Al is de vos een prachtig dier, soms 21 zeeland Laatste formele stap werk N61 gezet Woensdag Zieltjesdag PZC dinsdag VOSSENOVERLAST De vos doet het goed in Zeeland. Vooral in Zeeuws- Vlaanderen richt het roofdier regelmatig slachtpartijen aan onder hobbydieren. Afschieten, dan maar? De krant 8 weken voor 24 euro! dinsdag 22 februari 2011 door Marleen Blommaert Misschien zijn het de hormonen, mis schien is het te koud, misschien word ik oud. Misschien, zoals zo vaak, is het een combinatie van factoren. Ik bezie de aanloop naar de ko mende verkiezingen voor Provin ciale Staten en Eerste Kamer een beetje afstandelijk. Morgen komt Geert naar Zeeland, maar ook Job, Alexander en Maxime. Allemaal komen ze om hun partijgenoten een steuntje te geven. Ik ben voor stander van vrienden helpen, Maar een diepe zucht ontsnapt me bij het lezen van deze berich ten. Waar Geert zal zijn is niet be kend, veiligheid en zo dat snap ik. De kans dat hij in Zeeuws-Vlaan- deren neerstrijkt is groot. Mis schien gaat-ie ergens koffieschen- ken in een tehuis, want dat deed hij gisteren in Drenthe ook al. Dat is goed, koffie is altijd goed en op zo'n manier krijg je ook het ge voel dat je een bijdrage levert aan de maatschappij. Maar het is druk, want Job is hier ook al. Job gaat namelijk naar de markt in Terneuzen. Wat zou het heer lijk zijn als-ie daar nou eens ge woon boodschappen ging doen. Een pondje lof, kilo mandarijnen enz. Maar in plaats daarvan zal hij iets uitdelen, op de voet gevolgd door hordes camera's en micro foons. Hoe zo'n man überhaupt aan z'n boodschappen komt is mij een raadsel. Maxime gaat naar Borssele naar de kerncentrale met een trein die op zonne-energie rijdt. Eerst dacht ik dat het een grapje was, maar het is echt waar. Tikje dub bel vind ik die boodschap in deze onzekere tijden. Er zal over nage dacht zijn. Beetje te kort mis schien. Alexander Pechtold doet een toog- avond ergens in een café in Mid delburg. Een toogavond in Middel burg, daar moet ik dan wel om glimlachen. Als Zeeuws-Vlaming zie ik zo een toogavond in Middel burg voor me. U ook, ik hoef het niet uit te leggen. Een tikje meewarig zie ik het aan, de drukte. Terwijl de Eerste Ka mer toch mede werd ingesteld om ...'in moeilijke tijden aan de driften heilzame palen te stellen' COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00- 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan oolc 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met In het colofon trett u nadere informatie aan. door Ondine van der Vleuten Is het goed dat er vossen zijn? Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap vindt van wel. „De vos maakt deel uit van onze fauna. In sommige landschap pen kan het geen kwaad. Of het kan juist heel goed uitpakken. Toen vossen de lepelaarkolonie in h.et Naardermeer plunderden, riep iedereen ach en wee. Wat bleek? De lepelaar trok van de oude vesti gingsplaats weg en zocht nieuwe. Nu zijn er meer dan ooit." De vos zal, net als andere roofdie ren, in de eerste plaats verzwakte en inferieure dieren pakken. „Hij helpt zo mee de stand van prooidieren gezond te houden. Voor konijnen bijvoorbeeld, die el lendig aan hun einde komen door ziekten als myxomatose, is de vos een zegen omdat hij verspreiding van de ziekte tegenhoudt." Een prachtig staaltje van natuur lijk evenwicht, waar de boeren sterk van profiteren, is te zien bij de ganzen: „In gebieden waar veel ganzen zijn, gaat de vos zich spe cialiseren. Daar pakt hij ze al op het nest." Ander voorbeeld: de meeuwenkolonies die vroeger de duinen beheersten en daar veel schade aanrichtten. Rond restau rants aan de voet van de duinen bevuilden ze terrassen. Boeren klaagden over uitwerpselen op fruit. Ze vraten eieren en jonge die ren van weidevogels op. Tot de vos kwam en orde op zaken stelde. „Die heeft het allemaal weer tot normale proporties terugge bracht", besluit jacobusse. Weliswaar eten ze in het broedsei- zoen eieren en jonge vogeltjes, maar dat kan - zoals uit het voor- gaande blijkt - dus ook heel nuttig zijn. Tegen het feit dat de vos veel muizen eet, kan niemand bezwaar hebben. Van de moestuin blijven vossen keurig af Een vos zal zijn eiwitrijke dieet hoogstens eens aanvullen met een duindoornbes ofbraam. „De vos heeft zijn eigen rol in het ecosysteem", is het persoonlijke oordeel van Kees de Kraker van de Zoogdierwerkgroep Zeeland. „De vos is een prachtig beest. Als er een opduikt omdat de natuurlijke omstandigheden goed zijn, vind ik het prima. Maar als er géén vossen zijn, heb je net wat meer vogels en hoef je je kippen niet op te slui ten." Wat De Kraker betreft is de vos in Zeeuws-Vlaanderen 'een na tuurlijk gegeven'. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Zegen of moordenaar? foto Cor Visser door Theo Ciele middelburg - Minister. Melanie Schultz van Haegen heeft gisteren in Middelburg het tracébesluit voor de reconstructie van de N61 getekend. De weg tussen Hoek en Schoondijke moet eind 2014 ge reed zijn. Met het tekenen van het tracébe sluit is de laatste formele stap ge nomen en kan Rijkswaterstaat aan het werk. „De noodzaak van de re constructie van deze onveilige weg staat buiten kijf', aldus de minis ter van Infrastructuur en Milieu. Het nemen van het tracébesluit noemde Schultz van Haegen een 'mijlpaal'. Het tracé voor de recon structie van de N61 ligt nu vast. De details zijn nog niet allemaal in gevuld. Gedeputeerde Kees van Beveren sprak van een 'mooi cadeautje' na dat de minister haar handtekening onder het tracébesluit had gezet. „In deze tijden van bezuinigingen waren we toch een beetje onge rust dat dit project in de verdruk king zou komen", aldus de dage lijks bestuurder van de provincie. Hij voegde er aan toe dat het Rijk, zoals eerder bij het Veerse gedeelte van de N57, niet meer bij de pro vincie hoeft aan te kloppen om mee te betalen aan de aanleg van rijkswegen. Minister Schultz van Haegen was in de Zeeuwse hoofdstad om het Middelburgse gedeelte van de N57 - van de A58 tot Serooskerke - te openen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2