6! rk Wierook LMupe Berger Qewr out kefc stopcontact Lucktrevntger VotpowrrL dinsdag 22 februari 2011 O Vis gebakken of kennissen die flink hebben zitten paffen. De mufheid van een oud huis of een weeïge hondenlucht. Het zijn geuren die je niet in je woonka mer wilt hebben hangen. Er zijn verschillende manieren om die nare luchtjes te verjagen Dennis Rijsbergen O Wierook wordt al zeker sinds 1700 voor Chris tus gebruikt. De meeste wierook komt uit In dia en is veelal niet geheel natuurlijk, omdat er een etherische olie aan is toegevoegd. Je kunt dat zien omdat deze wierook meer walmt dan een volkomen natuurlijke wierook. Die laatste kan wel uit bijna veertig verschillende kruiden bestaan. Wierook, ook goede natuurlijke, heb je al voor een euro of drie, vier. Zo'n tweehonderd jaar-geleden gebruikten de Fransen al een eenvoudige kataly sator om de lucht in een ruimte te zuiveren. Anno 2011 maakt Lampe Berger nog steeds deze echte luchtverfrissers, zoals de De Air Pur System 3C. Die lijkt op een glazen olielamp, met een lont in een neutrale, natuurlijke olie. Nadat de lont twee minuten heeft gebrand, blaas je het vlammetje uit. De lavasteen die als een soort dop op de fles zit, is dan zo'n 500 tot 600 graden heet. En daarmee is de Air Pur System 3C een katalysator geworden die vieze geuren aantrekt en schone lucht te ruggeeft. In twintig minuten tijd is een ruimte tussen de 20 en 30 vierkante meter gezuiverd. Ideaal voor mensen met een open keuken, want bakluchtjes zijn dan verdwenen. Door een klein scheutje geurende, natuurlijke parfum toe te voegen kan de Air Pur System 3C ook een frisse geur verspreiden. Er zijn zo'n 40 geuren waaruit je kunt kiezen. Van 'Splendeur du Népal' tot de geur van kruidige koek. De Air Pur System 3C kost 38 euro bij Stupa in Vlissingen, www.stupashop.com. Ook met moderne techniek kun je de lucht in huis zuiveren. Zo'n elektrische luchtreiniger is de AT 20 Airtec van Airpur. Terwijl de meeste reinigers met filters of ionen werken, gebruikt de AT 20 Airtec vloeistoffen om de lucht te zuiveren. Het apparaat verdampt de vloeistof fen. Die verspreiden zich vervolgens in de lucht en gaan een moleculaire binding aan met geur- en stofdeeltjes. Deze worden inge kapseld en worden te zwaar om te zweven en zakken uit het inademingsniveau. Je kunt in het apparaat ook etherische olie doen met de geuren als lemon, lavendel," evergreen en fresh air. De geur 'clear room' geeft zelfs een lichte boenwasgeur vrij. De AT 20 Airtec is geschikt om tot 50 vierkante meter te zuiveren. Hij kost 139 euro via www.airpur.nl. foto Lex de Meester In Frankrijk werd potpourri eeuwen geleden al gebruikt om een prettige geur te verspreiden. Een potpourri bestaat uit een schaal of potje dat gevuld is met geurende dingen uit de natuur. Meestal zijn dat gedroogde bloemblaadjes, kruiden, schillen van citrusvruchten en specerijen. Aan de meeste potpourri's is nog wat etherische olie toegevoegd om de geur te versterken. Je hebt al een potpourri voor een euro of drie. Maar let op, hoe goedkoper de potpourri des te vaker worden kunstmatige stoffen gebruikt. De bloemblaadjes zijn soms zelf geverfd. Een natuurlijke potpourri kost een paar euro meer. Een luchtverfrisser is een middel om geur bin nenshuis te maskeren door een sterkere geur te laten overheersen. De lucht wordt dus eigenlijk helemaal niet verfrist. Op de markt zijn allerlei 'luchtverfrissers' te koop die je in het stopcon tact kunt steken. De Ambi Pur 3volution is zo'n verfrissen Die heeft drie op elkaar afgestemde parfums. De elektrische verstuiver verspreidt elke 45 minuten één van de drie parfums. En dus kun je genieten van geuren als 'Pas Gemaaid Gras', 'Fris Ochtendbriesje' en Openslaande Ramen'. De Ambi Pur 3volution is in vele drogisterijen en huishoudwinkels te koop en kost rond de zes euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60