Koningschap kan niet 41 binnenland Uitwijken kost vrouw het leven Protest van personeel MSD in Oss TO©S Fatale schoten in hotel Politie pakt 'billenfotograaf in Groningen PAUL KUSTERS KONINKLIJK HUIS Ophef over uitspraken huisvriend Oosterhuis is vreemd Gijzeling Vlaams politicus: de KRO kaapt mijn programma maandag 21 februari 2011 HEERLEN - Een uitwijkmanoeuvre voor een overstekend dier werd een 39-jarige vrouw uit Heerlen af gelopen weekeinde fataal. De be stuurder van de auto waarin zij als passagier zat, probeerde in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Beersdalweg in Heerlen te rem men voor het dier en knalde daar bij tegen een boom. De vrouw werd nog naar het ziekenhuis ge bracht, maar daar overleed ze later. De 43-jarige bestuurder uit Heer len bleef ongedeerd. Twee man nen uit Nederhorst den Berg (24 en 26 jaar) stierven zaterdagnacht toen hun auto door nog onbeken de oorzaak tegen een boom reed. DELFZIJL - Een inwoner van Delf zijl (44) is in Groningen opgepakt door de politie, nadat een getuige had gemeld dat de man foto's nam onder de rokjes van vrouwen. De verdachte was in het bezit van fo to's die hij net had opgehaald. Daarop stonden vrouwen in strak ke kleding. Zij waren van achteren gefotografeerd. De verdachte ver klaarde al tien jaar vrouwen op de ze manier te fotograferen. Naar ei gen zeggen raakte hij van het foto graferen én van de gemaakte foto's opgewonden, aldus de politie. OSS - Een paar honderd werkne mers van MSD en sympathisanten hebbenzaterdagmiddag met een manifestatie in het centrum van Oss hun verontwaardiging ge toond over de keuze van het moe derbedrijf Merck om het voormali ge Organon niet te verkopen. Bij het bedrijf in Oss dreigen daar door vele honderden onderzoeks banen te verdwijnen. Merck wil de onderzoeksafdeling van MSD in Oss sluiten en naar de Verenigde Staten verhuizen, werd een halfjaar geleden bekend. Er zijn nadien overnamegesprekken gevoerd over de vestiging in Oss. Er was een serieuze kandidaat en er lag volgens veel partijen een goe de deal. Maar de 'directie van Merck besloot afgelopen weekein de om onduidelijke redenen en tot woede van het Nederlandse perso neel om de verkoop niet door te zetten. De vakbonden, onderne mingsraad en raad van commissa rissen vestigen hun hoop nu op een kort geding dat tegen het moe derbedrijf is aangespannen. Vakbondsbestuurders, Tweede Ka merleden, burgemeester Herman Klitsie en de Brabantse gedeputeer de Lily Jacobs waren zaterdag naar Oss gekomen om het boze en be zorgde MSD-personeel een hart onder de riem te steken. Voorma lig SP-leider Jan Marijnissen uit Oss presenteerde de manifestatie. Vanuit zowel de Tweede Kamer als de vakbonden klonk de roep om een nog steviger inspanning van het kabinet om MSD voor Oss te behouden. Groenlinks, PvdA en de SP willen van de premier we ten wat er klopt van de be wering van Oosterhuis dat de koningin in haar kersttoe spraak werd gecensureerd. door Hans Jacobs Koningin Beatrix is in ver legenheid gebracht door 'huisvriend' theoloog Huub Oosterhuis. Die vertelde op televisie in een eer der opgenomen vraaggesprek dat de koninklijke kersttoespraak 'ge censureerd' was, mede om proble men met de PW van Geert Wij ders te voorkomen. Vorig jaar klapte ook informateur en vertrouweling Ruud Lubbers al uit de school toen hij tekst en uit leg gaf bij de overwegingen die de koningen zou hebben gehad bij stappen in de kabinetsformatie. Oosterhuis en Lubbers zetten met hun uitspraken, los van het waar heidsgehalte, het staatshoofd vol op in de wind. Of zoals het in Bel gië zo mooi heet: ze ontbloten de Kroon. De koningin mag binnens kamers van alles vinden en overal een uitgesproken mening over heb ben, zodra ze in het openbaar haar mond open doet, geldt de ministe riële verantwoordelijkheid. Beatrix mag met ministers en pre mier van mening verschillen en stevige discussies voeren, uiteinde lijk spreekt de regering - waarvan de koningin deel uitmaakt - met één mond. Het succesvol uitoefe nen van zelfcensuur behoort dan ook tot de basisvoorwaarden voor een geslaagd koningschap. Konin gin Beatrix weet dat als geen ander en heeft de afgelopen 32 jaar een vrijwel foutloos parcours gelopen. Voor haar openbare uitspraken is de premier uiteindelijk verant woordelijk, dus kan ze niks zeggen dat hij niet voor zijn rekening kan nemen. Voor de zelf geschreven kersttoespraak geldt dat evenzeer. De opmerking van Huub Ooster huis dat Beatrix in haar laatste re de niet die dingen heeft kunnen zeggen die ze had willen zeggen, is daarom niet relevant. De koningin kan in het Nederland se bestel nooit zeggen wat ze wil, ze mag alleen zeggen wat door de regering wordt gedekt. Daarom gaat een concepttekst ook langs het Torentje, of komt ter sprake bij het wekelijkse overleg tussen premier en staatshoofd. Minister-president Mark Rutte, en anderen voor hem, geven dan aan hoever de koningin kan gaan. Beatrix accepteert dat. Het laatste wat zij wil is politiek rumoer en commotie over haar woorden, al is dat met een Geert Wilders op oorlogspad haast niet te voorkomen. Oosterhuis noemt het 'censuur'. Aan het Binnenhof heet het min der beladen 'brainstormen'. Of ge woon: overleg. Het is opmerkelijk dat SP, PvdA en GroenLinks daar nu vragen over stellen aan Rutte. De staatsrechtelijke spelregels zijn immers tot op de letter gevolgd en het antwoord weten ze ook al: voor het overleg tussen premier en staatshoofd geldt dat daarover nooit iets wordt verteld. Dat be schermt de koningin. Blijkbaar beseffen niet al haar 'vrienden' dat. Overigens zei Huub Oosterhuis gis teren dat er geen sprake van is dat koningin Beatrix zelfheeft gezegd of gesuggereerd dat zij wordt ge censureerd. Oosterhuis benadruk te dat gisteren in een uitgegeven verklaring. Oosterhuis zei zaterdag in een uit zending van het EO-programma Blauw Bloed dat de kersttoespraak van de koningin „zwaar gecensu reerd" is. „Natuurlijk heeft konin gin Beatrix dat niet zo gezegd of ge suggereerd, het is mijn persoonlij ke interpretatie en beleving. Ik denk dat ik daarin niet alleen sta en dat velen met mij van mening zijn, dat de krampachtigheid van het huidige gedoogbeleid op vele wijzen doorwerkt", aldus Ooster huis in de verklaring. De theoloog en dichter stelt verder in de verklaring dat de oproep tot verdraagzaamheid en solidariteit uit de kersttoespraak van 2007 voor PW-leider Geert Wilders aanleiding was „de koningin 'als een haas uit de regering' te willen zetten". „Dat dezelfde Geert Wil ders zich al jaren 'ongecensureerd' het recht toe-eigent een miljoen Nederlandse moslims te beledigen en te provoceren, vind ik bescha mend en onverdraaglijk", verklaar de Huub Oosterhuis gisteren. zie onze website:binnenland Beelden van de koninklijke fa milie op wintersport in Lech. ROTTERDAM - De Koninklijke Mare chaussee heeft een 30-jarige Alba niër aangehouden die wordt ver dacht van betrokkenheid bij een gijzeling en schietpartij in een wo ning Rotterdam. Hij stond gesigna leerd als ongewenste vreemdeling voor het Schengengebied. ANTWERPEN - De Vlaamse televi siepresentator en parlementariër Jurgen Verstrepen (LDD) wil juri dische stappen nemen tegen de KRO, omdat die zijn discussiepro gramma zou hebben gekopieerd. Het gaat om het debatprogramma Zwart-Wit, waarin Fons de Poel en Sven Kockelmann in gesprek gaan met politici, journalisten en com mentatoren uit links en rechts Ne derland. De eerste uitzending was zaterdagavond. Verstrepen presen teert een soortgelijk programma onder dezelfde titel, dat sinds ok tober 2010 in het weekend wordt uitgezonden. De KRO reageerde met: „Wij heb ben onze gebruikelijke check ge daan en zijn de titel niet tegenge komen in de zogenoemde titel- bank. Daarnaast is zwart-wit een algemeen gebruikelijke term om tegenstellingen uit te drukken." HOOFDDORP - In het Van der Valk Hotel Schiphol A-4 bij Hoofddorp is zondagochtend tegen half negen een vrouw doodgeschoten. In een verklaring stelt de directie van het Van der Valk-hotel dat de daders, die zijn gevlucht in onbekende richting, dankzij een geavanceerd camerasysteem in het hotel snel zullen kunnen worden geïdentifi ceerd. „Directie en personeel be treuren dit vreselijke incident. Me dewerkers van het hotel hebben met gevaar voor eigen leven ge tracht het incident te voorkomen", zo meldt de directie. Voor de me dewerkers is slachtofferhulp inge schakeld. Op welke manier het per soneel heeft ingegrepen, is niet be kendgemaakt. De politie is een groot onderzoek gestart naar de toedracht van de schietpartij. Over de identiteit van de dode doet de politie geen mededelingen. Vrijdag 25 februari 19.30 - 22.00 uur op Roompotpark De Banjaard, Kamperland. Schrijf u in voor de beleggersspecial op www.arcusresorts.nl/beleggersspecial 31 (0)118 - 641 500 j www.ar.cusrjesorts.nl/pzc arcus Sprekers: Dhr. Knuist I Dhr. Provoost wea www.roompot.nl Voor informatie/boekingen of gratis brochure: WWW.PRIMAVERAREIZEN.NL of 010-2452555 Kleinschalig en sfeervol, inclusief gratis huurfiets! Appartementen NVonte j 8 dagen op 1 lunl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4