sport 133 Priem klaar voor WK baan ie wereldtitel Titel voor Deense badmintonploeg Gesink heeft zijn eerste prijzen al binnen WK-ticket Pechstein op 1500 meter De Jong wint de wereldbeker maandag 21 februari 2011 Claudia Pechstein won tijdens de wereldbekerwedstrijden in Salt Lake City de 1500 meter in de B-groep. De Duitse noteerde een tijd van 1.55,38 en bleef daarmee al haar concurrenten voor. Die prestatie was tevens voldoende om een ticket voor de WK afstanden op te eisen. door Johan Stobbe den haag/salt lake city - Met een grijns van oor tot oor zat Mar rit Leenstra eind zaterdagmiddag op haar hotelkamer de sms'jes te bekijken. Haar telefoon was volge stroomd met gelukwensen. Een paar uur eerder bevestigde Leens tra met winst van de 1500 meter dat ze in een jaar tijd van tobbend talent veranderd is in een wereld topper. „Het is echt niet voor te stellen dat ik nu al zo goed ben dat ik een World Cup kan winnen." Stiekem wist ze wel dat het dit sei zoen misschien al kon: winnen op internationaal niveau. „Ik zat er al vaak dichtbij, dus ik had het ge voel dat het kon." Christine Nes- bitt een keer verslaan of sneller zijn dan Ireen Wüst. „Als ik mijn niveau heb, kan ik met ze mee doen." Dat lukte zaterdag in de Ameri kaanse stad. „Dat ik ze beide ver sla, maakt het heel bijzonder. Ik had nog nooit van een van hun ge wonnen." De ogen waren in Salt Lake City vooral gericht op Wüst en Nesbitt. Het ruim vijf jaar oude wereldre cord van Cindy Klassen (1.51,79) zou wel eens kunnen sneuvelen. s In aanloop naar de World Cup ver- kondigde de Brabantse wereldkam- pioen allround al dat ze een aanval I wilde inzetten. Die ambities sneuvelden in de laat ste bocht van de tweede volle ron- 1 de. Wüst wist zich met moeite staande te houden. „Ik reed echt 1 een goede race, maar tegen een bijna val doe je niks." De linker- schaats schoot weg en dat kostte haar bijna de hele bocht. „Ik was nog blij dat ik bleef staan. Maar ik moest overeind en toen sloeg de verzuring in de benen." Van haar 1.53,76 baalde Wüst flink. Toch pakte ze er nog zilver mee. In de slotronde van de slotrit stort te Nesbitt, die alle vier voorgaande 1500 meters in wereldbekerver- band won, in (1.54,17). Leenstra kwam onderdoor en klokte 1.53,39. Met gebalde vuisten en een oer- kreet vierde de 21-jarige Friezin haar eerste overwinning. „Als je dit in augustus had voorspeld, had ik je niet geloofd. Alles gaat goed. Ook als ik me niet goed voel, kan ik meekomen. Het is weer zoals in mijn juniorentijd." Ook toen was de baan van Salt La ke City favoriet. Leenstra schaatste er haar eerste juniorenwereldre cord. Ze kan er snel openen, iets dat haar een week eerder in Calga ry niet lukte. „Daar ging het voor mijn gevoel wat lekkerder. Hier had ik iets minder macht, maar als je naar de tijd kijkt, was dit inder daad mijn beste race." Keer op keer krijgt Leenstra de be vestiging dat ze haar niveau weer terug heeft. De voorbije twee kwakkeljaren zijn vergeten. Bij de voorgaande internationale titel- toernooien (EK en WK allround) schaarde ze zichzelf nog in het rij tje outsiders, voor het WK afstan den zet ze hoger in. „Ik kan wel zeggen dat ik op de 1500 meter één van de favorieten ben. Als ik één keer kan winnen, kan het ook een tweede keer. Ia, een wereldti tel zit wel in mijn achterhoofd." Vandaag keert Leenstra terug in Nederland. Een paar dagen herstel len van de jetlag en dan volop in de voorbereiding op de laatste twee toernooien van het seizoen. Van schaatsmoeheid is nog geen sprake. „Het gaat goed, dus ik wil nog wel even door." Bij de wereldbekerfinale hoopt ze het laatste ticket voor de 1000 me ter op het WK te veroveren. „En in Inzeil verwacht ik ook de ploe- genachtervolging te rijden. Tenzij ik helemaal uit vorm raak, maar daar ga ik niet vanuit." door Martijn Krullaars manchester - Nog 30 dagen en dan komt het WK baanwielren- nen naar Apeldoorn. Nu nog ho pen dat de tent een beetje vol loopt voor het circus. Cees Priem keek zijn ogen uit. Als 'big chief van de WK-organisatie genoot hij de afgelopen dagen met volle teugen tijdens de wereldbe kerfinales in Manchester. Nu nog een formule vinden om die typi sche Britse sfeer mee terug naar Apeldoorn te nemen. Aangewakkerd door de talrijke suc cessen van Sir Chris Hoy en con sorten, is de liefde voor 'track cy cling' steeds dieper verankerd in de Engelse en Schotse harten. En dat zorgt voor volle tribunes. De Britten leven tijdens de races hartstochtelijk mee met hun top pers. Niet zo overdreven uitgedost als de gemiddelde Oranjefan, maar wel met veel kabaal. Ondersteund door opzwepende muziek en zeer deskundig commentaar van de speakers, wordt elke race opge bouwd naar de climax. Priem zag het eens te meer en sprak op het middenterrein van het Velodrome maar één wens uit: „Ik hoop dat de Britten deze sfeer volgende maand meenemen naar Apeldoorn en dat het overslaat op het Nederlandse publiek. Dat zou geweldig zijn." De voormalig top- wielrenner en -ploegbaas gaf zijn ogen goed de kost. De WK-organi- satie staat stevig, maar het kan nooit kwaad om elders de kunst af te kijken en nog wat puntjes op de i te zetten. „Maar al het voorberei dende werk is gedaan", weet Priem. „Nu is het hopen dat alles in elkaar valt, we moeten er één ge heel van breien." Anderhalf jaar is hij nu met het project bezig. Gaandeweg verza melde hij steeds meer mensen om zich heen en liep de koorts lang zaam op. „Nu zijn we toch al met tien man fulltime aan het werk voor het WK. En dat wordt alleen maar meer. We hebben op het WK zo'n 400 deelnemers en daar omheen zijn nog eens zo veel men- Zilver voor Wild sen in touw." Wordt het WK in Omnisport een succes? Priem hoopt van wel. „De sfeer in de hal valt en staat met hoe de Neder landse ploeg het doet. Net zoals hier in Manchester het geval is met de Engelse ploeg. Gelukkig loopt de kaartverkoop heel goed, grotendeels ook dankzij de Engel se markt. Ik heb er alle vertrou wen in dat de tribunes tijdens het WK goed vol zitten." Hij kijkt nog een keer rond in het Velodrome: een houten baan, omzoomd door een paar duizend sportmaffe Brit ten. „Geweldig hoor, daar ben ik wel jaloers op", zegt Priem. Om er aan toe te voegen: „Eén ding weet ik wel: we zullen een hoop bier op voorraad moeten hebben..." Kirsten Wild won bij de wereldbe kerwedstrijden op de baan in Man chester zilver op het omnium. De renster bewees hiermee dat ze te recht Nederland op dit onderdeel mag vertegenwoordigen bij de we reldkampioenschappen in maart in Apeldoorn. Wild won eerder deze maand de strijd om het startbewijs van haar rivale Marianne Vos. Wild behaalde in Manchester in to taal 38 punten. De zege ging naar de Amerikaanse Sarah Hammer met 9 punten. Ellen van Dijk eindigde als veertien de op het onderdeel scratch. De ze ge op het nummer ging naar de Russin Anastasija Tsjoelkova. Die troefde over veertig ronden de Amerikaanse Jennie Reed en de Au stralische Amy Cure af. Teun Mulder werd tweede op het sprintonderdeel keirin. De Neder landse renner moest alleen de Duit ser Maximilian Levy voor zich dul den. De Fransman Franqois Pervis werd derde. amsterdam - De Deense badmin tonploeg heeft gisteren opnieuw de Europese titel voor landen teams veroverd. De titelverdedi gers waren in de finale in Amster dam te sterk voor Duitsland. Ma- thias Boe en Carsten Mogensen haalden in het mannendubbel met een zege op Ingo Kindervater en Johannes Schöttler het derde en beslissende punt binnen. De Denen wonnen de partij met 21-13 21-16. Duitsland kwam in de eindstrijd op een i-o-voorsprong door de overwinning van luliane Schenk op Karina Jorgensen, die de gebles seerde Tine Baun op het laatste moment moest vervangen. De Duitse won de partij met 21-16 21-19. Daarna begon Denemarken aan een inhaalrace. Jan O. Jorgensen trok de stand gelijk door Mare Zwiebler met 21-18 21-15 te ver slaan. Daarna wonnert Christinna Pedersen en Kamilla Rytter Juhl met 21-17 21-12 van Sandra Marinel- lo en Birgit Michels. De Deense mannen maakten het daarna af Denemarken is al jaren ongenaak baar bij de Europese titelstrijd voor landenteams. Sinds 1996 zijn de Denen onafgebroken kam pioen. In de Sporthallen Zuid be haalden de Scandinaviërs de veer tiende titel. Nederland werd vrijdag voor eigen publiek door Rusland uitgescha keld in de kwartfinales en eindig de als vijfde. De Russen wonnen de eerste drie partijen, waarmee het duel was beslist. Oranje miste vanwege sponsorperikelen bij het toernooi met Dicky Palyama, Eric Pang, Yao Jie en Judith Meulen- dijks de beste spelers in het enkel spel. salt lake city - Hij wilde een aan val doen op het wereldrecord van Sven Kramer (12.41,69), maar Bob de Jong kreeg tijdens de wereldbe kerwedstrijden in Salt Lake City al gauw in de gaten dat dat niet tot de mogelijkheden behoorde. Daar om stapte de Leimuidenaar halver wege de race over op plan b' het veroveren van de eindzege van de World Cup. En dat lukte met ver ve. De Jong noteerde op de Utah Olympic Oval een tijd van 12.53,17, won daarmee de wereldbekerwed strijd én tevens het eindklasse ment. „In het begin lag ik prima op schema met rondjes van 30,6 en 30,7. Maar het kostte met te veel moeite om daarna die ronde tijden naar beneden te krijgen. Als het had gekund, had het nu moe ten gebeuren. Ach ja, anders wa gen we nog een poging in Inzeil." In Inzeil worden over drie weken de WK afstanden gehouden. Robert Gesink temidden van enkele wielerfans uit Oman. foto Guillaume Horcajuelo/EPA mattrah - Vroeg in het wielersei- zoen heeft Robert Gesink zijn eer ste prijzen al binnen. De Raboren- ner domineerde met zeges in een zware bergrit, een tijdrit en het eindklassement, de Ronde van Oman. De Varssevelder reed de concurrentie op ruim een minuut of meer. De Raboploeg presteerde buitenge woon goed in het oliestaatje. Naast het succes van Gesink was ook sprinter Theo Bos goed voor twee dagzeges. Bos kon zijn totaal gisteren niet verhogen naar drie. Mark Cavendish was de rapste in de slotrit. Gesink nam gisteren met een gro te glimlach de felicitaties in ont vangst. Hij legde de basis voor zijn eindzege vrijdag in de zwaarste bergrit, die hij op indrukwek kende wijze won en opdroeg aan zijn overleden vader. Een dag later excelleerde hij ook in de tijdrit over ruim 18 kilometer, waarin een aardige klim was opgenomen. Erkende specialisten als de Noor Edvald Boasson Hagen (29 secon den achterstand) en de Zwitserse wereldkampioen tijdrijden Fabian Cancellara (27 tellen) hadden het nakijken. Gesink verwees meteen de verha len dat tijdrijden hem niet ligt naar het rijk der fabelen. „Ik was naar Oman gekomen om in die twee ritten iets te proberen. Dat je dan eindwinnaar wordt is gewoon perfect", constateerde de winnaar. „Dat Robert geen tijdrit zou kun nen rijden, is natuurlijk onzin", stelde ploegleider Nico Verhoeven. „Die mening is voor een heel groot deel gebaseerd op zijn verlies van de leiderstrui vorig jaar in Zwitserland. Toen reed hij inder daad geen goede tijdrit, maar hij kan veel en veel beter." „Angst voor de tijdrit heb ik nooit gehad en zal ik ook niet krijgen", zei Gesink, wiens volgende wed strijd in maart de Tirreno - Adriati- co is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 57