81 buitenland Woedende Libiërs durven nu massaal vrijuit te spreken Onrust en opstanden in de Arabische landen 'Halfzus koning Albert II' StlP) Altijd de leukste aanbiedingen stipreizen.nl ONLUSTEN LIBIË Voor Libiërs lijkt er geen weg terug. Ze zijn de angst kwijt om uit te halen naar het regime. Hun confrontaties met het be wind zorgen voor onrust bij landen met onderdanen in Libië. reizen «nl dinsdag 22 februari 2011 Een straatbeeld uit Benghazi. Politie en leger zijn hier de afgelopen dagen door onze correspondent Harald Doornbos Dat de aarde om de zon draait, wordt weieens betwist door sommige lie den, maar niet dat Li bië onder president Muammar Kaddafi een politiestaat is. Zeker niet nu het regime pogingen doet een volksopstand bloedig neer te slaan. Het zou derhalve 'normaal' zijn als gewone Libiërs de telefoon hoorn er onmiddellijk opgooien als zij een onbekende aan de lijn krijgen die vraagt naar de toestand in hun land. Maar niets blijkt minder waar. Ze ker in 's lands tweede stad Bengha zi (670.000 inwoners), waar politie en leger de afgelopen dagen zijn verjaagd door de woedende mas sa's, durven mensen nu gewoon te vertellen hoe de situatie is. Sterker nog: ze vermelden hun volledige naam er gewoon bij. De Libiërs zijn kennelijk hun angst voor het regime en sancties kwijt. Een dui delijk signaal dat er voor de bur gers geen weg meer terug is. „We hebben meer dan 800 gewon den en 250 doden gehad in ons zie kenhuis", vertelt een arts in het Al Jalaa-ziekenhuis in Benghazi. „Alle slachtoffers zijn burgers. Er zitten geen politiemannen of soldaten tussen. Velen zijn in hun bovenli chaam geschoten. Dit zijn gewoon ongewapende burgers. Wij heb- BRUSSEL - De Belgische koning Al- bert II heeft een geheime halfzus. De vrouw werd in 1940 geboren en is een kind van de overleden ko ning Leopold III en diens geheime minnares Liselotte Landbeck, een Oostenrijkse schaatskampioene. Dat staat in het boek Van Küssnacht naar Argenteuil. Drama's in het Belgisch koningshuis (1935-2002) van de schrijver Leo Van Audenhaege, dat vanaf van daag te koop is. De koning en weduwnaar had een kortstondige affaire met Landbeck, die later naar de VS trok en nu als 95-jarige in een rusthuis verblijft op een niet bekendgemaakte loca tie. De dochter, Ingeborg Verdun, kreeg pas op haar vijftigste te ho ren wie haar biologische vader is. Ze zegt daarover in het Belgische weekblad Humo: „Vijftig, weet u wat dat betekent? Mijn leven is ver woest." Ze woont na omzwervin gen weer in de VS onder een ande re naam. Albert II heeft zelf een buitenechtelijke dochter. ben medische spullen overal van uit Libië naar Benghazi kunnen la ten brengen. De mensen hier in de stad doneren ook op grote schaal bloed. Veel inwoners heb ben zich bij het ziekenhuis gemeld om vrijwillig te helpen." Abu Baker, ook uit Benghazi, ver telt enthousiast over de volksop- - stand in zijn woonplaats. „Ieder een is op straat. )ong en oud. Hon derdduizend mensen.We stoppen alleen als de dictator weg is." Zijn broer werd in 1996 gedood door troepen van Kaddafi tijdens de Abu Salim-opstand in een gevan genis. „Er doen allemaal geruch ten de ronde dat het regime solda ten hier naar toe stuurt in een po ging Benghazi te heroveren. Geen probleem. Wij staan klaar om die lui aan te pakken." Vanuit Darnah, een stad met 50.000 inwoners aan de kust ten noordoosten van Benghazi, laat Amer weten dat het ook in zijn woonplaats broeit. „Kaddafi is een BARCELONA - De opstanden in Ara bische landen zorgen voor een ho gere olieprijs en onrust op de Zuid-Europese gasmarkt. De prijs van olie is gisteren flink opgelo pen. Een vat ruwe Amerikaanse olie, West Texas Intermediate, steeg 3,4 procent naar 89,10 dollar. tiran. Hij moet weg, hij is een slecht mens. Kaddafi lijkt bereid om de hele bevolking uit te roeien om aan de macht te blijven." Dat is een prijs die Abu Baker in Beng hazi bereid is te betalen, zegt hij. ,Ja, er zijn hier al veel slachtoffers gevallen. Vlak voordat de telefoon ging, zag ik hoe een jongen voor het politiebureau werd doodge schoten. Er vinden overal voortdu rend begrafenissen plaats. Maar wij stoppen niet meer met deze opstand. Die grens is al gepas seerd. Bovendien zijn de meeste veiligheidstroepen de stad al uitge trokken." Opvallend genoeg werken norma le telefoonverbindingen, zelfs het mobiele netwerk, nog in Libië. In ternet ligt volledig plat. Buitern landse journalisten wordt de toe gang tot het land ontzegd. Ook Li bische journalisten wordt het wer ken zoveel mogelijk gefrustreerd om het échte verhaal over de op stand zoveel mogelijk te verhullen. Brentolie, die gewonnen wordt in de Noordzee, werd 2 procent duur der en kostte 104,60 dollar per vat. De onrust heeft er toe geleid dat de olieproductie met 50.000 vaten is teruggelopen, aldus het interna tionale energie-agentschap IEA gis teren. Libië is een van de belang rijkste energieleveranciers van Eu ropa. Het land is lid van het olie kartel Opec. De economie van het Noord-Afrikaanse land drijft op de olie- en gasindustrie. Libië heeft de grootste bewezen oliereserves van Afrika. De oliereserves van Li bië bedragen circa 47 miljard va ten. Jaarlijks produceert het land 1,8 miljoen vaten olie. Daarnaast zit er 1,5 biljoen kubieke meter aardgas in de bodem, waarvan jaar lijks circa 16 miljard kubieke meter wordt opgepompt. De Libische overheid krijgt ongeveer 90 pro cent van haar inkomsten uit de Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excl. Calamileitenfonds/reserveringskoslen. De kortingen zijn reeds verwerk! inde prijs. Drukfouten en ...of bel met 020 - 66 22 222 ANVR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8