binnenland 15 bestaan zonder zelfcensuur 'Klaarheid nodig over malaise bij politie' 'Roze papiertje' geliefd bij criminelen omdat het makkelijk te vervalsen is Mm f Swiss Sense maandag 21 februari 2011 Koningin Beatrix en haar kleinkinderen poseerden zaterdag tijdens de fotosessie voor de media in Oberlech. De koninklijke familie is op wintersportvakan tie in het Oostenrijkse Lech. foto Frank van Beek/ANP DEN HAAG - PvdA en D66 eisen op heldering van minister Ivo Opstel ten (Veiligheid en Justitie) over de problemen die de politie zou heb ben bij het oplossen van misdrij ven. In het tv-programma Zembla zei de Utrechtse korpschef van politie Stoffel Heijsmans zaterdag dat de politie 8 tot 10 procent minder dos siers aan het Openbaar Ministerie levert doordat de nieuwe compu tersystemen niet goed werken. Volgens hem zijn dat per jaar rond de 20.000 dossiers, met daarin op sporingsinformatie die tot de aan houding van daders zou kunnen leiden. D66-T\veede Kamerlid Mag- da Berndsen spreekt van een ver ontrustend beeld van een gebrekki ge informatieverwerking, een te kort aan mankracht en een lage pakkans. Ze wil van Opstelten we ten welke actie hij gaat onderne men. Berndsen was vóór haar Ka merlidmaatschap korpschef in Friesland. PvdA-Tweede Kamerlid Ahmed Marcouch vindt dat er bij Zembla een beeld wordt geschetst van een politie, die onvoldoende in staat is om iets tegen zware cri minaliteit te doen. PvdA en D66 hebben allebei schriftelijke vragen ingediend. Berndsen vraagt daarin onder meer of het klopt dat minder dan 3 procent van misdrijven wordt op gelost en dat ongeveer 150.000 za ken jaarlijks op de plank blijven lig gen. DEN HAAG - Als keurige mensen ko men ze aan bij de bank voor een spoedoverboeking van tienduizen den euro's. Alles lijkt in orde: ze identificeren zich met een papie ren rijbewijs. Maar schijn bedriegt, want het document is vervalst; al is het bijna niet herkenbaar voor een bankmedewérker. „Het roze papiertje is te gemakke lijk te vervalsen", zegt een woord voerder van de politie. De afgelo pen twee jaar stuitte de politie bij onderzoek naar rijbewijsfraude op 350 zaken waarbij een vals rijbe wijs is gebruikt. „Daardoor kon den criminelen miljoenen euro's verduisteren." De crimineel laat de bankmedewerker het geld overboe ken naar de rekening van een tus senpersoon en voor de benadeelde het weet, is het gestolen geld al lang weggesluisd naar een onbe kende rekening. Daar moet gauw wat aan gebeu ren, vindt de politie. Een Kamer meerderheid is het daarmee eens. Het kabinet moet het papieren rij bewijs zo gauw mogelijk afschaf fen. „Zorg er in ieder geval voor dat het geen wettig identificatie middel is", benadrukt de politie woordvoerder. Ook banken erken nen dat zij beter moeten opletten als iemand zich identificeert met een papieren rijbewijs. Ze hebben inmiddels extra zekerheden inge bouwd. „Medewerkers vragen nu ook altijd de pinpas ter controle. Bovendien is het eenvoudig om contact op te nemen met een be drijf of de persoon aan de balie daar ook daadwerkelijk werkt." Het Openbaar Ministerie houdt een goed georganiseerde bende verantwoordelijk voor de verduis terde miljoenen. Het zou gaan om meer dan zestig betrokken perso nen die zich begin mei moeten ver antwoorden voor onder meer het stelen van geld, regelen van huur auto's én het verzamelen van infor matie over potentiële slachtoffers. „Maar dat is nog maar het topje van de ijsberg", verwacht de poli tie. En niet alleen bedrijven lopen het gevaar gedupeerd te worden door deze criminelen. Met een pa pieren rijbewijs is het eenvoudig om een verzekering, telefoonabon nement of hypotheek af te sluiten op naam van elke willekeurige bur ger in Nederland die nog geen plas tic exemplaar heeft. Op dit mo ment hebben nog ongeveer 3,4 miljoen mensen een papieren exemplaar. Het plastic rijbewijs is beter beveiligd tegen fraude. BOXSPRiNGS 8. MATRASSEN www.swiss sense.n Middelburg: Mortiereboulevard 18a, tel: (0118) 60 65 94 Kijk voor de openingstijden op de website. Prijswijzigingen en/of zetfouten voorbehouden. Week 08

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5