappelijke songs niet verdwenen na Thatcher. „Misschien is het zelfs meer dan ooit nodig. We le ven in een wereld met een onwe zenlijk financieel systeem. Dat kan je niet langer accepteren." Ook op een ander gebied is de houdbaarheidsdatum van The Oysterband gegarandeerd. „Wat ons gaande houdt is de chemie tus sen de groepsleden. We begrijpen elkaar steeds beter. Naast het po dium en erop. Zolang we de creati viteit kunnen opbrengen en de dri ve bezitten om onaangepakte za- VLISSINGEN - Film by the Sea pre senteert woensdag 2 maart een speciale voorpremière van Stand van de sterren. Regisseur Leonard Retel Heimlich en producent Het- ty Naaijkens-Retel Helmrich zijn aanwezig om na afloop vragen te beantwoorden. De voorstellingen zijn om 19.30 uur in CineCity Vlis singen en om 20.00 uur in Cine City Terneuzen. Stand van de sterren is - na Stand van de zon (2001) en Stand van de maan (2004) - het laatste deel van het drieluik waarin Retel Helm rich Indonesië portretteert. Hij volgde twaalf jaar het dagelijks le ven van de christelijk-islamitische Rumidjah en haar familie. De film won zowel de Nederland se als de internationale hoofdprijs op het Idfa-festival in Amsterdam en de Special Grand Jury Prize op het Sundance Filmfestival. t'llliiMIIIHlllMH Meer agendanieuws en de complete filmagenda zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Aardenburg Rondleiding Kruisdijkschans. Kruisdijkschans, 10.00 uur. Goes Lady's Night bij het Multicultikook- punt, Stichting Variant Goes. Aanmelden: info@variantgoes.nl of 06-30467247. Inloophuis De Oase, 18.30 uur. Hulst Buutreednerfestival 2011 Den Dullaert, 20.00 uur. Kloetinge .'Open sneeuwklokjestuinen'. Buitenplaats Kloetinge, Marktveld 19, 11.00-16.30 uur. Middelburg Kidsplace voor kinderen 4 tot 8 jaar. Baptistengemeente De Fontein, Kruit- molenlaan 70,17.00-19.00 uur. Nieuwerkerk Discozwemmen. Zwembad Dol-Fijn, 19.15 uur. Vlissingen Verkoop van afgeschreven boeken. Bbiliotheek, Spuistraat 6, 10.00 uur. PODIUM Axel Toneelvereniging 't Spektakel speelt de komische thriller 'Het lijk is zoek'. De Halle, 20.00 uur. Goes Ernesto, Marcellino Finkers met af- scheidsvoorstelling 'Het beste dan maar'. De Mythe, 20.00 uur. Rockband The Slaves treedt op. Café de Vrijbuiter, 22.00 uur. Kruiningen Piet Brakman met 'Het leven van giste ren, de krant van vandaag'. Ons Dorpshuis, 20.00 uur. Middelburg Theatershow van Crazy Piano's. Stadsschouwburg, 20.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland Cabaretier Kees Torn. De Wegwijzer, 20.30 uur. Oostburg Tweede voorronde bandcompetitie Steenworp, met Gork A27, Sios, Golden Coffee en Fables Fairytales. Special act: ken te vatten, gaan we door. Dat hoeft niet alleen in groepsverband. Dat kan ook in samenwerking met anderen, zoals in de Big Sessions project of met zangeres June Ta bor." Zo verklapt Jones dat men op dit moment werkt aan een opvolger van het succesvolle Freedom and Rain (1990) met Tabor. Het laatste studioalbum, The Oxford girl and other stories, bevat opnieuw opge nomen Oysterband-nummers in Rumble Fist. The Lane, 19.30 uur. De band Pater Moeskroen (bekend van 'Roodkapje') viert 25-jarig jubileum. Ledeltheater, 20.15 uur. Oud-Vossemeer Micheline van Hautem en Erwin van Ligten geven akoestisch theaterconcert. De Vossenkuil, 20.15 uur. Terneuzen Volendam De Musical. Scheldetheater, 20.00 uur. Stand up comedy, met Arjen van Wiffe- ren en Ted Griffioen. De Pit, 21.00 uur. Vlissingen Helmert Woudenberg Ali Kouchiry in 'Identiteit'. Arsenaaltheater, 20.15 uur. Concert De Staat Uitverkocht. De Piek, 21.30 uur. Optreden CIA. In voorprogramma van af 20.00 uur Geert van Oorschot. Jongerencentrum Paljas, 22.00 uur. Wilhelminadorp Rock-en bluesband Big Chief Sugar. Het Loze Vissertje, 21.00 uur. Zierikzee Tweede voorronde Regioruis met Nutz, Dread, Mindstone en Fuck. Brogum, 20.00 uur. een akoestische variant - materiaal dat ook in de tournee ten gehore zal worden gebracht. „Het was voor onze fans om het dertigjarig bestaan te vieren. Het herbewer ken van de songs maakte ons be wust van de groei die we door heb ben gemaakt. De akoestische aan pak legt nog meer het accent op de songs zelf." The Oysterband, morgen in De Piek in Vlissingen. Aanvang: 20.00 uur. VLISSINGEN - Het Aulos Consort treedt morgenavond op in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Het con cert begint om 20.00 uur. Het ensemble staat onder leiding van John Groeneveld, solohoboïst van Het Zeeuws Orkest. Het be staat verder ook uit bekende musi ci van het orkest: Annemarie van Mierlo en Victor Kruis (hobo en al thobo), Lieselot Toorop (fagot), Anne-Marie van de Grint (viool), Saskia List (fluit) en Cecile Bo- gaerts (klavecimbel). Zij worden versterkt door de pas 18-jarige trompettist Floris Onstwedder en de solist Victor Kruis op de oboe d'amore. Aulos Consort brengt een barok- programma met werken van on der anderen Telemann (twee con cern voor trompet), Vivaldi, Bach en Handel (delen uit The Water Music). The Oysterband: „Wat ons gaande houdt is de chemie tussen de groepsleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13