'De bus rijdt nu vaak leeg' 261 zeeland Greenpeace wil af van transport kernafval Verhagen en Pechtold bezoeken Zeeland brieven dinsdag 22 februari 2011 DEN HAAG - Energiebedrijf EPZ vreest de kerncentrale in Borssele volgend jaar stil te moeten leggen als de Raad van State een stokje steekt voor het treintransport van gebruikte splijtstofstaven naar de Franse nucleaire opwerkfabriek in La Hague. Milieuorganisaties, waaronder Greenpeace, vroegen gisteren tij dens een spoedprocedure in Den Haag om een blokkade van de transport- en overbrengvergunnin- gen. EPZ kreeg de vergunningen om de komende 2,5 jaar oude btandstofstaven uit het volle op slagbassin naar Frankrijk te vervoe ren om zo ruimte te maken voor verse splijtstofstaven. Volgens de raadsvrouw van Greenpeace ram melen de vergunningen formeel en inhoudelijk aan alle kanten. Greenpeace eist eerst onderzoek naar veiliger alternatieve vervoers mogelijkheden van radioactief ma teriaal, bijvoorbeeld per schip van Vlissingen naar La Hague. Verder vindt Greenpeace dat de ministers van EZ en Landbouw en Innova tie in strijd met internationale overeenkomsten de gebruikte splijtstofstaven niet als afral maar her te gebruiken materiaal uit voert naar Frankrijk. Immers, elk land moet zijn eigen radioactief af val verwerken en opslaan. Maar volgens EPZ en de overheid kun nen de Fransen 95 procent van de gebruikte staven opwerken tot op nieuw in splijtstofstaven te gebrui ken plutonium en uranium. Green peace stelt dat EPZ en EZ geen en- kei bewijs leveren dat het materi aal echt weer hergebruikt wordt. In ieder geval gaat de Raad van Sta te de komende weken onderzoe ken of de vergunningen wel op de correcte wijze zijn verleend en ge publiceerd en of het in maart ge plande treintransport door kan gaan. EPZ heeft haast met het transport omdat het splijtstofsta- venbassin zo goed als vol zit. „We kunnen in april nog één keer een splijtstofstavenwisseling doen, maar dan moeten de oude afge koelde staven snel naar La Hague, omdat we dit najaar een nieuwe zending verse splijtstofstaven krij gen voor de wisseling van april 2012. Als we dit jaar niet kunnen afvoeren kunnen er dit najaar geen nieuwe staven meer in het bassin en kunnen we in april 2012 geen verse staven meer in de reac tor brengen waardoor de produc tie stil komt te liggen", zei C. Ver wijs van EPZ. Volgens Green- peace-woordvoerster Ike Teuling overdrijft EPZ. „EPZ heeft veel meer tijd want ze kan ook nog vlak voor de splijtstofwisseling van april 2012 oude staven afvoe ren en verse staven aanvoeren. Wij willen eerst meer onderzoek naar de veiligheid en noodzaak van de transporten per trein", zei woord voerster Teuling. Staatsraad J. van Kreveld had weinig vragen omdat raadslieden van alle partijen hem uitgebreid van informatie hebben voorzien. De staatsraad hakt bin nen twee weken de knoop door over de treintransporten. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl WCT Ik ben het helemaal eens met Jo- han Robesin (PvZ) inzake de aan gelegde natuur (krant 18 februari). De echte natuur is vele malen mooier. Ik ben het volledig oneens met hem als het gaat om de WCT. Het nadeel van Vlissingen-Oost is dat het geen achterland heeft, ter wijl bovendien de infrastructuur van Zeeland is. Rederijen willen hun lading zo dicht mogelijk bij hun achterland afzetten. Antwer pen is ideaal voor de regio's van Antwerpen en Brussel. Zeebrugge is ideaal voor de regio's van Brugge en Gent. Overslag van containers op de WCT is kostbaarder dan doorvaren naar Antwerpen. Dat is dan ook, naast de Natura 200 pro blematiek, mede de reden dat PSA is afgehaakt en er geen andere re ders geïnteresseerd zijn in de ex ploitatie van de WCT. Peter H. de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen Benzine Eindelijk een partij die de moed heeft dit te onderzoeken. De vori ge minister van Financiën, werkt nu bij KPMG voor een jaarlijks zak centje van 400.000 euro, WILLEM WILLEMSE, 50PLUS Zeeland moet geen seniorenprovincie worden, vindt soplus. „Het moet een mix tussen jong en oud blijven." door Nadia Berkelder Ouderenpartij soplus is de grote buiten staander tijdens de komende Statenver kiezingen. De Zeeuwse kandidaten zijn net voor Kerstmis vorig jaar begonnen. Het is lastig, vindt lijsttrekker Willem Willemse, om je als nieuwkomer de politieke arena in te vechten. „Het is jammer dat bestaande par tijen veel aandacht krijgen. Wij zit ten natuurlijk niet zo in de dos siers als andere partijen, maar we hebben wel degelijk een mening." maar wat graag de door de olie maatschappijen kunstmatig opge krikte benzine-/dieselprijzen, want hoe hoger de prijzen des te hoger de belastinginkomsten. Vreemd dat de NMa nooit deze kartelvor ming heeft aangepakt! Ook ex-minister Kok, bekend van 'het kwartje', bediende zich van de ze truc en hoeft, met zijn vele com- missiariaten, ook niet op een hout je te bijten! Las recentelijk een ingezonden stukje in een landelijke krant hier over: 'Het is gemakkelijker een hond langs een berg worsten te lei den, dan een socialist langs een berg geld'. Giel van Boom Kreeksingel 16, Hoek Bibliotheek 'Inspelen op de toekomst' wordt de sluiting van de Vlissingse biblio theken genoemd. Alle boeken de wijk in, wat betekent dat er straks veel minder uitzoek ter plekke is. Geen nood, je bestelt gewoon via internet. Dat lijkt simpel, maar het inkijken en aanvoelen is er niet meer bij. En dan die boeken die je zomaar ziet staan en achteraf voor jou geschreven lijken te zijn. Ver geet het maar, allemaal verleden tijd. Een stad als Vlissingen hoort gewoon één grote bibliotheek te hebben, ook in de toekomst. Waarschijnlijk zullen veel Vlissin- gers wel weer vluchten naar Mid delburg zoals bij de vorige stunt, het nieuwe leenstelsel. Bezuinigen, OK, maar niet zo. Marjo Uijtdewilligen Van Doornlaan 14 Vlissingen „Ik reken op twee of drie zetels. Dat is misschien een wensdroom..." Willem Willemse Leeftijd: 61 Woonplaats: Vlissingen Beroep: Vut Politieke carière: In het verleden actief voor de PvdA, twee jaar gele den lidmaatschap opgezegd uit on vrede over WCT en ziekenhuis. Welk boek ligt er op uw nacht kastje? 'Psalmenoproer', van Maar ten 't Hart. in welke auto rijdt u? „Een Opel Zafira." Waar gaat de volgende vakantie naar toe? „Naar Ibiza, met kinde ren en kleinkinderen om mijn veer tigjarig huwelijk te vieren. De landelijke partij soplus, met voorman Jan Nagel, is opgericht uit onvrede, zegt Willemse. „On vrede over hoe er met pensioenen omgegaan wordt. Mensen betalen hun hele leven premie, maar als ze met pensioen gaan, is de pot leeg. Ouderen worden afgeschilderd als mensen die rijk zijn, hun huis af betaald hebben en als mensen die de hele dag op de golfbaan kun nen doorbrengen, terwijl het gros een klein pensioen heeft." Het zijn onderwerpen die niet op lokaal niveau geregeld worden, weet ook Willemse. „We. willen ons sterk maken in de provincie en een stem krijgen in de Eerste Kamer met de bedoeling om de volgende keer mee te doen aan de Tweede Kamerverkiezingen." Het provinciebestuur kan voor oude ren meer betekenen door de be reikbaarheid te verbeteren, vindt Willemse. „Als er naar een plaats geen bus meer rijdt, raken mensen in een isolement. Wij vinden dat de bus voor mensen die ouder zijn dan 55 jaar gratis moet zijn." „Gratis openbaar vervoer hoeft vol gens ons niet meer te kosten. De bus rijdt nu ook, maar vervoert al leen maar lege stoelen, dat is net zo duur. Gratis openbaar vervoer heeft nog een voordeel: wij den ken dat mensen sneller met de bus gaan als hij gratis is. Dus laten mensen de auto eerder staan." De ouderenpartij wil van Zeeland geen ouderenprovinrie te maken, zoals de Amerikaanse staat Flori da. „Zeeland is mooi om te wo nen, maar het moet een mix blij ven tussen jongeren en ouderen. We zien niets in Zeeland als zorg- provincie; in de Verenigde Staten hebben ze wel van die zogenoem de suncity's opgericht, maar men is daar helemaal niet tevreden. Die steden zijn veel te saai. Mensen willen liever zo lang mogelijk in hun eigen omgeving blijven wo nen, in hun eigen huis." MIDDELBURG - CDA-minister Maxi me Verhagen en D66-leider Alexander Pechtold brengen mor gen een bezoek aan Zeeland in het kader van de verkiezingen voor Provinciale Staten. Zeeland staat morgen in de Haag se schijnwerpers. Want behalve Verhagen en Pechtold, komen ook de leiders van PvdA en PW, Job Cohen en Geert Wilders. Met Pechtold reist ook Tweede Kamer lid Kees Verhoeven mee. Die brengt samen met de Zeeuwse lijst trekker Alex Hijgenaar een werkbe zoek aan het Business Station in Kruiningen. Om 17.00 uur staan Pechtold en Verhoeven op de Willemse is geen tegenstander van een tweede kerncentrale, en ook niet van de Westerschelde Contai ner Terminal. „Wij vinden dat de WCT moet doorgaan; de schepen worden steeds groter en we kun nen de Westerschelde niet onein dig blijven verdiepen. Een contai- nerterminal hoeft geen afbreuk te doen aan de natuur: die wordt ge bouwd op het industrieterrein. Het Kalootstrand is in mijn ogen geen natuur. Het zou anders we zen als er containerterminal bij Westkapelle zou komen." Met de twee onderwerpen die de lezers van deze krant bovenaan de prioriteitenlijst voor de nieuwe po- Markt in Middelburg. Van 17.15 tot 19.15 uur is er het politiek café bij grand café Brooklyn. CDA-minis ter Verhagen maakt met een zon- netrein een duurzame reis door Zuid-Beveland naar de kerncentra le in Borssele. Het CDA onder streept dat het wil investeren in duurzame energie en tegelijk voor stander is van een tweede kerncen trale. In Borssele overhandigt CDA lijsttrekker Patricia de Milliano 'een beeld' aan Verhagen. Onder weg naar de kerncentrale worden de CDA-wethouders van Kapelle, Goes en Borsele bij de gemeente huizen opgehaald. Daar gaan ze in gesprek met het publiek. VIDEO Minister Melanie Schultz van Haegen tekende gisteren het tracébesluit voor de N61www.pzc.nl/video KRANTENBANK Oude PZCs van 1940 tot 1972 zijn beschikbaar via de website: www.krantenbank.nl Lees onze blogs op: www.pzc.nl/blogs Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48