zeeland3 kun je hem wel schieten Groot politiek debat in bibliotheek Vossenjacht commentaar Toch ingrijpen Geen knuffeldier Ondernemend Zeeland in debat Frangois Babijn in race voor zetel Eerste Kamer dinsdag 22 februari 2011 Ruwe schatting van het aantal vossen in Zeeland Zeeuws-VlaanderenTholen, Zuid-Beveland en Sint Philipsland) je kunt niet alle hobbydieren opsluiten. Siereenden en sierganzen hou je in open gebied, dat kun je niet zomaar overdekken' Paul Prince, Wildbeheereenheid Koewacht en omstreken Als in de natuur een soort even heel goed gedijt, treedt normaal gesproken een 'terugkop- pelmechanisme' in werking dat de soort terugdringt, legt Chiel Jaco- busse van Het Zeeuwse Landschap uit. Dan breekt er een ziekte uit die het beest verzwakt, of er ont staat gebrek aan voedsel. Maar in het Nederlandse cultuurlandschap werkt dat mechanisme gebrekkig. Dan kan het nodig zijn in te grij pen. Jacobusse: „Het lukt ons bij voorbeeld vossen uit weidevogelge- bieden te houden door de weiden heel nat te houden. In dat soort slimme oplossingen moet je het zoeken. Waarbij ik niet zal zeggen dat er nooit een vos geschoten moet worden." Dierenliefhebbers moeten vos sen vooral niet als knuffeldie ren gaan behandelen. „Er zijn voor beelden van vossen die door het publiek dermate worden geknuf feld en aangehaald, dat het gevaar lijk wordt. Ik heb een vos gezien die zijn boterham kwam opeisen als je je lunch tevoorschijn haal de." Hoe schuwer ze zijn, hoe ver der ze bij mensen uit de buurt blij ven. Bovendien kunnen vossen ziektes overdragen als hondsdol heid en - via urine - vossenlint- worm, waar mensen hersenvlies ontsteking van kunnen krijgen. Roger van Hoecke uit Zuiddorpe weet wat vossen kunnen aan richten. „Ze hebben hier vier kalkoenen, zeven kippen en twee fazanten de kop afgebeten. Eén kalkoen was blind gebeten. Voor 360 euro scha de! En ik had het nog wel zo goed afgerasterd! Een hek van van 2,30 hoog en bovenaan drie prikkeldra den, met transportband ingegra ven. Die vossen zijn er over ge woon overheen geklommen." Wat er gebeuren moet? „Afschie ten! 's Nachts, met lichtbakken, dan heb je prijs." De vos is een moordenaar. Paul Prince van de Wildbeheer Eenheid Koewacht en omstreken heeft het bewijs: „Van 1 oktober 2008 tot heden hebben vossen er alleen al in de Wild Be heer Eenheid Koewacht de volgen de slachtoffers gemaakt: 367 legkip pen; 8 krielkippen; 2 sierkippen; 4 Mechelse koekoeken; 60 eenden; 24 siereenden; 25 sierganzen; 5 Brandganzen; 2 Andesganzen; 2 boerenganzen; 5 witte ganzen; 2 Saskische eendjes; 7 kwakereend jes; 15 ganzen; 10 Cassarcas en Smaragdeendjes; 3 Barbaries; 57 sierganzen, waaronder erg dure soorten; 5 parelhoenders; 2 goudfa zanten; 1 tam konijn; 1 lammetje; 2 koningsfazanten; 2 emoes (stress); 5 kalkoenen; 2 zwanen; 3 pauwen." Schade verhalen kan niet, melden wel: op wbekoewacht@zeeland- net.nl kan schade door vossen ge meld worden. „Binnenkort zal de WBE Koewacht ook met een web site de lucht ingaan, waarop onder meer een schademeldingsformu- lier te vinden zal zijn", zegt Prince. Op 17 februari overlegden provin cie Zeeland, de Faunabeheereen- heid Zeeland, het Staatsbosbeheer en de Wild Beheer Eenheden voor het eerst over de aanpak van het vossenprobleem. „Begin 2012 wordt een 'vossendag' gehouden, waarbij een terrein wordt afgezet en bejaagd. Wij hebben de provin cie ook aangeraden houders van hobbydieren voor te lichten over het veilig stellen van de levende ha ve." Voor Van Hoecke kan de jacht niet snel genoeg beginnen. „Er zitten hier geen patrijzen meer, geen fa zanten, geen kieviten en geen ha zen. Vijf katten zijn doodgebeten. T\vee woningen verder is een kat uit het bos gevlucht met een hap vlees uit haar nek. Vossen eten al les op wat haar en pluimen heeft." VIDEO Minister Melanie Schultz van Haegen opent het Middelburgse tracé van de N57. Zie de video: www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg net laatste nieuws van de PZC via Twitter: @pzcredactie MIDDELBURG - De verkiezingen voor Provinciale Staten komen in hoog tempo dichterbij, maar waar staan de partijen voor? In opmaat tot de verkiezingen van 2 maart or ganiseren de PZC, Omroep Zee land, de Zeeuwse Bibliotheek en Scoop morgenavond 'Het debat'. In de hal van de Zeeuwse Biblio theek wordt met tribunes een La- gerhuis-achtige setting gebouwd. Onder leiding van de journalisten Ernst Jan Rozendaal (PZC) en Ari- ane Lafort (Omroep Zeeland) gaan de lijsttrekkers in discussie. Vier thema's staan centraal: waar moet Zeeland op inzetten (werk versus natuur), verkeer en vervoer, krimp (inclusief gevolgen voor onderwijs en zorg) en de rol van de provin cie. Ger van Unen (SP), Leen Har- pe (GroenLinks), Annebeth Evertz (PvdA), Alex Hijgenaar (D66), Trees Janssens (Partij voor de Die ren), Patricia de Milliano (CDA), Willem Willemse (soplus), Arjan Beekman (Christenunie), Sjoerd Heijning (WD) en George van De vos doet het een beetje te goed in Zeeuws-Vlaanderen. Het pluimvee is de dupe. Jaarlijks bijten vossen honderden kippen en ganzen dood. Wat te doen? Koesteren of bestrijden? De vos hoort in onze fauna. Het mooie en nuttige roofdier staat aan de top van de voedselketen en heeft weinig vijanden. In Zeeuws-Vlaanderen is de vos- senstand weliswaar wat opgelo pen, maar de aantallen lijken de laatste jaren min of meer sta biel. Dat duidt op een even wicht. Er is dus zeker geen vos- senplaag. Het is vervelend dat hobby- pluimveehouders last van de vos hebben. Maar of jagers nu meteen massaal in de wapen- kast moeten tasten? Afschieten helpt maar even. Vanuit België zal de vossenpopulatie snel worden aangevuld. Bovendien blijft het moeilijk te verkrop pen dat de mens als faunabe heerder nog steeds geen rede lijk alternatief voor het jachtge weer weet toe te passen. MIDDELBURG - De Brabants-Zeeuw- se Werkgeversvereniging houdt vanavond een ondernemersdebat met lijsttrekkers van alle politieke partijen die meedoen aan de Sta tenverkiezingen. Het debat begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de amfitheater zaal van het Waterschap Schelde- stromen in Middelburg. De lijst trekkers gaan met elkaar en met het publiek in de zaal in discussie over thema's die de komende vier jaar voor ondernemend Zeeland van belang zijn. Discussieleider is Aad van der Wouden. Heukelom (SGP) kruisen met el kaar de degens. De Partij voor Zee land heeft morgenavond zelf een bijeenkomst en vaardigt Ellen Mek- kaoui-de Neef af (nummer 2). Peter van Dijk (PW) is niet aanwe zig. Door verslaggevers van de PZC wordt via Twitter verslag ge daan. Tweets zijn te volgen via PZC.nl. De hashtag is #psdebat. De avond duurt van 19.30 tot 21.00 uur. Na afloop is er gelegenheid om per thema met lijsttrekkers te discussiëren. OOSTBURG - Frangois Babijn uit Oostburg wordt door de Partij voor Zeeland naar voren gescho ven als kandidaat voor een zetel in de Eerste Kamer. Babijn komt op de lijst van de Onafhankelijke Se- naats Fractie (OSF), die zestien re gionale partijen vertegenwoordigd in Den Haag. Babijns plaats op de lijst is nog onbekend. De OSF heeft nu één zetel in de Eerste Ka mer. Babijn is namens Lijst Babijn raadslid in de gemeente Sluis. Hij staat op nummer vier van de kan didatenlijst van de Partij voor Zee land voor de komende provinciale Statenverkiezingen. „Mijn eerste doel is Statenlid te worden", zegt Babijn. „Mocht ik ook in de Eerste Kamer komen, dan zijn die func ties prima te combineren." januari bezoek van één of meer vossen: acht kippen werden het foto Peter Nicolai Ook Fons van Damme uit Zuiddorpe kreeg in slachtoffer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3