61 binnenland Rokende puber beschadigt hersenen Poging tot doodslag op agenten NOORD-NEDERLAND CRUISE Arbeidsvitaminen 65 jaar onverwoestbare formule Raadsheer wil van zaak af maar mag blijven dinsdag 22 februari 2011 HERSENONDERZOEK Nicotine leidt tot aandachts- en impulsiviteitsstoornissen Dat roken slecht is voor de longen, wisten we al. Nu blijkt uit een VU-onderzoek ook dat nicotine aan het pu berend brein blijvende scha de aanricht. door Mayke Calis Rokende pubers kunnen later in hun leven meer last hebben van aan dachts- en impulsiviteits stoornissen dan pubers die nooit hebben gerookt. Sabine Spijker is een van de hersenonderzoekers. U bent tot deze conclusie gekomen door rattenonderzoek, maar ratten zijn toch niet hetzelfde als mensen? „Dat is waar, maar bepaalde struc turen in de hersenen van ratten zijn bijna hetzelfde als die van mensen. Ze zijn dus wel degelijk vergelijkbaar. We gaven jonge rat ten drie keer per dag een injectie nicotine gedurende tien dagen. Dat is voor een mens vergelijkbaar met drie sigaretten per dag. Wan neer de ratten werden onderzocht toen ze volwassen waren, bleken ze minder goed te presteren in proeven waarin hun concentratie vermogen werd getest. Ook waren ze veel impulsiever en onrustiger. Wij denken dat dit bij mensen ook zo is, gezien de delen in de hersenen die erbij betrokken zijn. Het onderzoek is bij mensen wel te herhalen, maar lastig en tijdro vend. Ook mogen de proefkonij nen geen drugs of alcohol hebben gebruikt, want dat heeft ook effect op de hersenen." Mensen die op volwassen leeftijd be gonnen met roken, kregen geen her- senschade. Hoe kan dat? „Omdat de hersenen van pubers nog in ontwikkeling zijn en daar door extra kwetsbaar voor invloe den van buitenaf. Pas rond het 24ste en 25ste levensjaar zijn de hersenen volgroeid. We weten in middels hoeveel schade sigaretten hebben op baby's van zwangere moeders. Dat is een nette curve omhoog, hoe meer sigaretten de zwangere moeder rookt hoe druk ker, impulsiever en ongeconcen treerder het kind later is." baan hebben, maar zodra er te veel van ze wordt verwacht, gaat het mis. Ze kunnen hun aandacht er niet meer bij houden. Onze rat ten werden veel impulsiever, verge lijk dat maar met iemand die steeds voor zijn beurt praat, of in een gesprek ineens iets te berde brengt waar het gesprek helemaal niet over gaat. Een verminderd ge voel voor sociale context." Hoe groot is de schade op volwassen Is er een remedie? leeftijd bij pubers die rookten? „Als we ons onderzoek vertalen naar mensen worden ze niet op eens heel dom. Mensen kunnen gestudeerd hebben, een goede „Nee, de schade was onherstel baar. Wel hielpen bepaalde medi cijnen tijdelijk tegen de verminder de aandachtsproblemen, maar de impulsiviteit bleef" wapenveld - Een 22-jarige vrouw zonder vaste woon- of verblijf plaats is gisterochtend in Wapen veld aangehouden voor poging tot doodslag op twee politiemannen. De aanhouding vond plaats tij dens een politiecontrole. Toen de vrouw werd gecontro leerd, bleek dat ze een boete had openstaan en in de regio Noord- west-Veluwe werd gezocht voor di verse diefstallen. Daarop startte ze de auto en probeerde te vluchten. Ze reed hard achteruit en bracht een politieagent ernstig in het nauw tussen een geopend portier en een geparkeerde politieauto. Uiteindelijk schampte de vrouw de dienstauto. De tweede agent kon net op tijd wegspringen om niet tussen de auto's bekneld te ra ken. Toen de motor van de auto af sloeg, konden agenten de vrouw overmeesteren en aanhouden. De agenten vonden een kleine hoe veelheid harddrugs in de auto. den haag - „Ik was heel verrast toen ik Baas van de Dag werd", lacht Martin Heidens van Blauwe Bessen Bedrijf Heidens. Heidens heeft op verschillende plekken bui ten in het veld een aansluitpunt voor de geluidboxen, zodat zijn sei zoensarbeiders die de bessen pluk ken, altijd naar de Arbeidsvitami nen kunnen luisteren. „De taart die ik kreeg hebben we zo klein mogelijk gesneden." Het radioprogramma Arbeidsvita minen van de Avro vierde gisteren het 65-jarig bestaan. Het is daar mee het langst bestaande radiopro gramma ter wereld. In de gids uit 1946 werd de eerste ArbridWaminen-uitzending aange- kondigd als: 'Een vroolijk program ma voor huis en fabriek'. Voorheen stond in elke uitzending een bedrijf centraal waarvan de werknemers een muzikale top tien hadden ingeleverd. De leider van het bedrijf werd uitgeroepen tot Baas van de Dag. Met de ver huizing van 3FM naar Radio Nos talgia in september 2010, is ook de programmering wat veranderd. „Bedrijven staan niet meer zo cen traal als vroeger", zegt een woord voerder. „We trekken het nu iets breder, ook naar particulieren die thuis aan het tuinieren zijn. De luisteraar van toen past qua leef tijd ook goed bij de nieuwe zen der, en zo is de cirkel weer rond." Hoewel de doelgroep misschien is veranderd, blijft het nog steeds een verzoeknummerprogramma. „Muziek speelt de hoofdrol." Hans Schilfers was 4,5 jaar lang presentator van het programma dat hij de 'moeder aller verzoek plaatprogramma's' noemt. „Het succes zit hem erin dat het pro gramma in dienst van de luisteraar staat. Het is een onverwoestbare formule." Schiffers haalde destijds de anderhalf miljoen luisteraars, nu zijn dat er dagelijks zo'n 205.000. Kritiek is er ook geweest. „Dat het gezichtsloos was bijvoor beeld. Dat er in Hilversum iemand tegen de platenkast schopte en dan kreeg je de Arbeidsvitaminen." Ook waren de bazen niet altijd even gelukkig. „Het was de discus sie of werknemers er nou juist wel of niet productiever van werden." Voordelige 8-daagse riviercruise per MS Andante* INCLUSIEF Maak kennis met ons gevarieerde waterland per rivier- cuiseschip! Tijdens deze reis met het MS Andante doorkruist u Nederland over meren en rivieren. Ontdek historische steden en karakteristieke vissersdorpjes. Een aanrader, zeker als u bedenkt dat u al kunt boeken vanaf slechts 499! RIVIERCRUISE PER MS ANDANTE**** Dit comfortabele schip beschikt over een sfeervol restaurant, lounge met bar, dansvloer, personenlift en zonnedek. Dag 1: inscheping in Arnhem. Op naar Hanzestad Deventer. Dag 2: via het karakteristieke plaatsje Kampen, varen we naar de levendige watersportplaats Lemmer aan het IJsselmeer. Dag 3: Sneek, bekend om de Waterpoort en de Sneekweek. Dag 4: de historische havenstad Harlingen met vele grachten. Dag 5: tijd voor het prachtige Waddeneiland Texel. Dag 6: naar kaasstad Alkmaar met een historische centrum. Dag 7: op'naar Wijk bij Duurstede met het prachtige kasteel. Dag 8: ontscheping in Arnhem na het ontbijt. Aanrader: EXCURSIEPAKKET 53 Inclusief bezoek scheepsmuseum Sneek, rondvaart Harlingen, rondrit Texel, kaasmuseum Alkmaar. April 23 499 Augustus 20 Juli 23 569 September 24 Prijs o.b.v. (voordeelhut) benedendek. Zie www.kras.nl/32406 €539 €539 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \s Arke of jD-fg/Zg/I Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. den bosch - Het verzoek van een rechter van het hof in Den Bosch om van de strafzaak over de dood van een baby afgehaald te worden, is gisteren afgewezen. Toch is de kans klein dat de raadsheer zelf het hoger beroep mee afhandelt. De rechter heeft zich vorige week ziek gemeld en het hof anticipeert met de inzet van een andere rech ter op een snelle voortzetting, ver moedelijk volgende week. Het gebeurt hoogstzelden dat een rechter zich niet langer vrij voelt om een rechtszaak te behandelen. De raadsheer wilde zich zoals dat heet 'verschonen' nadat hij buiten de zitting was bijgepraat door de aanklager en omdat kort voor de geplande uitspraak nog privacyge voelige informatie over de verdach te naar het hof was verstuurd. De rechter vond dat er twijfel kon zijn ontstaan over zijn onpartijdigheid. door Maaike Boersma Presentatoren van Arbeidsvitaminen: (vlnr) Jan Steenman, Gerard Ekdom, Roosmarijn Reijmer, Hans Schiffers, Eve lien de Bruijn, Jan van Veen, Aldith Hunkar, Mirjam Verhoef, Cees van Zijtveld en Meta de Vries. foto Rick Nederstigt/ANP 7 nachten cruise alle maaltijden aan boord NL-sprekende reisbegeleiding aan boord \S Andante EnKhuizen Populair vaarprogramma en vertrek vanuit ARNHEM!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6