Luchtmacht paraat voor een evacuatie buitenland 19 jagen olieprijs op 'Keltische Tijger' is tegenwoordig vooral somber en pessimistisch Versterking vloot VS in Pacific Kaddafi's laatste uren? Gerucht: Kaddafi vlucht naar Venezuela Man rijdt met auto vertrekhal binnen Levenslang voor aanvallen Krstic Vaticaan tegen herbenoeming Roemenië arresteert weer grensbewakers 'Reagan grootste president VS' molenaar dinsdag 22 februari 2011 Met een liveblog volgen we de laatste ont wikkelingen in Libië. Wordt Kaddafi de der de die opstapt? Ook veel foto's en video's zie uitgelicht op onze website energiesector. Bij de export is olie en gas goed voor 95 procent van de totale inkomsten. Spanje en Portugal zijn wat betreft gas afhan kelijk van Noord-Afrika, maar de EU wil dit isolement doorbreken. Via pijpleidingen door de Pyrenee ën moet gas uit de Sahara het Eu ropese gasnet instromen en omge keerd moet Spanje in geval van nood Russisch gas uit het Europe se net kunnen kopen. Frankrijk werkt echter niet mee. Het project Midcat, dat voorzag in een pijplijn tussen Spanje en Frankrijk is voor lopig op een laag pitje gezet. BRUSSEL - De ongeveer honderd Nederlanders in Libië zullen moge lijk vandaag met een transport vliegtuig van de Koninklijke Lucht macht worden geëvacueerd. Het toestel staat sinds gisteren op het nabije Malta en wachtte daar op toestemming van de Libische auto riteiten om in Tripoli te mogen landen. „Die mensen moeten daar zo snel mogelijk weg. We doen alles om landingsrechten te krijgen", aldus minister van Buitenlandse Zaken Uri Rosenthal gisteren in Brussel, na overleg met zijn EU-collega's. Diverse andere landen zijn ook van plan hun landgenoten uit Li bië weg te halen, andere vinden dat nu nog niet nodig. TRIPOLI - Bronnen dicht bij de machthebbers stellen dat Kaddafi's positie wankelt. Mogelijk is hij met zijn gezin naar Venezuela gevlucht. Venezuela en de Libische onderminister van Bui tenlandse Zaken spraken die ge ruchten gisteren tegen. De Venezuelaanse president Chavez, geldt als een bondgenoot van Kaddafi. Chavez kreeg in 2005 de Kaddafi Mensenrechtenprijs. Ook is een voetbalstadion in Libië naar Chavez vernoemd. De honderd Nederlanders zijn hoofdzakelijk werknemers van be drijven die zakendoen in Libië. Vo rige week waren daar nog onge veer 170 landgenoten, maar vol gens Rosenthal heeft oliemaat schappij Shell al zijn medewerkers weggehaald. De meeste westerse ondernemin gen schorten hun activiteiten in Li bië voorlopig op. Voor zover bekend is geen van de Nederlanders in gevaar. „Maar de situatie is hoogst turbulent, er is veel geweld en sommigen probe ren naar veiliger oorden te gaan. Maar we kunnen niemand dwin gen om Libië te verlaten", zei Ros enthal. Ook Oostenrijk heeft een vliegtuig op Malta klaar staan. door onze correspondent Yolanda Bobeldijk CORK - Het is een mistige, regen achtige ochtend in Cork. Enorme verkiezingsposters 'sieren' de stad. De Ieren kiezen vrijdag een nieuw parlement, maar verder is er van verkiezingskoorts weinig te be speuren. De eens zo machtige 'Kel tische tijger' brult niet meer, maar ligt aan het infuus en het land heeft 85 miljard euro moeten le nen van de EU en het Internatio naal Monetair Fonds (IMF). De Ieren zijn somber. „Het is hier erg pessimistisch", verzucht de 54-jarige Ann de Groot, die haar Nederlandse achternaam dankt aan haar ex-man. „Ik werk drie da gen per week als boekhouder op een school. Ik zou graag meer uren werken, maar het is onmoge lijk om wat anders te vinden." De werkloosheid ligt op 13,4 pro cent. Vooral jongeren worstelen met het vinden van werk en trek ken daardoor weg. „Twee van mijn net afgestudeerde zoons zijn kort geleden naar Nieuw Zeeland ver huisd", aldus De Groot. Ook milieudeskundige Eamonn TWomey (23) wil weg. „Ik heb .sinds september honderden brie ven geschreven, maar zonder werk ervaring is het hopeloos. In Cana da willen ze me wel hebben, dus ik vertrek binnenkort." De helft van hun vriendengroep is al geëmigreerd vult oud-studiege noot Rob Deady (22) aan. „Heel West-Cork zit nu in het Australi sche Perth. Vooral op het platte land zijn gemeenschappen en ge zinnen nauw met elkaar verbon den en is men echt niet blij dat er zoveel jongeren wegtrekken." De uittocht is groter dan in de ja ren tachtig, toen de emigratie (in 1989) op 44.000 piekte. In april 2012 zullen naar schatting roo.ooo Ieren vertrokken zijn. Dat is sinds april 2009. De achterblijvers krij gen het zwaar. De overheid heeft EU en IMF toegezegd dat ze de ko mende vier jaar vijftien miljard eu ro bezuinigt. Dit betekent fors snij den in de overheidssector. Veel Ieren willen nu dat er op nieuw wordt onderhandelt met EU en IMF. Hoopvol is men ech ter niet. Uit een peiling blijkt dat een meerderheid erop rekent dat de recessie nog zeker drie jaar zal duren. Vier op de tien Ieren vre zen voor hun baan en zeventig procent maakt zich zorgen of maandelijkse rekeningen wel be taald kunnen worden. Door de in gestorte huizenmarkt zitten veel Ieren nu met enorme leningen voor woningen die zwaar in waar de zijn gedaald. „Ik ken mensen die elk dubbeltje omkeren om hun hypotheek te betalen", zegt De Groot. „Maar dat geld wordt dus niet uitgegeven. Het komt niet in de economie. Het verdwijnt in de bank en daar blijft het. Banken lenen niets meer uit." „De hoge hypotheken vormen een ernstig probleem", erkent Theresa Reidy, docent politieke weten schappen. „Als individuen niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen, komen banken in de pro blemen en zal de overheid moeten bijspringen. Terwijl de staat geen geld heeft." Het kan lang duren voordat de 'Keltische tijger' weer op zijn poot jes terecht komt, denkt Reidy. „Re ken op zo'n zeven tot acht jaar." HONC KONC - De VS versterken hun Zevende Vloot in de Stille Oceaan. Dat is gisteren békend ge maakt. De versterking is bedoeld om tegenwicht te bieden aan de maritieme expansie van China. De Zevende Vloot telt op dit mo ment zeventig schepen en driehon derd vliegtuigen. De vloot wordt uitgebreid met enkele schepen. Be staande vaartuigen en vliegtuigen worden met nieuwe apparatuur en raketten uitgerust. Vice-admiraal Scott Van Buskirk, de commandant van de Zevende Vloot, waarschuwde China giste ren om militaire provocatie te mij den. De Chinese vloot wordt bin nenkort onder meer uitgebreid met een vliegdekschip. De VS en hun bondgenoten, zoals Japan en Taiwan, volgen de Chinese expan sie in de Stille Oceaan met argus ogen. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zei in een reac tie dat de modernisering van 's lands defensie geen reden voor on gerustheid is. MILAAN Een Tunesiër is gisteren met een gestolen auto door een glazen pui van de vertrekhal van het Milanese vliegveld Malpensa gereden. Toen bleek dat hij een mes bij zich droeg, schoot een agent hem in een voet. De politie sluit een terro ristisch motief uit. Na het schietin cident werd vertrekhal 1 van de luchthaven korte tijd ontruimd. DEN HAAG Een Engelse rechter heeft gisteren levenslange straffen opgelegd aan drie moslims die vorig jaar Radis- lav Krstic (63) aanvielen en de Bosnisch-Servische ex-generaal zwaar verwondden. Krstic zit in Groot-Brittannië een straf van 35 jaar uit voor zijn rol bij de massa moord van Srebrenica in 1995. Hij was de eerste die voor het Joegosla- vië-Tribunaal terecht stond. LONDEN Lesley-Anne Knight krijgt geen tweede periode als secretaris-gene raal van de katholieke hulporgani satie Caritas. Het Vaticaanse staats secretariaat weigert een verklaring van geen bezwaar te geven. Vol gens de Britse pers is Knight moge lijk afgewezen omdat ze kritiek op de bureaucratie van het Vaticaan niet binnenskamers hield. BOEKAREST In Roemenië zijn gisteren tiental len douaniers en leden van de grenspolitie opgepakt op verden king van sigarettensmokkel. Het is de derde keer binnen korte tijd dat de politie massaal grensbewakers arresteert Het anticorruptiebureau DNA meldde dat de arrestaties van gisteren zijn verricht bij een grens overgang met Moldavië. WASHINGTON Ronald Reagan is volgens veel Ame rikanen de grootste president in de geschiedenis van de Verenigde Sta ten. Dat blijkt uit een peiling van het bureau Gallup. Reagan is door 19 procent van de respondenten verkozen. Dat is vóór Abraham Lin coln (14 procent) en Bill Clinton (13 procent). Barack Obama staat op plaats zes met 5 procent. door woedende menigtes verjaagd. Protest TUN NIGER TSJAAD rellen/betogingen bron: sda apa /met steden in handen oppositie LIBIË lOLEN.AftRWELZlJN. Moeite met lopen? Scootmobielen v.a. 499,- Gratis brochure? 0341 - 27 40 40

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9