'De smoeltjes van de kinderen, daar Liefde spat er nog steeds vanaf bij echtpaar Saarloos 22 Z€ H |j 3® |f^|| jrt! HULP Kerkwerfse Stichting Sao Tiago zet zich in voor kinderopvang in sloppenwijken Braziliaanse miljoenenstad Belo Horizonte dinsdag 22 februari 2011 door Piet Kleemans Er is niets: stromend wa ter ontbreekt er en het zelfde geldt voor gas, elektriciteit en sanitaire voorzieningen. In de fa- vela's van de Braziliaanse miljoe nenstad Belo Horizonte leven mensen onder erbarmelijke om standigheden. De Kerkwerfse Stichting Sao Tiago zet zich al meer dan to jaar in voor de op vang van kinderen uit de sloppen wijken. Ze spelen er, eten et en krijgen onderwijs. En voor de kleinsten is er een veilige slaap plaats overdag. Het was de Nederlandse pater Theo Leyen - door de lokale bevol king Padre Tiago genoemd - die zich het lot van de straatkinderen aantrok. Hij legde de basis voor de kinderopvang. Stichting Sao Tiago - zusterorganisatie van de Brazili aanse Stichting Associapö Assiten- cial Sao Tiago - bouwt voort op zijn werk. Met volle overgave. Medeoprichter lopie Kouwenberg uit Kerkwerve is meermalen in Be lo Horizonte geweest. Ze heeft met eigen ogen gezien hoe het da gelijks leven in een sloppenwijk er uit ziet, kent de gevaren van crimi naliteit, slechte voeding en abomi nabele hygiëne. En doet alles wat in haar macht ligt om kinderen een veilig plekje te bieden. Kou wenberg raakte min of meer bij toeval betrokken bij Sao Tiago. Tij dens een vakantietrip naar Brazilië ontmoette zij een Belgisch stel dat vrijwilligerswerk deed in de krot tenwijken in Belo Horizonte. Het contact bleef ook na de vakan tie en van het een kwam het an der. In 2000 richtte Kouwenberg samen met Henk Kesteloo en Frans Babijn Stichting Sao Tiago op. Sindsdien gaat Kouwenberg met enige regelmaat de boer op om te vertellen over het werk van de stichting en mensen te bewe gen dat werk financieel te onder steunen. „We zijn heel blij met ie dereen die ons steunt, maar we kunnen natuurlijk altijd meer sponsors gebruiken." Het geld dat Belo Horizonte ligt in het zuidoos ten van Brazilië. Er wonen 6,5 miljoen mensen, waarvan 300.000 in favela's. De eerste crèche werd in 1935 opge zet door pater Theo Leyen, ofwel Padre Tiago. De eerste crèche bood plaats aan 68 kinderen. Anno 2011 wordt 170 kinderen een veilig plekje ge boden. Sponsors zijn altijd welkom. Mail naar: info@stichtingsaotiago.nl Meer info is te vinden op: ©www.stichtingsa0tiago.nl binnenkwam is besteed aan het opknappen van bestaande kinder opvanghuis en het bouwen van een tweede. Kouwenberg wijst op door haar gemaakte foto's van hoe het eruit zag. Afgebladderde verf smoezelig aanrecht en krakkemik kig meubilair. De tegenstelling met hoe het er na de opknapbeurt uitziet is groot. Er is veel gebeurd. Maar er moet nog veel meer gebeuren. Kouwenberg: „En het vervelende is dat er nu een nieuwe regering is die de fi nanciële steun die er was heeft in getrokken. Wij hebben plannen voor een derde pand, maar die lig gen nu even stil." Ondertussen gaat het bijeen sprok kelen van geld gewoon door. Want niet alleen bouwen kost geld, maar ook de kleding en voeding van de kinderen. Het bevriende echtpaar Fonseca houdt in Belo Horizonte voor de Kerkwerfse stichting in de gaten hoe en waar voor het geld uit Nederland be steed wordt. Bijna dagelijks is er emailcontact tussen de Nederland se en de Braziliaanse hulpstich ting. Eens in de paar jaar neemt Jo- pie Kouwenberg samen met echt genoot Adrie persoonlijk pools hoogte in Belo Horizonte. Om nog meer gedreven weer terug te komen. „De smoeltjes van die kin deren, daar doe je dit werk voor. Als je eenmaal in dit werk zit kom je er nooit meer uit. Je kunt ze ge woon niet in de steek laten." 170 kinderen komen dagelijks naar de kinderopvang. 300.000 mensen leven in de sloppenwijken van Belo Horizonte Stichting Sao Tiago bouwt er opvangcentra voor kinderen. Kinderen spelen en eten er. De kleinsten slapen er overdag ook. foto's Jopie Kouwenberg Meer nieuws uit de regio op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland MEEST GELEZEN 1. Jacht uit modder getrokken (foto) 2. Volle bak bij Lenny Keylard 3. Keuze voor tracé IScharendijke UW MENING GEVRAAGD 'Gemeente snoeit veel te rigoureus.' Geef uw mening op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS? schouwen-duiveland@pzc.nl door Esme Soesman burgh-HAAMSTEDE - Na zestig jaar huwelijk lijkt de liefde er bij het echtpaar Saarloos-Poldervaart (hij 86, zij 82) uit Burgh-Haamstede nog altijd van af te spatten. Klopt, zeggen de zussen (dochters van het tweetal) Annelien Boudeling en Pleuni van de Linde. Lachend: „Soms komen wij gewoon aan dacht tekort." Gisteren vierden hun ouders hun zestigjarig huwelijk. Het geheim? „Leren geven en nemen", denkt meneer Saarloos zelf Misschien heeft het te maken met dat ze ja renlang samen op hun boerderij in Simonshaven hebben gewerkt, vult Annelien aan. Bovendien heb ben ze als jonge geliefden 3 jaar op elkaar moeten wachten omdat hij in 1947 naar Indonesië werd ge stuurd. Het wachten op elkaar en elkaar steunen heeft misschien wel een stevige basis onder het hu welijk gelegd. „Want ze hebben het inderdaad vreselijk goed sa men en zijn erg zorgzaam naar el kaar toe." En naar anderen. Anne lien: „Ze stralen veel warmte uit." Geen wonder dat zoon Leendert en kleinzoon Dirk-Jan 'even' uit respectievelijk Zweden en China zijn overgekomen voor het feest. Het jubilerende echtpaar stapt nog elke dag op de fiets. Zij eenmaal, hij tweemaal. „Om dan bij elk bankje een kaartje te leggen", lacht zijn vrouw. Want klaverjas sen...dat doet meneer Saarloos nog elke dag. Er wordt veelvuldig een kaartje gelegd in huize Saarloos. Het echtpaar is goed gezond en nog heel actief. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50