Talenten borrelen De vinger van Cats i6l Eervolle vermelding voor Doe film zeeland in de vorige eeuw KUNSTBENDE Zinderende Zeeuwse voorronde met jonge kunstenaars maandag 21 februari 2011 Uit de serie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh brengen we deze keer opnieuw een stadsgezicht in beeld. Onze vraag: waar is deze foto ge nomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. BERLIJN - De oecumenische jury op het Filmfestival van Berlijn heeft zaterdag een speciale eervol le vermelding gegeven aan de do cumentaire De Engel van Doel van regisseur Tom Fassaert. De film volgt de bewoners van het Vlaamse Doel, die wanhopig pro beren het leven in hun aftakelen de dorp (als gevolg van de uitbrei ding van de haven van Antwer pen) gaande te houden. De Engel van Doel is binnenkort in de Ne derlandse bioscopen te zien. Het is de tweede speciale vermel ding voor een Nederlandse produc tie in Berlijn dit jaar. De korte ani matiefilm Get Real! viel vrijdag eenzelfde eer te beurt bij de uitrei king van de'Glazen Beren, de prij zen voor beste jeugdfilms. De hoofdprijs van het festival, de Gouden Beer, ging naar het Iraan- se familiedrama Nader and Simin: a separation. De film van regisseur Asghar Farhadi was voorafgaand aan de 61e editie van het evene ment al de favoriet. Het is voor het eerst dat een Iraanse film de presti gieuze prijs krijgt. De jury van het festival stuurt daarmee een duide lijke boodschap naar het regime in Iran: meer vrijheid voor kunste naars en intellectuelen. Voor de Gouden Beer waren zes tien films genomineerd, waaron der Schlafkrankheit van de Duitse regisseur Ulrich Kohier. Hierin speelt de Nederlandse acteur Pier re Bokma de hoofdrol. Deze film kreeg de Zilveren Beer voor beste regie. De Markt van Brouwers haven, voor Brouwen- aars het vooromme, was voor velen herken baar, mede dankzij het markante stadhuis en het standbeeld van dichter Jacob Cats. Sjoerd Sijnstra, nu woonachtig in Middelburg, kwam in 1972 uit Drenthe naar Brouwershaven als 24-jarige onder wijzer aan de School met de Bij bel. „Mijn hospita, mevrouw De Jonge, woonde aan de Markt," schrijft hij. „Ik moest erg wennen aan.de klok van het stadhuis, die elk kwartier sloeg. Vader Cats stond op de Markt voor ons huis. Vroeger werden de suikerbieten daar opgestapeld zodanig dat al leen het hoofd van Cats nog bo ven de berg uitstak. Op de Markt waren drie kruidenierswinkels: een openbare (De Moor), een her vormde (Schiettekatte) en een ge reformeerde (Van 't Hof)." De foto is genomen omstreeks 1910. Wim Waleboer uit Breskens schrijft: „Enkele dagen voor Konin ginnedag werden met behulp van een tractor met voorlader slingers opgehangen. Rond de arm van Ja cob Cats kwam ook een streng. De versiering had op kartonnen rol len gezeten en als kleine jongens probeerden we die rollen om de hand van vadertje Cats te werpen. Tot mijn kokertje tegen de op staande vinger van Vader Cats aan kwam en de vinger naar beneden viel. De kinderen stoven alle kan ten op maar wethouder de Moor, die een kruidenierswinkel had op het vooromme, had dit gezien. Nog voor ik thuis was, stond de politie al voor de deur. Getuigen hadden echter gezien dat die trac tor de vinger eerder had geraakt. De werkman van de gemeente had blijkbaar enkele uren later die vinger weer vastgelijmd." De winnaars van de waardebon nen: L.S. Barendse-de Moor, Aar denburg, A. de Vlieger, Zonnemai- re, C.l. Jonker, Middelburg. De 21e editie van de Zeeuwse voorronde in De Kunstbende le verde gisteren in Vlissingen het bewijs dat deze provincie veel enthousiaste, jeugdige kunstbe oefenaars telt. Uit die rijke voe dingsbodem borrelt met goede coaching het echte talent op. door Ali Psnkow Stijf hielden de meiden van fashiongroep Amaroo eik aars handen vast tijdens de prijsuitreiking, het slot stuk van de zinderende Zeeuwse voorronde in De Kunstbende. Amaroo werd winnaar in de cate- garie Fashion en de handen gin gen met gejuich de lucht in. De oogst in deze landelijke wed strijd voor jong creatief talent le verde vanuit deze provincie 15 kunstwerken en 65 podiumpresen taties op. De prestaties werden, verdeeld in 7 categorieën, beoor deeld door verschillende vakjury's. Dans, muziek en mode werden ge presenteerd in het Arsenaalthea ter. De beeldende kunstwerken, korte fdms, taalkunst, theater en performances waren te zien in de- Willem3 en theater Vestzak99. Voor de presentaties-tekenden ac teur Emiel Sandtke en de Zeeuwse singer/songwriter Marsha de Nooijer. De winnaars per categorie verte genwoordigen Zeeland in de lande lijke finale van De Kunstbende op zaterdag 23 april in Westergasfa- brïek in Amsterdam. Het cliché 'meedoen is belangrij ker dan winnen' gaat enkele minu ten voorafgaand aan de prijsuitrei king beslist even niet op. Daar blijkt de geestdrift net iets te groot voor. De meiden van fashiongroep Amaroo bijvoorbeeld willen dol graag naar Amsterdam. „Wij ver wachten dat zij daar ook ver zul len komen", verwoordt Yaun Lih de mening van de jury. Ontwerp sters Amanda Reijerse en Robin Craenenbroeck brengen 'mode met een boodschap'. Zij lieten zich inspireren door de eetziekte ano rexia nervosa met als resultaat fraaie creaties in rood en zwart. De slanke rode lijnen staan voor de werkelijkheid en de overdadige zwarte contouren visualiseren de waanvoorstellingen. Succesvollste deelneemster aan de ze voorronde is Marieke de Zwaan. Zij mag twee overwinnin gen op haar naam schrijven: in de categoriën Muziek en Theater gcPerformance. In haar toneelsolo verraste zij met een schrijnende monoloog, waarin zij jeugd en ouderdom naast elkaar zet. Samen met Cella Swart en Sarah Steutel behaalde zij als de formatie The Black Key ook bij Muziek de eerste prijs. „Mooie tekst, goede muziek, prima onderlinge afstemming en uitstekende timing", complimen teerde de jury. „Wij hebben het erg moeilijk ge had. 'Wij zaten met een ex aequo, maar twee eerste-prijswinnaars mag niet. Uiteindelijk hebben we de jongere deelneemster de over winning gegund", vertrouwde schrijfster Johanna Kruit het pu bliek namens de jury voor taal toe. Deze beslissing had tot gevolg dat Matthijs Meulblok met zijn filoso fisch getinte, cabareteske optreden genoegen moest nemen met de tweede prijs en de winst naar Lot Woittiez zag gaan. Ook de jongste deelneemster in deze categorie, de 13-jarige Michaja Metsers, kreeg grote waardering van de jury voor haar verhaal Butterfly. Wijnand Huis in 't Veld toonde de moed in de categorie Muziek zijn geplande liedje te vervangen door een gloednieuw nummer dat hij pas zaterdagavond had geschreven: Let it all behind. Eric Maanders maakte als E.N.T. - 'de beginletters van Entertainment' - van de moge- Het duo Kerensa presenteerde zich in de categorie muziek met het nummer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42