2 Wi&je-cLat... PatrlMljartea. dinsdag 22 februari 2011 Het is nu nog rustig maar vanavond Hzijn alle tien de pooltafels bezet, zegt Stefan van Rossum. Stefan is eigenaar van poolcafé De Roadhouse in Middelburg en weet goed wat de zaterdag hem gaat brengen. „In de middag zijn er vaak mensen die komen trainen voor de competitie, 's avonds komen de recreanten." De muziek gaat dan wat harder en het is een gezellige bedoening. Koppeltjes, vriendengroepen of collega's komen even een balletje schieten. „Er wordt dan veel gelachen en er wordt niet met het mes op tafel gespeeld. Dat is goed om te zien. Pool is een gemoedelijke sport en draait om gezelligheid, behalve natuurlijk als er in competitieverband wordt gespeeld." De gemoedelijkheid blijft tijdens een wedstrijd maar krijgt een serieus randje. Inzicht en controle over de 'speelbal' (witte bal) zijn essentieel bij dit spel. „Met een goede controle over de witte bal wordt het 'potten' (wegschieten in één van de pockets) van de andere ballen makkelijker omdat je zelf de hoek kan bepalen." Poolbiljart oorspronkelijk is ontstaan in Amerika Iedereen zich kan aanmelden voor een plaats in een poolteam De Nederlandse top ook tot de wereldtop behoort Stefan van Rossum, eigenaar van poolcafé De Roadhouse in Middelburg foto's Lex de Meester Poolbiljart staat bekend als een rasechte kroegactiviteit. Maar tegen woordig is het ook een echte competitiesport geworden. Al is pool biljart hier nog klein, Zeeland presenteert zich bijzonder goed in de nationale top. In poolcafé De Roadhouse in Middelburg weten ze daar meer van. Iris Kalkman „We zijn vorig jaar overgestapt naar de Roadhouse Roadies en spelen nu eerste klasse. Dit is gewoon beter te combineren met mijn werk." Tijdens de wedstrijden worden er - meestal - vier verschillende soorten spellen gespeeld: naast 9-ball, 10-ball en straight is 8-ball het be kendst. De regels wijken af van de door recreanten gehanteerde 'kroegregels'. Stefan: „Ik zal niet alle verschillen uitlichten maar het draaien van de '8-ball' (zwarte bal) in het 'rack' (groep van ballen bij aanvang van het spel) vind ik wel opvallend." Stefan legt uit dat het juist de bedoeling is dat het rack vastligt. Dit betekent dat alle ballen met elkaar in contact moe ten zijn. Wanneer de 8-ball wordt gedraaid is dit dus niet het geval. „Niet erg wanneer er voor de lol wordt gespeeld maar tijdens een officiële wedstrijd is dit absoluut 'not done'." De overige drie spellen hebben elk hun eigen regels en elk een eigen selectie aanballen. „Bij 9-ball wordt er bijvoorbeeld alleen met de nummers 1 t/m 9 gespeeld. De rest van het rack (nummers 10 t/m 15) doet in deze spelvorm niet mee." Maar waarom komen mensen speciaal naar een poolcafé, zelfs wanneer zij geen competitie spelen? Stefan: „Mensen komen hier denk ik om het echte 'poolgevoel'te beleven. Hier kunnen zij spelen op officiële tafels met de juiste maten die goed onder houden zijn. In een kroeg loop je toch het risico dat er biertjes op gemorst zijn en de kue's worden soms met ducktape bij elkaar gehouden." Abel laat weten dat Vlissingen en Middelburg de uitzondering op de regel zijn als het gaat om de kwaliteit van de tafels. „Ik heb al veel poolhallen gezien in Nederland maar hier is de kwaliteit van de tafels gewoon uitzonder lijk." Pool wordt dus in teamverband gespeeld. Zeeland wordt door tien teams vertegenwoordigd, zowel regionaal als na tionaal. De Roadhouse heeft zes teams, Goes één en Cue Action in Vlissingen drie, waarvan één zich op nationaal niveau staande houdt. De zes teams van De Roadhouse spelen in verschillende klassen tegen andere teams in Zuidwest Nederland. Mark van Wijngaarden en Abel van de Sande speelden tot vorig jaar in de landelijke competi tie voor Cue Action. „Landelijke competitie komt dichtbij topsport, het vergt veel van je. Behalve het reizen door het hele land moetje minstens een paar keer per week aan tafel staan om te trainen", vertelt Mark. Ook Abel geeft aan dat spelen op dit niveau veel tijd kost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56