Onderzoek: eten van kip kan riskant zijn binnenland 17 Rondreizen MIDDEN- en ZUID-AMERIKA Ijsberen mogen naar buiten 'Doe het niet, Alexander* Meeste provincies geven meer aan openbaar vervoer CUBA PERU RHENEN - De ijsbeertweeling die eind november werd geboren in Ouwehands Dierenpark Rhenen heeft gisteren voor de eerste keer een frisse neus in de buitenlucht gehaald. De beertjes kre gen ook eindelijk een naam, liet een woordvoer ster van de dierentuin weten. De twee heten Siku en Sesi, wat ijs en sneeuw betekent in de taal van de Inuit. Dat die namen bij zowel mannetjes als vrouwtjes passen, komt goed uit. Onduidelijk is nog welk geslacht de twee hebben. Dat moet de komende weken blijken. foto Valerie Kuypers/ANP door Hans de Gram den haag - Er is opnieuw een ster ke aanwijzing dat het eten van kip antibiotica-resistentie bij mensen veroorzaakt, zo blijkt uit Neder lands onderzoek. Patiënten met een urineweg- of bloedbaaninfec- tie zijn daardoor moeilijker te be handelen, concludeert Mare Bon ten, medeauteur van het onder zoek en hoogleraar microbiologie. Wat heeft u precies ontdekt? „Bij ongeveer één op de vijf patiën ten met een urineweg- of bloed baaninfectie hebben we een anti biotica-resistente bacterie gevon den die hetzelfde is als de bacteri ën die we bij kippen vinden. Dat wijst erop dat patiënten de bacte rie, ook wel ESBL-bacterie ge noemd, hoogstwaarschijnlijk heb ben gekregen door het eten van kip. De bacterie zorgt ervoor dat de meest gebruikte antibiotica niet meer werken." Wat betekent dat voor de patiënt? „Een arts zal in eerste instantie een standaard antibioticum voor schrijven dat werkt tegen de mees te bacteriën. Als blijkt dat dat niet aanslaat, moet uit een laborato riumtest blijken of het om de resis tente ESBL-bacterie gaat. Is dat het geval dan krijgt de patiënt een anti bioticum dat wel werkt tegen de ESBL-bacterie. Als er meer bacteri ën met ESBL-genen komen, kan het dus gebeuren dat patiënten niet meteen het juiste antibioti cum krijgen." Waarom gebruiken artsen dan niet meteen de niet-resistente antibiotica? „Omdat dan daardoor de kans toe neemt dat de ESBL-bacterie ook voor dat antibioticum resistent wordt." Dreigt er gevaar voor volksgezond heid? „Op korte termijn niet, want het aantal patiënten met een ESBL- bacterie is nog heel klein. Maar omdat we een toename van met ESBL-besmette patiënten zien, kan het op de lange termijn wel een gevaar zijn. Overigens blijkt dat driekwart van de ESBL-bacteri- ën bij patiënten niet van de kip af komstig kan zijn. Waar ze wel van daan komen is nog een raadsel." Is het verstandig geen kip te eten? „Ie kunt gewoon kip blijven eten. Maar het is wel aan te raden om die goed te verhitten want dan gaan alle bacteriën dood. Op run- der- en varkensvlees zitten trou wens geen ESBL-bacteriën." waarom zou ie meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 .5cPm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \s Arke o f J^TBIZen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. den haag - De provincies geven steeds meer geld uit aan het open baar vervoer. Dit jaar komt het be drag uit op 944 miljoen euro. Dat is ruim twee keer zoveel als in 2005. Alleen in Zeeland zijn de uit gaven licht gedaald. Noord-Brabant is koploper in de uitgaven. Per inwoner geeft deze provincie ruim 85 euro uit, vier maal zo veelals in 2005. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld begroten de provincies dit jaar 57 euro per inwoner aan uitgaven voor openbaar vervoer. Noord-Brabant investeert al enke le jaren fors in het openbaar ver voer: PenR-locaties bij stations en opstapplaatsen voor het openbaar vervoer in de buurt van steden. Provincies steunen het openbaar vervoer vooral door het subsidië ren van busdiensten en regionale treinen. Ook het verbeteren van de toegang tot stations en bushal tes valt onder de uitgaven van openbaar vervoer. De provincies zijn niet al enige verantwoordelijk voor het regionale openbaar ver voer. In totaal zijn er achttien ge meenschappelijke regelingen voor het stads- en streekvervoer. Die kostten in 2009 ruim 1,8 miljard. De zorg voor een goede regionale bereikbaarheid is een van de be langrijkste taken van de provin cies. Dit jaar geven ze daar ruim 2,3 miljard aan uit. Ruim 40 pro cent gaat naar het openbaar ver voer, ruim de helft naar wegen en 7 procent naar waterwegen en veerdiensten. amsterdam - Prins Wil- lem-Alexander moet zijn aanstaan de koningschap aan de wilgen han gen. Dat stelt Hans van den Bergh in zijn boek 'Doe het niet, Alex!', dat vandaag bij uitgeverij J.M. Meu- lenhoff verschijnt. In het boek geeft Van den Bergh ruim dertig redenen 'waarom het voor de prins én het land beter zou zijn als hij van het koningschap afziet'. Zo past de term 'majesteit' niet bij Willem-Alexander, schrijft Van den Bergh. „]e bent zelf toch veel eer een beweeglijke, sportieve vro lijke ffans, en in veel te veel opzich ten een jongen van deze eenen twintigste, door en door democra tische eeuw om van jezelf te gelo ven dat je werkelijk uitsteekt bo ven het Nederlandse maaiveld." Een 'fantastische afvloeiingsrege ling' is zo geregeld als de kroon prins het koningschap afwijst, al dus de auteur. „Dan kun je een ge woon mensenleven leiden vol zin volle werkzaamheden waar je affi niteit mee hebt, met vakantiehui zen in alle uithoeken van de we reld." Het boek is eigenlijk alleen bestemd voor Willem-Alexander, maar 'het Nederlandse volk dat steeds zo opgetogen achter de dranghekken naar de Gouden Koets staat te zwaaien' kan er vol gens Van den Bergh ook wat van leren. Hans van den Bergh is eme ritus hoogleraar Cultuurweten schappen, toneelcriticus, letterkun dige en lid van het Republikeins Genootschap. dinsdag 22 februari 2011 CHILI ARGENTINIË Nergens voordeliger! Diverse gegarandeerde vertrekdata! Zie www.kras.nl/25099 Zie www.kras.nl/25270 Zie www.kras.nl/25296 Zie www.kras.nl/36335 om o» 21/3 naar He KRftS.Hl-lNfODfiGl .kras.nl/infodag Rondreis Klassiek Cuba 16 dagen iiicï. 14 x ontbijt, 13 x lunch en 11 x diner Vertrek: van 12/3 t/m 29/10 met o.a. Havana, Pinar del Rio, Vinales vallei, Trinidad, Camagüey, Santiago en Varadero (strandverlenging mogelijk!) incl. vlucht, verblijf, vele maaltijden, NL-spr. reisleiding, excursies én entreegelden Rondreis Fascinerend Ecuador 15 dagen incl. 12 x ontbijt, 1 x lunch en 2 x diner Vertrek: van 13/5 t/m 10/9' met o.a. Quito, Otavalo, Papallacta, de Amazone, Bahos, Riobamba, Cuenca en Guayaquil inclusief vlucht, verblijf, div. maaltijden, NL-spr. reisleiding en excursies Rondreis Mystiek Peru 17 dagen incl. 14 x ontbijt Vertrek: van 24/4 t/m 8/10 met o.a. Lima, Nazca, dé Machu Picchu, Canon del Colca, Arequipa, Cuzco en Titicacameer inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, NL-spr. reisleiding en excursies Rondreis Chili Argentinië 18 dagen incl. 15 x ontbijt Vertrek: van 11/5 t/m 12/10 met o.a. Santiago de Chile, de Atacama woestijn, de zoutvlaktes bij Salta, de wijinlanden van Mendoza en Buenos Aires inclusief vlucht, verblijf, ontbijt, NL-spr. reisleiding en excursies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7