141 belastingen 2011 Aangifte steeds meer Uitstel is soms zinvol m jUm fiscaal m - M3MÈÊS: I ïf-' dinsdag 22 februari 2011 door Wil Vennix Er wordt ons al van jongs af aan geleerd dat uitstel len niet goed is. 'Van uit stel komt afstel' en 'Stel niet uit tot morgen wat je van daag kan doen' zijn bekende spreekwoorden. De boodschap is kraakhelder: uitstellen is slecht en afstellen al helemaal! Behalve als het om de belasting gaat, want dan is uitstel ineens het hoogst haalbare. Of beter: het op één na hoogst haalbare, want het sum mum is een volledig afstel van hef- fïng. Particulieren hebben niet zo veel ^mogelijkheden tot uitstel, maar bedrijven des te meer. De meeste ondernemingen zijn voortdurend bezig met uitstel en afstel van be lastingheffing. Ga maar na: je koopt een bedrijfspand en gaat er op afschrijven. De boekwaarde van het pand daalt door de af schrijving, maar de werkelijke waarde zal in de regel eerder stij gen dan dalen. En zie daar: een stille reserve is geboren. Over die - stille reserve ofwel meerwaarde moet ooit belasting worden be taald. Vraag is alleen: wanneer? Fiscaal hoefje pas af te rekenen bij verkoop van het pand en ook dan zijn er manieren om aan afre kening te ontkomen. Bijvoorbeeld door de herinvesteringsreserve toe te passen. De stille reserve wordt dan doorgeschoven naar het nieuwe pand. De fiscale claim blijft zo intact, maar de daadwer kelijke afrekening wordt wel weer jaren uitgesteld. Een bijzondere vorm van uitstel van belastingheffing is de bedrijfsopvolgingsregeling in de inkomstenbelasting. Op de winstreserves in een BV rust meestal een belastingclaim van 25 procent (de aanmerkelijkbelang- heffing van box 2). Als de aande len geschonken worden of verer ven, kan die claim worden doorge schoven naar de nieuwe aandeel houder. Voorwaarde is dat de BV een onderneming drijft; het mag dus niet om beleggingsvermogen 'X - t?/. -X gaan. Verder moet de onderne ming na de schenking of verer ving minimaal Vijf jaar worden voortgezet Voor eenmanszaken, maatschappen en firma's is de re geling nog ruimer. Behalve bij schenking en vererving mag de belastingclaim dan namelijk ook bij een gewone verkoop van het bedrijf worden doorgeschoven. Hierbij geldt de eis dat de overne mer ten minste drie jaar in het be drijf heeft meegewerkt als ven noot of werknemer. Doordat de verkoper niet hoeft af te rekenen over de doorgeschoven stille reser ves, kan hij de overnemer een flin ke korting op de koopsom aanbie den. De overnemer moet de reken som maken of die korting groot genoeg is om de deal ook voor hem interessant te maken. Voor deel is dat hij minder hoeft te fi nancieren, nadeel dat hij 'ooit' zal moeten afrekenen over de doorge schoven stille reserves. Voor de schenk- en erfbelasting kennen we een vergelijkbare be drijfsopvolgingsregeling. Die heeft als groot voordeel dat hier geen sprake is van uitstel maar van echt afstel. De bespaarde schenk- of erfbelasting komt im mers later niet alsnog aan de or de, zoals bij de inkomstenbelas ting wel het geval is. Wel of geen toepassing van de bedrijfsopvol gingsregeling kan dan ook zeer grote financiële gevolgen hebben. Aangezien de schenk- of erfbelas ting van ouders naar kinderen al snel 20 procent bedraagt, gaat het vaak over een vijfde van de waar de van het bedrijf. In combinatie met de inkomstenbelasting komt het financiële belang al snel op 40 procent uit. Het is dus van groot belang om tijdig te regelen dat te zijner tijd een beroep kan worden gedaan op de bedrijfsopvolgings regelingen. Dat zou ik maar niet uitstellen! Q Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingadvi seurs te Tilburg Het is weer tijd voor de jaarlijkse belastingaangifte. Dankzij het digitale aangifteprogramma is het nog slechts een kwestie van 'er even voor gaan zitten'. door Anita de Haas illustratie Job van Gelder De doorsnee-burger die geen of nauwelijks fis cale aftrekposten heeft en ook niet over een flinke spaarpot op de bank beschikt, is tegenwoordig in 15 minuten klaar met de belasting aangifte. In feite is het een kwestie van de noodzakelijke gegevens ver zamelen, het digitale aangiftepro gramma downloaden van de web site van de belastingdienst en in vullen maar. Het kan tegenwoordig zelfs nog ge makkelijker door te wachten tot 1 maart. Als u dan met uw DigiD (elektronische handtekening) uw aangifte binnenhaalt, heeft de fis cus al flink wat gegevens ingevuld, zoals jaarinkomen, WOZ-waarde eigen woning en voorlopige aansla gen of teruggaven. Het controleren van deze gegevens kan overigens geen kwaad. Als u een fiscale part ner heeft, doet u er goed aan sa men één aangifteprogramma te ge bruiken, want dat geeft de moge lijkheid tot het partneren, oftewel het schuiven van aftrekposten naar de meest gunstige uitkomst. Bij aftrekposten is dat meestal naar de partner die in de hoogste belastingschijf zit, maar soms is het ook gunstig om juist de hoog ste schijf van beide partners te ge bruiken. Een rekenmachine is ook al niet meer nodig, want met de digitale aangifte rekent u alles automatisch uit. Niet alleen wat u terug kunt verwachten of bij moet betalen, maar ook verhogingsfactoren bij de aftrek van ziektekosten en verla gen van de aftrekposten met de niet-aftrekbare drempels. Bij alle vragen die tussentijds op doemen, kan het programma om raad worden gevraagd en zijn ook Geen hypotheek bij particuliere erfpacht Banken verstrekken dit jaar geen hypotheek meer voor huizen die op grond van een andere particu lier staan, met uitzondering van ING. Wie zo'n huis wil verkopen heeft het moeilijk, want dat lukt bijna niet, meldt Vereniging Ei gen Huis (VEH). De* belangenver eniging wil dat banken per direct hun beleid veranderen en deze huiseigenaren op een normale ma- - nier helpen, net als voorheen. Met andere dingen bezig zijn stimuleert creativiteit Hoe stimuleer je creativiteit op het werk? Volgens Management Team is het bedrijf Google een goed voorbeeld. Medewerkers krij gen hier de ruimte een deel van hun werktijd naar eigen smaak in te vullen. Die vrijheid leidde tot een aantal innovaties waaronder bijvoorbeeld Google Streetview. De filosofie: vooral als je even niet met je werk bezig bent, ko men de goede ideeën. Levensverzekeringen speerpunt voor DNB De Nederlandsche Bank (DNB) gaat dit jaar scherp kijkep naar de strategische plannen van levens verzekeraars, meldt AM Nieuws. DNB maakt zich zorgen over de le vensvatbaarheid van de sector vanwege de populariteit van het fiscaal gunstige banksparen. DNB wil dat verzekeraars zich bewust zijn van de risico's en hoopt hen ertoe te bewegen een houdbaar bedrijfsmodel te ontwikkelen Blunder begaan? Breng 'm zelf ter sprake, dat ontspant Opeens is je in jaren opgebouwde reputatie naar de filistijnen. Je hebt een mega-order verprutst en uit pure frustratie het bedrijfs feest ladderzat verlaten. Hoe zui ver je je naam? Volgens Manage ment Team begint het met het aanbieden van excuses. Daarnaast is openheid belangrijk. Ga er van uit dat je toch wel over de tong gaat, dus begin er zelf over. Dat neemt een boel spanning weg. Twee miljoen voor microkrediet in Nederland Nederland krijgt twee miljoen eu ro van de Europese Unie voor het verstrekken van microkredieten Daardoor kunnen meer kleine en startende ondernemers in Neder land een beroep doen op een mi crokrediet. De Nederlandse micro kredietinstelling Qredits en het Europese Investeringsfonds (EIF) ondertekenden onlangs in het bij zijn van prinses Maxima een over eenkomst over de bijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 14