Stammenoorlog dreigt in Libië' II 'Er komt een totaal nieuw regime' dinsdag 22 februari 2011 Saïf Khadaffi Nu het verzet toeneemt, rijst de vraag of Kaddafi wordt verdreven. Zo ja, wie grijpt dan de macht? Libië-kenner Gerbert van der Aa geeft antwoord. door Hans de Cram Wie heeft het op dit moment voor het zeg gen in Libië? „Het lijkt erop dat Kaddafi nog steeds aan de touwtjes trekt, want het leger dat trouw is aan Kaddafi, schiet met scherp op demonstranten. Maar onder de zeven zoons van Kaddafi, die zich namens hun vader als leiders opwerpen, lijkt one nigheid te zijn. Zo was het de altijd hervormingsge zinde zoon Saïf die ineens dreigend het volk toe sprak. Kennelijk is hij door zijn broers teruggeflo- Hoe groot is de kans dat Kaddafi wordt afgezet „Dat hangt af van de opofferingsbereidheid van de Libiërs. Het is de vraag of de burgers doorgaan met protesteren nu het leger de opstand met ge weld probeert de kop in te drukken. Dat leger is, in tegenstelling tot Tunesië en Egypte, trouw aan Kaddafi omdat zijn familie er de scepter zwaait. Iran en China hebben al laten zien dat het leger een opstand wel degelijk met geweld kan stop pen." War gebeurt er als het volk standhoudt „Dan ontstaat er een burgeroorlog tussen verschil lende stammen die allemaal de macht willen grij pen. In Libië zijn er tientallen stammen, waarvan de grootste die van Kaddafi is. Die stam, de Khad- affa, zullen het dan waarschijnlijk vooral moeten ontgelden. Maar ook andere kleinere stammen zul len onderlinge vetes, die al speelden voordat Kad dafi aan de macht kwam, uit willen vechten. Dat gebeurt vaker in Afrikaanse landen, zoals in Rwan da tussen de Hutu's en de Tutsi's." Is het mogelijk dat er verkiezingen komen? „Dat is koffiedik kijken. De stammencultuuf maakt het in ieder geval vrij lastig: de grootste stam zal namelijk altijd winnen waardoor kleine stammen zich benadeeld voelen. Die kunnen sa men een politiek machtsblok vormen, maar net zo goed gezamenlijk de wapens opnemen." Kaddafi's zakelijke tentakels reiken ver Muammar Kaddafi tijdens een ceremonie die de verjaardag van de profeet Mohammed viert. foto Sabri Eimhedwi/EPA Van banken tot oliemaatschappijen en van autofabrikant tot voetbal club. Het politieke lot van Muam mar Kaddafi kan ook zakelijk we reldwijd grote gevolgen hebben. De tentakels van de geplaagde Libi sche dictator, zijn familie en ver trouwelingen reiken tot ver over de grens. De vraag is dan ook wat er met de vele miljarden aan oliedollars ge beurt die in buitenlandse concerns zijn gestoken. Het staatsfonds Libyan Investment Authority (LIA), dat onder controle staat van de leider, beschikt over een geschat kapitaal van 70 mil jard euro. Daarmee zijn belangen genomen in onder meer olieconcern BP, Uni- credit, een van de grootste banken en financiële dienstverleners in Eu ropa, autofabrikant Fiat en de Itali aanse bouwer van onder meer de fensie- en luchtvaartmaterieel Fin- meccanica. Toeval of niet, de LIA-site is mo menteel 'under construction'. De Libyan Arab Foreign Investment Company (Lafico) is officieel een overheidsorgaan voor buitenlandse investeerders, maar ook hier trek ken de Kaddafi's aan de touwtjes. Via dit vehikel heeft de familie on der meer belangen in Tamoil, Bar clays Bank, Banca di Roma, Co- rinthia Hotels en de Italiaanse voet balclub Juventus, het speeltje van zoon Saadi. Deze Kaddafi-tëlg heeft nog kort stondig onder contract gestaan bij de Italiaanse club Sampdoria, maar haalde nooit het eerste elftal. Wie in Libië een succesvol bedrijf opstart, loopt al gauw de kans dat de Kaddafi's er de hand op leg gen. Veel aanbieders van mobiele telefoon zijn zo in handen geko men van de zonen-Kaddafi. Er gaan geruchten dat de Libische dictator in 2008 een groot aandeel nam in de Nederlands-Belgische bankverzekeraar Fortis, vlak voor dat het bedrijf ten onder ging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11