Vervangende grond lastig te vinden Wissekerkenaren zien 22 zeeland Veertien maanden cel voor stelende beveiliger Lobby anti-hagelkanon breidt verder uit Yersekenaar heeft gedaan wat 'iedereen zou moeten doen' KEUZE Boeren willen grond in plaats van geld GROOTGRUTTER De gemeente Noord-Beveland onderzoekt samen met de ondernemers op het eiland welke effecten de komst van een Aldi-vestiging in Wissenkerke zou kunnen hebben. dinsdag 22 februari 2011 door Frank van Cooten 'S-HEERENHOEK - Vervangende land bouwgrond op de Bevelanden is schaars. Het kost de provincie meer moeite om boeren op de Be velanden vervangende grond aan te bieden dan in andere Zeeuwse regio's zoals Tholen en Schou- wen-Duiveland. Veel grondeigenaren kiezen liever voor vervangende grond in plaats van een som geld als ze grond moeten opgeven voor infrastructu rele werken zoals bijvoorbeeld de vervolmaking van het fietspad bij Nisse en de verdubbeling van de Sloeweg tussen de A58 en de aan sluiting met de tunnelweg. Volgens een woordvoerder van de provincie ligt het moeizaam ver werven van vervangende grond op de Bevelanden met name aan de leeftijd van de boeren. „Toen de tunnelweg werd aangelegd pas ten we in dit gebied een verkorte ruilverkaveling toe. Veel oudere boeren besloten te stoppen en maakten plaats voor jongere agra riërs die er helemaal geen behoefte aan hebben hun grond in te wisse len. Sterker nog, die willen alleen maar groeien. Dit in tegenstelling tot regio's als Tholen en Schou- wen-Duiveland waar de leeftijd van grondeigenaren hoger is. Die zijn eerder geneigd te stoppen met hun bedrijfsvoering zodat in deze regio's nog wel grond te krijgen is." Volgens de woordvoerder van de provincie kiezen negen van de tien boeren voor vervangende grond in plaats van geld. „In het ge val van de verdubbeling van de Sloeweg kunnen we dus niet alle boeren tegemoet komen. Een ad vies zou kunnen zijn dat de boer kiest voor een andere teelt. Een aardappelboer heeft honderd hec tare nodig om rendabel te draaien terwijl fruitteelt al met vijftien hec tare rendabel is." De provincie heeft overigens nog niet concreet zaken gedaan voor de verdubbeling van de Sloeweg. De betrokken grondeigenaren we ten wel dat wij hun grond deels nodig hebben voor de verdubbe ling, er zijn immers diverse infor matieavonden geweest, maar we kunnen pas echt zaken doen zo dra het wegontwerp definitief is. Er vindt nog steeds overleg plaats over de definitieve invulling ervan. We verwachten dat het definitieve tracé binnenkort gereed is." door Ad Roos WOLPHAARTSDIJK - Een 32-jarige in woner van Wolphaartsdijk is giste ren door de rechtbank in Middel burg veroordeeld tot veertien maanden cel waarvan 225 dagen voorwaardelijk en het betalen van 1715 euro schadevergoeding. Ook moet hij zich psychisch laten be handelen. De man, een inmiddels ex-beveili ger, pleegde in 2009 en 2010 in door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De Tweede Ka merfracties van het CDA en de SGP vragen staatssecretaris Atsma (milieu) het gebruik van anti-ha- gelkanonnen eenduidig te regelen, bijvoorbeeld via de wetswijziging van het Activiteitenbesluit. In dit besluit zijn zaken geregeld als kermissen en braderieën. Bij ge meenten en fruittelers is momen teel veel onduidelijkheid over het gebruik van anti-hagelkanonnen. De bescherming tegen hagel om wille van behoud van de oogst is door Mieke van der Jagt Een Aldi op Wissenkerke? Alsjeblieft! De meeste Wis sekerkenaren die ernaar worden gevraagd, ver wachten veel van de komst van een discountsupermarkt. Niet al leen omdat ze dan niet meer naar Goes of Kapelle hoeven met de au to, maar ook omdat het wellicht wat leven in de brouwerij kan brengen. Want laten we eerlijk we zen: op Wissenkerke kun je een ka non afschieten. Op Noord-Beveland zijn de me ningen verdeeld. De dorpsraad van Colijnsplaat heeft het gemeen tebestuur in een brief gewaar schuwd voor negatieve effecten van een goedkope grootgrutter in Wissenkerke: een te dunne spoe ling voor de bestaande levensmid delenzaken, het wegtrekken van toeristen uit het oostelijk deel van het eiland en parkeerproblemen in de fraaie Voorstraat. De Colijnsplaters hebben makke lijk pratèn, vinden de Wisseker kenaren. Daar is altijd leven ge noeg. Een Aldi kan andere bedrij vigheid aantrekken, zoals Aldi-win- kels dat ook elders doen. Een waterscheiding loopt op de zelfde manier door de koepel van ondernemersverenigingen op Noord-Beveland (GON). De koe pel is tegen omdat Aldi de diversi teit van het winkelbestand op Noord-Beveland zou bedreigen. De bestaande winkels zouden veer tig procent van hun omzet moe ten inleveren. Maar de Wissenkerkse onderne mersclub denkt daar heel anders over. De 21 leden tellende vereni ging voelt zich niet vertegenwoor digd in het standpunt van de GON. Sommige hebben zelf al va ge plannen om hun zaak uit te breiden of nieuwe initiatieven te onplooien, als een Aldi meer men sen naar Wissenkerke trekt.' Peter de Looff van café -restaurant De Kroon aan de Voorstraat wil er weinig over zeggen omdat vrijdag de resultaten van een onderzoek bekend worden gemaakt. „Maar ik heb liever duizend mensen per dag in Wissenkerke dan honderd. Tien procent komt bij mij een kommetje koffie drinken." Een woordvoerder van Blijvend Goes, de projectontwikkelaar die een optie heeft op de twee pan den van garage De Moor, heeft al gemerkt dat, preluderend op een Aldivestiging, initiatieven ont staan. „De Aldi zou in het com plex aan de Voorstraat moeten ko men en in de ruimten aan de Oost- voorstraat kunnen dan andere, kleinere winkels komen. Er heeft zich al een banketbakker gemeld." Wat opvalt, is dat alle Wissenker- kenaren die je spreekt, de dis counts toch wel weten te vinden. Ze gaan naar de Lidl in Goes of naar de Aldi in Kapelle, want par- keergeld betaalt niemand graag. En ja, iedereen neemt dan wei eens wat mee van de drogist of de bakker, wat net zo goed op het ei land gekocht had kunnen worden. Goes diverse diefstallen, waarbij hij voornamelijk geld meenam. Dat deed hij tijdens zijn controle rondes bij enkele bedrijven en in stellingen. Zo verdwenen er drie laptops bij Allevo, miste Dus Toch ineens 235 euro, nam hij de dagop brengst van de kantine van Bison mee. Ook stal hij bij het Calvijn College. Daarnaast werd hij veroor deeld voor het bezit en versprei ding van kinderporno. Van het ge stolen geld kocht hij drugs. Sarie Filius ziet niet in waarom er geen Aldi in Wissenkerke zou kun nen komen. Zelf mag ze momenteel geen auto rijden, dus gaat ze niet naar elders om boodschappen. Maar ze weet zeker dat ze, ook met een Aldi in de straat, boodschappen zou blijven doen bij de Attent-super- markt. „Bij de Aldi hebben ze ge woon niet alles." Bram de Smit ziet wel een nadeeltje aan een Aldivestiging in het pand van De Moor. „Nu spelen er in de Weststraat altijd kinderen op straat. Dat kan dan niet meer." Toch zou ook hij wat minder naar Goes rijden en misschien ook naar Kamperland. „Maar nu ben ik op weg naar de At tent en ik weet zeker dat ik daar ook klant zou blijven." Mariska Giesberg zou een Aldi in haar woonplaats heel erg zien zit ten. „Vanwege de prijzen, het is toch allemaal heel wat goedkoper. Nu koop ik er ook wel, maar je moet dan naar Goes. Het zou gezelli ger worden in Wissenkerke, denk ik. Het is hier meestal heel erg stil." Ze verwacht niet alles bij de Aldi te kopen. „Doe ik nu ook niet." door Luc Oggel uiteraard voor de sector, maar ook van maatschappelijk belang, bracht het CDA onlangs naar vo ren tijdens een vergadering van de vaste commissie voor Infrastruc tuur en Milieu. De oproep van CDA en SGP sluit aan bij de actie van het CDA in de gemeente Borsele om het gebruik van anti-hagelkanonnen eindelijk goed te regelen. Ook de Samenwerking Milieu Oos- terschelde (SMO) vraagt in een zienswijze op de wetswijziging aandacht voor het regelen van dit apparaat. YERSEKE - Hij is bescheiden, Ar- mand (27) uit Yerseke. Vandaar dat zijn achternaam wat hem betreft niet in de krant hoeft. Zijn red dingsactie, afgelopen zaterdag nacht bij een ongeluk op de Post weg waarbij een 22-jarige Midel- burger zwaargewond raakte, vindt hij zelf dan ook niet zo bijzonder. „Ik deed wat iedereen zou moeten doen." Na een avondje bowlen in Goes waren Armand en zijn vriendin rond middernacht op weg naar huis. Op de Postweg bij Yerseke za gen ze dat er een auto was gestopt. „Dat vond ik al vreemd, maar toen zag ik autolichten reflecteren in de weg naast de sloot. Ik zei tegen mijn vriendin 'er ligt er één in de dulve, omdraaien'." De Yerseke naar, ook actief bij de vrijwillige brandweer in zijn dorp, bedacht zich niet, belde 112 en sprong in het ijskoude water. Bang om on derkoeld te raken was hij niet. „Er was toch al een ambulance onder weg", klonk het gisteren nuchter vanuit Engeland, waar hij momen teel verblijft. Armand zag dat de bestuurder, een 22-jarige man uit Middelburg, uit zijn stoel was ge slingerd maar nog wel bij kennis was. „Ik las op de PZC-site dat ik zijn hoofd boven water zou heb ben gehouden, maar dat is niet he lemaal waar. Ik heb wel zijn nek ondersteund om verdere schade te voorkomen en ben tegen hem blij ven praten tot de hulpdiensten er waren." Hoewel Armand als eerste ter plekke was, vindt hij niet dat hij het leven van het slachtoffer heeft gered. „Dat is te veel eer. Ik heb gedaan wat iedereen zou doen, hoop ik." Op de PZC-site wordt de 'passant', zoals Armand in het politiebericht werd aange duid, in elk geval een held ge noemd. De Yersekenaar vindt de Postweg niet gevaarlijk. „Ie moet gewoon rijden met je verstand."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44