zeeland 123 80 veiliger dan in 1953 Goedkope lening voor duurzame verbouwing 'Niet Poppelaars maar De Vries frustreerde ontsluiting Hulst' voordeel 'Detectiepoortjes bij ingang van horecazaken' Lezing over hoop en verwachting Optreden Zokantook in De Schutterij dinsdag 22 februari 2011 W Zeeland telde in het verleden wel zo'n tachtig waterschappen. Vrijwel elke polder had zijn eigen dijkgraaf. Sinds begin dit jaar is er nog maar één waterschap voor heel Zeeland. TERNEUZEN - Horecabedrijven in het Terneuzense uitgaansleven moeten wellicht overwegen om de tectiepoortjes te plaatsen. Burge meester Jan Lonink zegt dat naar aanleiding van de schietpartij vori ge week. „Ouders moeten weten dat hun kinderen uitgaan in een zaak waar geen wapens zijn." Ondanks dat er bij de ingang van het café De 2 Heeren een portier staat die bezoekers fouilleert is er mogelijk toch een pistool binnen gesmokkeld. De dader van de schietpartij kwam in ieder geval uit het café. „Misschien moeten we toch denken aan elektronische controle, zoals op luchthavens. Je moet wel veilig kunnen uitgaan." HULST Niet oud-gedeputeerde Toine Pop pelaars maar juist oud-wethouder Frans de Vries van de gemeente Hulst frustreerde de onderhande lingen over de aanleg van rotondes aan de rand van Hulst. Dat schrijft gedeputeerde Kees van Beveren in een brief aan de gemeenteraad van Hulst. Hij reageert daarmee op uit latingen die De Vries - inmiddels raadslid voor oppositiepartij Pro gressief Hulst - vorige week deed. Bij de onderhandelingen over de fi nanciering verscheen De Vries vol gens Van Beveren als wethouder fi nanciën 'stroef aan de onderhande lingstafel. 'Hij dacht op geen enke le wijze mee om het financiële gat te dichten. De houding was: de pro vincie heeft een probleem, en lost het ook maar helemaal op'. 'Destijds is door de provincie een miljoen euro meer uitgetrokken voor het project dan aanvankelijk de bedoeling was. Dat is niet dank zij, maar ondanks het optreden en de houding van wethouder De Vries gebeurd', aldus Van Beveren. door Maurits Sep VLISSINGEN - Woningeigenaren in Vlissingen kunnen een goedkope lening afsluiten om hun huis duur zaam aan te passen. De gemeente doet mee aan een provinciale sti muleringsregeling en kan voor maximaal 270.000 euro leningen verstrekken. Dat betekent dat dit jaar tien tot twaalf aanvragen geho noreerd kunnen worden. De provincie stelt in totaal drie miljoen euro beschikbaar. Vlissin gen mag daar bijna tien procent van gebruiken. De leningen per aanvraag bedragen tussen de 5000 en 30.000 euro. De hoogte ervan hangt af van het verbeterplan voor een huis. Alleen eigenaren van een huis met een WOZ-waarde tot 170.000 euro komen in aanmerking voor de sti muleringsregeling. De rente be draagt 1 procent gedurende de ge hele looptijd van maximaal twin tig jaar. Maximaal 30 procent van het geleende geld mag worden ge bruikt voor een nieuwe keuken of nieuwe badkamer; de rest moet aan duurzame aanpassingen of ge breken aan het casco van het huis worden besteed. De regeling heeft namelijk tot doel leegstand en ver paupering tegen te gaan. Vooral starters op de woning markt hebben na de koop van hun huis vaak niet voldoende geld voor een opknapbeurt. De 'zachte lening' helpt hen daarbij. GESLAAGD Danny Pieter Riemens uit Middel burg is afgestudeerd aan de Techni sche Universiteit in Delft. Hij heeft daar de opleiding Computer Engi neering afgerond. Riemens heeft zijn vooropleiding genoten aan de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg, het ROC Zeeland in Middelburg en de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. VLISSINGEN VLISSINGEN De Protestantse Gemeente Vlissin gen houdt morgen een lezing over hoop en verwachting voor de toe komst. De inleiding wordt gegeven door Luuk Smit van de Joodse Sy nagoge. Hij gaat in op het joodse denken over hoop en toekomst. Heieen Pasma gaat in op de joodse bronnen in de christelijke toe komstverwachting. De lezing be gint om 19.30 uur in De Schaaps kooi, Papegaaienburg, Vlissingen. Zanggroep Zokantook treedt op in Grand Café De Schutterij in Vlissin gen. Het optreden vindt morgen plaats en begint om 14.00 uur. Het concert is gratis te bezoeken. Zo kantook bestaat uit tien personen: vijf heren en vijf dames. Onder be geleiding van gitaar en mondhar monica brengt de zanggroep num mers in diverse talen (inclusief Zeeuws), van meezingers tot wal sen en evergreens. door Miriam van den Broek Zou er ooit, later, in de toekomst iets anders ko men in de plaats van dij ken en duinen? Dat wil de een scholier uit de eerste klas mavo van de CSW in Middelburg gisterochtend weten van dijkgraaf Toine Poppelaars. „Nee, dat verwacht ik niet", ant woordde hij. „De eerste honderd jaar blijven we zeker de duinen en dijken houden." Poppelaars was gisteren op de school om een gastles te geven over het waterschap en in het bij zonder over dijken en duinen. Hij was uitgenodigd, omdat de brug klassers al een paar weken werken aan het thema De Ramp. De scholieren leerden van hem hoe de titel 'dijkgraaf is ontstaan, dat er vroeger wel tachtig water schappen in Zeeland waren en dat zonder onze dijken half Neder land tot aan Amersfoort zou over stromen. „Je kan Zeeland vergelij ken met een soepbord", vertelde Poppelaars. „Het waterschap zorgt ervoor dat er niets inloopt, maar ook dat het regenwater dat in het bord komt, afgevoerd wordt." De dijkgraaf vertelde over de eer ste dijken die door monniken zijn aangelegd, maar ook hoe dijken zijn opgebouwd, wat voor soort stenen ervoor gebruikt worden en hoe voorkomen wordt dat die ste nen wegspoelen. De scholieren kregen te horen en te zien dat de Walcherse dijken na de inundatie in 1944 op orde zijn gebracht en dat daardoor de Ramp in 1953 op Walcheren niet zo veel schade heeft aangericht. Vervol gens nam hij de kinderen mee naar de komst van de dammen in Zeeland en natuurlijk de Ooster- scheldekering. Ze waren duidelijk geïnteresseerd in dijken en duinen. Ze lieten blij ken dat ze op de hoogte waren van het project Zeeweringen bij Nolle-Westduin in Vlissingen en bij Westkapelle. Ze vertelden ge zien te hebben dat er een laag as falt onder het duinzand ligt. Ook vroeg een scholiere naar de door broken dijk met een stalen deur die te zien is aan de Torenweg in Middelburg. Poppelaars legde uit dat dat een coupure is die gesloten kan worden om het water tegen te houden. Verder vertelden diverse kinderen, na het zien van een opgezette mus kusrat, dat ze zelf wel eens mus kusratten hebben gezien in de sloot vlakbij hun huis. Een van de belangrijkste vragen kwam van een meisje die zich afvroeg of de mensen in de toekomst altijd op Walcheren kunnen blijven wo nen. Een vraag die met het oog op de opwarming van de aarde en de scenario's die daarover geschetst worden, actueel is. Maar volgens Poppelaars kunnen de mensen op Walcheren veilig blijven wonen. „Het is hier vandaag de dag hon derd keer veiliger dan het was in 1953-" Dijkgraaf Toine Poppelaars gaf uitleg over het werk van waterschap Scheldestromen. Bergen op Zoom Goes Koudekerke I Kruiningen www.tmcbinnenhuisadviseurs.nl op Luxaflex5 Duette VPlissé

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23