Jonge Kaddafi was profeet van verandering io| onrust in libië Ooit was de Libische leider een man vol socialistische idealen. De macht was van het volk, rijkdom was taboe. Veertig jaar later bezit Kaddafi enkele oliemaatschappijen en banken, een autofabrikant en een voetbalclub. En het volk heeft honger. dinsdag 22 februari 2011 door Carel Goseling Het staat bekend als 'Het Groene Boek'. Het werk staat op naam van Muam- mar Kaddafi. De drie delen vormen de basis voor de 'Grote socialistische Libisch-Arabi- sche volksrepubliek' zoals Khadaf- fi die na zijn machtsgreep van sep tember 1969 vorm gaf Kennelijk is de Libische leider veel van zijn idealen van destijds verge ten. Zo pleit hij er in het boek voor om alle macht in handen van het volk te leggen. Dat moet via volkscomités en volksvergaderin gen beslissen over de gang van za ken. Regeringen, partijen, parle menten en referenda zijn volgens Kaddafi geen democratische mid delen. Het zijn dictatoriale instru menten die alleen verdeeldheid zaaien en de belangen van de ene groep boven die van een andere groep stellen. De grondwet en andere wetgeving zijn instrumenten van de over heid. Daarvoor in de plaats moet de 'wet van de samenleving' ko men: waarden en normen die de burgers hanteren en goed vinden. Alleen het volk kan bepalen aan welke regels eenieder zich moet houden. En ook alleen het volk kan die op grond van alledaagse er varingen veranderen. De media dienen ook aan het volk toe te be horen. Dat kan via de volkscomi tés. Als goed socialist pleit Kaddafi er voor alle productiemiddelen in handen van de burgers te geven. Rijkdom wordt niet getolereerd. Om blij te kunnen zijn moet de Li- biër vrij zijn en dat kan alleen als zijn behoeften - voedsel, een wo- Muammar Kaddafi in zijn jonge ja ren. foto ANP ning, kleren en transport - bevre digd worden. En dat zonder domi nantie van anderen, want dat maakte de burger weer onvrij. Kaddafi noemt sociale structuren zoals de familie en de stam, alles bepalend. 'Het sociale element is de dynamische kracht in de ge schiedenis van de mens', schrijft hij. De staat is slecht een paraplu, nationalisme het bindmiddel. Lan den wier nationalisme kapot is ge maakt, vallen uiteen. In Libië woedt nu een volksop stand tegen de almachtige Kaddafi. Zondagavond verscheen zijn zoon en gedroomde opvolger, Saïf al-Is- lam, plots op tv. In een geïmprovi seerde, soms emotionele rede, deed hij een aantal opvallende uit spraken. Zo repte Saïf over 'een his torisch initiatiefde overgang naar de 'tweede republiek'. Een tijd perk na de 'eerste republiek' vorm gegeven door zijn vader. Saïfbeloofde hervormingen, vrij heid en democratie. 'Domme' wet- en regelgeving die de burger treft, zal geschrapt worden. Er komt een nieuwe grondwet. De centrale overheid in Tripoli wordt verkleind. Steden en dorpen krij gen weer een eigen bestuur dat de burgers moet dienen. Er zal voor 200 miljard dollar in de economie worden geïnvesteerd, verklaarde Saïf Salarissen gaan om hoog. Jongeren krijgen makkelij ker hypotheken en andere lenin gen. „Er komt een totaal niéuw re gime", aldus Saïf. „Morgen al als we het eens worden." Of dat betekent dat zijn vader de macht opgeeft, liet Kaddafi junior in het midden. Saïf sprak wel over 'de noodzaak tot verandering'. Hij erkende ook dat de burgers het recht hebben dat te eisen, zelfs door demonstraties, als hun rege ringen en leiders daar zelf niet toe overgaan. Saïf (38) staat bekend als hervor mer. Hij geldt als stille diplomaat die achter de schermen met wes terse overheden onderhandelt, bij voorbeeld over investeringen. Hij heeft een eigen internationaal lief dadigheids- en ontwikkelings fonds dat hem grote macht en in vloed geeft. Hoeveel steun Saïf binnen de Kad- dafi-kliek heeft, is onbekend. Ge ruchten dat hij op voet van oorlog verkeerde met zijn broers ontken de Saïf vorig jaar publiekelijk. Dat hij zondagavond op tv verscheen en niet zijn vader is echter opval- lend genoeg. Muammar Kaddafi moet toestemming hebben ver leend voor het tv-optreden van zijn oudste zoon. Of hij de inhoud van zijn boodschap kende, is ech ter de vraag. De toekomst zal moe ten uitwijzen wat de betekenis van Saïfs optreden is geweest: een vrij klunzige poging het volk tot bedaren te brengen of de aankon diging van een omwenteling. Uit Saïf Kaddafi's woorden kan het volgende worden opgemaakt: Het Libische leger (formeel 80.000 man) was totaal niet voorbereid op straatprotesten en een woedende menigte die haar frustraties ook richting de militairen uitte. Het le ger is niet getraind om rellen te be strijden. Het leger schoot in paniek op bur gers. Dat was een 'fout'. Er vielen in Benghazi minstens 84 doden. Het leger kon niet voorkomen dat tanks, kanonnen en machinegewe ren werden gestolen. Die zijn nu in handen van het volk. Het leger zal het regime-Kaddafi blijven steunen, ook met wapenin- zet. Indien het volk niet inbindt, zullen er volgens Saïf Kaddafi dui zenden doden vallen en zal het land ondergedompeld worden in 'rivieren van bloed'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10