81 buitenland Kaddafi laat eigen burgers afslachten 'Men kan StlP) Altijd de leukste aanbiedingen Dochter Rafsanjani opgepakt LIBIË De onrust in Libië wordt steeds sterker. Er zouden al honderden slachtoffers zijn gevallen. Ook vanuit de Nederlandse ambassade komen alarmerende berichten. Profiel Libië maandag 21 februari 2011 President zou buitenlandse huurlingen inzetten. Mogelijk honderden doden. Nauwelijks nog telefoon- en in ternetverbindingen met bui tenland. Brandstichting in Libische am bassade in Den Haag. Benghazi - Muammar Kaddafi heeft dit weekeinde opnieuw be wezen dat hij nergens voor terug deinst om aan de macht te blijven in Libië. Hij zou onder meer buitenlandse huurlingen hebben ingezet om een slachting aan te richten onder zijn onderdanen. Met name de oostelijke stad Benghazi was vol gens ooggetuigen het toneel van een bloedbad onder betogers te gen het bijna 42 jaar durende regi me van Kaddafi. De meldingen over het aantal sterf gevallen liepen zeer uiteen. De Britse omroep BBC berichtte over zeker tweehonderd doden en onge veer negenhonderd gewonden. Hu- man Rights Watch telde 173 doden in Libië sinds woensdag. De men senrechtenorganisatie noemde dat getal wel een conservatieve ra ming. In Benghazi, de tweede stad van Libië, zouden gisteren bij gro ve gewelddadigheden zeker vijftig mensen om het leven zijn geko men en tweehonderd anderen ge wond zijn geraakt. Het bewind van Kaddafi (68) doet er alles aan om de communicatiekanalen te storen. „De militairen schieten met scherp op mensen en ze zijn overal. Het is hier in het zieken huis zelfs niet veilig", zo meldde een arts die actief is in Benghazi te gen de Arabische nieuwszender Al-]azeera. Een kind van acht stierf met kogels in zijn hoofd, zei de arts. Zaterdag en gisteren open den militairen volgens ooggetui gen onder meer met machinegewe ren het vuur op begrafenisstoeten waar tienduizenden rouwenden in meeliepen. De BBC citeerde een arts, die sprak van een 'echt bloedbad'. HRW stelde dat er alleen zaterdag al negentig mensen zijn vermoord in Benghazi. Al-Jazeera meldde dat de medi sche hulpverlening in Benghazi niet is berekend op een bloedbad van deze omvang. Het bloed voor transfusies raakt op. Bovendien is niet alleen het aantal gewonden een probleem. De meeste gewon den zijn er zeer ernstig aan toe als gevolg van het zware kaliber wa pens waarmee ze zijn beschoten, zei een arts in een ziekenhuis. On der de patiënten en doden zijn geen militairen of agenten. Het regime van Kaddafi drijft sinds 1969 op olie-inkomsten en een uiterst repressief staatsappa raat. Er is praktisch geen vrijheid van meningsuiting in het Noord- Afrikaanse land. In het verleden trad Kaddafi al vaker met harde hand op tegen opposanten van zijn.bewind. Een grote- groep Libische geestelij ken heeft de veiligheidstroepen in een gezamenlijke verklaring opge roepen 'het moorden te stoppen'. Er circuleren onbevestigde berich ten over Libische militairen en po litieagenten die zich samen met de betogers verdedigen tegen buiten landse huurlingen in dienst van Kaddafi. In een aantal landen is dit week einde gedemonstreerd tegen het bewind van Kaddafi. Bij het Libi sche consulaat in Den Haag werd gisterochtend brand gesticht. Een politieman doofde het vuur met een brandblusser. Er is niemand aangehouden. Er vielen geen ge wonden. De Tunesische autoriteiten heb ben Saudi-Arabië gisteren officieel verzocht om de uitlevering van de in januari afgezette president Zine El Abidine Ben Ali. Justitie in Tu nesië wil de naar het Arabische schiereiland gevluchte Ben Ali be rechten wegens 'diverse ernstige misdrijven'. Na wekenlange massa demonstraties vluchtte Ben Ali op 14 januari op een vliegtuig naar Saudi-Arabië. Ben Ali en zijn fami lie worden onder meer verdacht van grootschalige corruptie en het aanzetten tot moordpartijen. Libië beslaat 1,7 miljoen vierkante kilometer. Het is door de huidige heerser, Muammar Kaddafi, de Ja- mahiriya gedoopt. Wat inhoudt, dat de massa de republiek regeert. Het land telt 6,7 miljoen inwoners. De gemiddelde leeftijd is 24 jaar. 9 De hoofdstad is Tripoli met meer dan een miljoen inwoners. 9 De officiële taal is Arabisch. Circa 5 procent van de bevolking spreekt ook Tamazight (Berbers). Kaddafi gaf het land een ideologi sche cocktail van socialisme en is lamisme. 9 De economie draait op olie- en gas voorraden. tripoli/den haag - Het is 'alles waar je bang voor bent', verzucht Gerard Steeghs vanuit Tripoli. De Nederlandse ambassadeur had de massale slachtpartij onder demon stranten tegen het regime van kolo nel Kaddafi zeker niet verwacht. „Mijn hart zonk in mijn schoenen toen de berichten over zoveel do den in Benghazi binnenkwamen. Libië is een prachtig land met een prachtige bevolking, en dan ge beurt zoiets." Steeghs zit zeifin de Libische hoofdstad, waar het nog relatief reizen *nl teheran - In Iran is de dochter van ex-president Akbar Hashemi Rafsanjani gisteren gearresteerd tij dens een protest tegen het repres sieve bewind van de huidige presi dent Mahmoud Ahmadinejad. Kor te tijd later werd ze weer vrijgela ten. Dat hebben de persbureaus Fars en IRNA gemeld. Faezeh Hashemi zou zich in de hoofdstad Teheran schuldig heb ben gemaakt aan 'uitdagend ge drag' tijdens een betoging. Ze zou een leidinggevende rol hebben ge speeld in een protest van 'anti-re volutionairen en relschoppers' die leuzen tegen het regime riepen. Op een aantal plaatsen in Teheran werd gisteren betoogd. De massaal aanwezige politie en regeringsge zinde milities voorkwamen dat de ze een grootschalig karakter kre gen. Zeker een persoon zou om het leven zijn gekomen tijdens ge weld tussen betogers en veilig heidsdiensten. Aanhangers van op positieleiders hadden opgeroepen tot de protesten. Een man protesteert zondag tegen het regime van Kaddafi voor de Libische

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8